Nasdaq 100 wraca w nowym roku. Rekordowe dostawy Tesli.

Index Nasdaq
J2T Trade

Wczoraj, w poniedziałek (02.01) spółka Tesla opublikowała raport dotyczący produkcji swoich pojazdów. Gigant motoryzacyjny z USA wykazał rekordowe dostawy. Dziś rozpoczną się zmagania głównych amerykańskich indeksów giełdowych. Technologiczny Nasdaq 100 wraca w nowym roku. Co przyniesie dzisiejsza sesja handlowa?

Powrót do poprzedniej sesji

Wczoraj wykonaliśmy już podsumowanie roku w wykonaniu głównych amerykańskich indeksów. Warto jednak powrócić w kontekście codziennych analiz do poprzedniej sesji (tej z 30.12). Zamknięcie giełd z tego dnia pokazało, że Nasdaq 100 stracił ogólnie jedynie 0,10%. Podkreśliło to wymowę całego miesiąca minionego roku. W grudniu indeks technologiczny obniżył się łącznie o 9,06%.

Większość za spadkami ostatniego dnia

Spółki tworzące indeks technologiczny w ostatnim dniu handlowym 2022 roku opowiedziały się większości za spadkami. Zaznaczyć należy, że spółki notowały wówczas niewielkie zmiany kursu akcji. Najgorzej zaprezentowało się jednak przedsiębiorstwo MercadoLibre, którego notowania poleciały w dół o 2,31%. Po stronie „zielonych” najlepiej wypadło LucidGroup. Wycena tej spółki uległa korzystnej zmianie o 1,94%.

Rekordowe dostawy Tesli

Amerykański gigant motoryzacyjny Tesla opublikowała wczoraj (w poniedziałek) swój raport dotyczący pojazdów. Dane dotyczyły czwartego kwartału 2022 roku. Według raportu gigant dostarczył rekordowe 405 278 pojazdów w ostatnim kwartale. W całym roku spółka odnotowała 1,31 mln dostaw, co stanowi o 40% więcej  względem roku poprzedniego.

FP Markets

We wczorajszy oświadczeniu Tesla zaznaczyła „kontynuowaliśmy przejście w kierunku bardziej równomiernego regionalnego miksu budowy pojazdów, co ponownie doprowadziło do dalszego wzrostu liczby samochodów w tranzycie na koniec kwartału”. Firma podziękowała również klientom, pracownikom oraz sympatykom za pomoc w osiągnięciu „wspaniałego 2022 roku”.

Punkt widzenia – Nasdaq 100 powraca powyżej 11 000

Dziś przed południem patrzymy na wykres indeksu technologicznego. Giełdy w USA otworzą się za ponad trzy godziny. Notowania Nasdaq’a 100 oscylują obecnie powyżej poziomu 11 000 i bliskie są sięgnięcia 11 100. Indeks przełamał tym samym istotny poziom – TDP. To właśnie od tego, jak zostanie potraktowany ten poziom, zależeć będą mogły dalsze losy rynku. Na jaki ruch zdecyduje się w najbliższych godzinach amerykański indeks?

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek ma sposobność kontynuować wzrost. Taki ruch mógłby zostać rozpoczęty po wcześniejszym zejściu do zakresu cenowego: 10 950-11 000. Miałoby to na celu zebranie większej siły popytowej. Następnie pewne przełamanie poziomu TDP z potwierdzeniem nadałoby impetu wzrostom. Celem na dziś okazać się może nawet 11 200.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 03.01.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy jednak liczyć się z tym, iż wspomniany wyżej pierwszy ruch w dół wiązać się może z pobudzeniem większej podaży. Negacja założenia dla wzrostów, czyli brak utrzymania strefy cenowej: 10 950-11 000 świadczyć będzie na korzyść zejścia. Re-test tego obszaru od dołu nadałby impetu spadkom. Notowania miałyby szansę sięgnąć 10 850.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 03.01.2023

Konkluzja

Powraca rynek, zatem wracają również codzienne analizy indeksu technologicznego. Dziś we wczesnych godzinach przedsprzedażowych indeks Nasdaq 100 silnie zyskał. Czy takie nastroje kontynuowane będą po pierwszym dzwonku?

TTR : 11 700

TSR : 11 475

TFR : 11 252

TDP : 11 015

TFS : 10 790

TSS : 10 565

TTS : 10 350

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.