Nasdaq 100 wzrósł 3,56%. Siła spółek technologicznych.

J2T Trade

Czwartkowa sesja handlowa, 2 lutego stała pod znakiem znacznych zysków na amerykańskim parkiecie. W USA przodował indeks technologiczny. Nasdaq 100 wzrósł wczoraj o 3,56%. Optymizm widoczny był właśnie na akcjach gigantów technologicznych. Cały czas trwa sezon publikacji sprawozdań finansowych. Wczoraj po sesji swoje wyniki podały m.in. Amazon, Apple i Alphabet. Co ujawniły raporty spółek z grupy Big Tech? Jak wyglada sytuacja indeksu w piątek, 3 lutego?

Nasdaq 100 przedłużył rajd wzrostowy

Amerykański indeks Nasdaq 100 również w czwartek pokazał wzrostowe nastawienie. Indeks przedłużył rajd, osiągając najlepszy wynik z jednej sesji od listopada 2022 roku. Notowania technologicznego indeksu wzrosły wczoraj ogólnie o 3,56%. Przełożyło się to na zmianę kursu o 440 punktów. Warto zauważyć, iż podczas czwartkowej sesji odnotowano najwyższy obrót od połowy grudnia.

Gigantyczne zyski spółek

Wynik indeksu technologicznego z wczorajszej sesji to efekt optymizmu płynącego z doniesień ze spółek. Akcje gigantów technologicznych pchnęły Nasdaq’a 100 w kierunku ogromnych zysków. Najlepsze na indeksie były: Align Technology oraz Meta Platforms. Odpowiednio zyskały one 27,38% i 23,28%. Jednak co ciekawe, strona strat była widoczna. Najgorzej spisało się przedsiębiorstwo Sirius XM, którego wycena obniżyła się o 9,56%.

Amazon ujawnia znaczny spadek zysku netto

Spółka Amazon podała wczoraj swoje kwartalne sprawozdanie finansowe. Przychody za czwartą część 2022 roku wyniosły 149,2 mld dolarów. Tym samym okazały się wyższe od oczekiwań i wzrosły o 9% rok do roku. W raporcie Amazon ujawnił, że jego zysk netto spadł do 278 mln dolarów z poziomu 14,3 mld dolarów osiągniętego w IV kwartale 2021 roku. Dochód operacyjny spółki w czwartym trymestrze spadł o 23% do 2,7 mld dolarów.

FP Markets

Jesteśmy zachęceni ciągłym postępem, jaki czynimy w zakresie redukcji kosztów obsługi w części operacyjnej naszego biznesu Stores. W krótkim terminie stoimy w obliczu niepewnej gospodarki, ale pozostajemy dość optymistyczni co do długoterminowych możliwości dla Amazon” – stwierdził CEO.

Roczny spadek wskaźnika EPS Alphabet o 31%

Inna spółka z grupy Big Tech – Alphabet (wlaściciel Google) również podała swoje sprawozdanie. Firma ogłosiła, że jej przychody w czwartym kwartale wyniosły 76,05 mld dolarów. Tym samym wykazały wzrost w ujęciu rocznym o 1%. Jednak uwagę zwrócono na inny aspekt raportu. Wskaźnik zysku na akcje (EPS) odnotował roczny spadek o 31% i wyniósł 1,05 dolara.

Spadek przychodów Apple o 5%

Najbardziej wartościowa firma w USA, czyli Apple również w czwartek przedstawiła swoje sprawozdanie finansowe. Przychody spółki wyniosły 117,2 mld dolarów, odnotowując spadek o 5% w skali roku. Również gorzej wypadł wskaźnik zysku na akcję, który wyniósł 1,88 dolara. Gigant technologiczny przy okazji publikacji raportu, zadeklarował, że wypłaci dywidendę akcjonariusza w wysokości 0,23 dolara na akcję.

Punkt widzenia – Nasdaq 100 sięgnął 12 900 i cofnął

Wczoraj dla indeksu technologicznego zakładaliśmy jako główny ruch wzrostowy. Pisaliśmy wówczas: „Warto zauważyć, że miejscem z którego dziś rynek potencjalnie rozpędziłby się do wzrostu mogą być rejony 12 470 (strefa +- 30 punktów). Rynek jednak najpierw cofnąłby do tego obszaru, aby po zweryfikowaniu nastrojów zbudować ruch wzrostowy. Przewaga kupujących w tym zakresie wyniosłaby notowania do 12 700”.

Wraz z czwartkowym otwarciem giełd pojawiły się od razu pozytywne nastroje. Indeks nie wykonał żadnego cofnięcia i do wzrostu rozpędził się z miejsca. Target osiągnięty został w niespełna godzinę, a Nasdaq 100 sięgnął najwyżej poziomu 12 900. Jednak w tym rejonie zmieniła się sytuacja i rynek cofnął.

Na wykres indeksu Nasdaq 100 patrzymy w piątek o godzinie 13. Notowania obecnie znajdują się przy 12 700. Jak wyglądają perspektywy dla technologicznego indeksu w najbliższych godzinach?

Scenariusz główny – spadkowy

Teraz rynek postawić może na korektę. Taki ruch mógłby rozpocząć się od nadbicia poziomu TSR. Potencjalną strefą do zebrania podaży zdaje się: 12 700-12 750. Z tego miejsca notowania cofnęłyby do ostatnich dołków i po ich przebiciu trafiłyby do 12 470.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 03.02.2023

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jeżeli jednak rynek utrzymywać będzie poziom TSR warto będzie rozważyć ruch wzrostowy. Każdorazowy re-test tych zakresów od góry determinowałby podejście do 12 900.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 03.02.2023

Konkluzja

Dzisiejsza sesja zapowiada się niezwykle ciekawie. Rynek pokazać może zmienność już w godzinach pre-marketu. Poziomy nie ulegają zmianie, a aktualne na dziś rozpisane zostały poniżej.

TTR : 12 921

TSR : 12 694

TFR : 12 472

TDP : 12 240

TFS : 12 013

TSS : 11 789

TTS : 11 572

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.