Główne rynki akcji w USA zamknęły środową sesję na mieszanym terytorium. Większość indeksów jednak straciła, a wyraźnie spadł Nasdaq 100. Notowania technologicznego indeksu wylądowały niżej o 1,01%. Słabość zaprezentowana na Wall Street to efekt obaw inwestorów o recesję największej światowej gospodarki. Dziś rynki na Wall Street otworzą się po raz ostatni w tym tygodniu. Jak zaprezentuje się amerykański indeks technologiczny? Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.
Nasdaq 100 wyraźnie spadł
Obawy ogarnęły inwestorów również podczas środowej sesji handlowej. Najgorszej na Wall Street wypadł wczoraj technologiczny indeks. Nasdaq 100 wyraźnie spadł, lądując ogólnie niżej o 1,01%. Odpowiada to spadkowi notowań indeksu rzędu 132 punktów. Zauważmy, że była to trzecia z kolei spadkowa sesja Nasdaq’a. Ten amerykański indeks w trwającym tygodniu stracił już łącznie 1,62%. Wiele wskazuje na to, że obecny, skrócony tydzień zostanie zamknięty stratą.
Spółki technologiczne tonęły
Przedsiębiorstwa wchodzące w skład indeksu Nasdaq 100 pogłębiły ostatnie spadki. Ponownie większość spółek straciła, a tym razem najgorzej wypadło Zscaler (NASDAQ:ZS). Wycena akcji tej firmy spadła o 8,33%. Warto zauważyć, że tonęły również najważniejsze spółki technologiczne. Apple (NASDAQ:AAPL) straciło 1,13%, zaś akcje Amazon (NASDAD:AMZN) obniżyły się o 2,74%. Jednak przed stratami uchroniło się dwadzieścia dziewięć spółek. Najlepiej wypadło Xcel Energy (NASDAQ:XEL), które środową sesję zakończyło z zyskiem rzędu 3,90%.
Punkt widzenia dzienny: Nasdaq 100 poniżej 13 000
Amerykański indeks technologiczny nieco wczoraj rozczarował. Rynek znajdował się w pozytywnej strukturze i z tego nie skorzystał. Co więcej, widocznie zanegował podawaną strefę cenową 13 035-13 065, która wspierała układ wzrostowy. Wczorajsze straty rozpoczęły się w godzinach amerykańskiego pre-marketu. Notowania wygenerowały cofnięcie z zakresu średniej SMA 55 i po otwarciu giełd weszły do wspomnianego zakresu. W sposób pewny przełamały go po godzinie 16 (czasu w Polsce). Straty wyhamowane zostały w kolejnych godzinach w rejonach poziomu 12 900.
Na wykres Nasdaq’a 100 patrzymy już w czwartek o godzinie 13. Indeks dziś nadbił już poziom 12 900, jednak obecnie odrabia. Aktualnie Nasdaq 100 znajduje się poniżej psychologicznego zakresu 13 000.
Co na dziś ?
Indeks kończy tydzień i obecny, tego tygodniowy spadkowy kontekst pokazuje, że rynek ma szansę korektę dopełnić dzisiejszą sesją. Dobrze byłoby przed takim ruchem zobaczyć podbicie.
Scenariusz = podejście do strefy 13 025-13 075 (rozszerzona w celu lepszego dopasowania) –>zebranie podaży–>pierwszy ruch spadkowy wybijający 12 900–>krótkie odreagowanie–>zejście do TDP (12 829)
Punkt widzenia tygodniowy: Nasdaq walczy przy górnej granicy 12 700-12 940
Jednak zejście się odbyło, czyli nie tak daleko byliśmy w rozumowaniu pierwszego ruchu z scenariusza opisanego w poniedziałek. Niemniej od tygodniowego spojrzenia dziś odchodzimy. Poniższy wykres ma na celu wspomóc spojrzenie na dzisiejszą sesję.
Konkluzja
Nastroje w USA są nie do końca jasne. Jeszcze nie tak dawno, radość i optymizm rozpierały inwestorów w związku z doniesieniami o wstrzymaniu przez Fed podwyżek. Teraz, gdy na początku miesiąca pojawiają się raporty z rynku pracy, które powinny wspierać takie nastroje, dzieje się zupełnie na odwrót. Ruch tego tygodnia traktujemy zatem jako rozważane właśnie spowolnienie, o którym pisaliśmy w poniedziałek. Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.
TTR : 13 510
TSR : 13 284
TFR : 13 061
TDP : 12 829
TFS : 12 603
TSS : 12 379
TTS : 12 162
Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.
Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji.
*Oznaczone poziomy:
Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!