Parkiet giełdowy w Nowym Jorku świecił się na czerwono podczas ostatniej, piątkowej sesji. Negatywne nastroje udzieliły się inwestorom po informacji o zawieszeniu negocjacji w sprawie limitu zadłużenia. Przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy podkreślił, że kraj „nie może pozwolić sobie na wydawanie większej ilości pieniędzy”. Rynkom nie pomogło również przemówienie Jerome Powella. Prezes Rezerwy Federalnej zwrócił uwagę, iż inflacja nadal przekracza zakres docelowy, a instytucja zaangażowana jest w jej obniżenie. Na Wall Street straty nie były jednak wysokie. Indeks technologiczny stracił niewiele, dzięki temu utrzymał wynik z poprzednich dni. Nasdaq 100 zakończył zmagania z niesamowitym, wzrostowym tygodniem. Popularny indeks jest silny w maju, który dobiega powoli końca. Co słychać na rynku? Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.
Nasdaq 100 z niesamowitym tygodniem
W piątek, 19 maja zakończył się kolejny, trzeci tydzień handlowy piątego miesiąca 2023 roku. Ostatnia sesja różniła się od pozostałych. Przede wszystkim indeks podczas niej wykazał stratę. Nie była ona jednak szczególna i wyniosła jedyne 0,23%, co w przypadku Nasdaq’a oznacza 31 punktów obniżki.
Tym samym piątkowym wynikiem indeks nie zmienił obrazu całego tygodnia. W dniach 15.05-19.05 zaprezentował się bardzo dobrze, kończąc zmagania z niesamowitym tygodniem. Rozliczenie pokazało, że na przestrzeni tego okresu indeks zyskał ogólnie 3,47%. Był to najlepszy tydzień Nasdaq’a od połowy marca. Przy okazji dobrego wyniku tygodniowego, należy wspomnieć o miesięcznym rezultacie. Ten plasuje się na poziomie +4,21%. Indeks jest silny w maju i zdaje się, że taki pozostanie.
Akcje taniały w piątek
Spółki technologiczne odpuściły w piątek wzrostową presję. Zdecydowana większość spowolniła i ogólnie akcje taniały w piątek. Najgorzej poradziło sobie Airbnb (NASDAQ:ABNB), którego wycena spadła o 4,01%. Po stronie wzrostowej wyróżniło się Adobe (NASDAQ:ADBE), a jego akcje skoczyły o 3%.
Punkt widzenia dzienny: indeks zrealizował zejście
W piątek mogliśmy być świadkami realizacji scenariusza podawanego na tę sesję. Przypomnijmy treść jego założenia: „Scenariusz = zejście do nowego TFR–>przełamanie–>zejście do 13 700-13 750”.
Rzeczywiście najpierw pojawiło się zejście do TFR (13 793), które trwało do godziny 18 (czas w Polsce). Tam rynek powalczył o jego utrzymanie i dopiero dziś, w poniedziałek po północy nadbił ten zakres schodząc w rejony 13 750.
Co na dziś ?
Na wykres technologicznego indeksu patrzymy w poniedziałek, 22 maja o godzinie 12. Na kilka godzin przed otwarciem giełd w USA, notowania Nasdaq’a 100 oscylują przy TFR i zakresie średniej SMA 55. Rynek ma szanse pokazać dziś głębsze cofnięcie.
Scenariusz = zejście poniżej TFR i średniej SMA 55–>re-test tych zakresów od dołu–>zejście do 13 650-13 700
Punkt widzenia tygodniowy: zachowanie w strefie 13 610-13 855
W tym tygodniu do obserwacji służy strefa cenowa 13 610-13 855. Rynek bardzo szybko wszedł i nadbił ten zakres. Teraz oscyluje przy jego górnej granicy. Jednak zachowanie we wspomnianej strefie może być znacznie ciekawsze. Pomysł rozrysowany został poniżej. Generalnie, rynek w pierwszych dniach powinien skupić się na badaniu dolnych zakresów tego przedziału.
Konkluzja
Dziś inwestorzy oczekują na spotkanie prezydenta Joe Bidena z przewodniczącym Izby Reprezentantów, Kevinem McCarthy. Negocjacje tych postaci i doniesienia medialne będą determinować nastawienie inwestorów. Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.
TTR : 14 243
TSR : 14 017
TFR : 13 793
TDP : 13 562
TFS : 13 335
TSS : 13 111
TTS : 12 895
Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.
Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji.
*Oznaczone poziomy:
Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!