Nasdaq 100 w piątek ze stratą. Indeks walczył o poziom TFR.

J2T Trade

Popularne akcje na Wall Street zaświeciły się w piątek na czerwono. Główne indeksy okazały się gorsze podczas ostatniej sesji minionego tygodnia. Negatywne nastroje pojawiły się za sprawą trwających problemów w Kongresie Stanów Zjednoczonych. W dalszym ciągu nierozwiązany pozostaje problem limitu zadłużenia. Odnotowane spadki w Nowym Jorku nie były jednak znaczące. Najwyższy wynik odnotował indeks technologiczny. Nasdaq 100 w piątek zakończył sesję ze stratą rzędu 0,37%. Indeks stu spółek walczył podczas godzin handlu o istotny poziom TFR, czyli 13 323. Rynkowi udało się go wybronić i korzysta na tym w poniedziałek, 15 maja. Inwestorzy rozpoczynają nowy, trzeci tydzień maja. Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

Nasdaq 100 w piątek ze stratą

Amerykańskie indeksy giełdowe okazały słabość podczas ostatniej sesji. W piątek, 12 maja zorientowane były na spadek i takie nastroje dominowały na Wall Street. Warto zauważyć jednak, że negatywne nastawienie nie było szczególnie silne. Na nowojorskim parkiecie giełdowym najgorzej wypadł technologiczny indeks. Rozliczenie pokazało, iż Nasdaq 100 zakończył sesję ze stratą rzędu 0,37%. W ujęciu nominalnym było to 50 punktów spadku.

Kolejny zyskowny tydzień

Wraz z zakończoną, piątkową sesją rynki zamknęły kolejny tydzień handlowy. W dniach 08.05-12.05 indeks technologiczny zaprezentował się z dobrej strony. Zyskał w minionym okresie 0,61% i dzięki temu, był to kolejny, już trzeci zyskowny tydzień.

Strona spadkowa silniejsza

Chcąc doszukiwać się przyczyn wyniku indeksu, należy spojrzeć na tabelę notowań. Na pierwszy rzut oka pokazuje ona, iż w piątek spółki nie były zgodne co do kierunku. Jednak strona spadkowa okazała się silniejsza, chociażby ze względu na zmiany jakiej jej towarzyszyły. Najgorzej zaprezentowało się Rivian Automotive (NASDAQ:RIVN), którego akcje spadły o 6,72%. Po stronie wzrostowej wyróżniło się Enphase (NASDAQ:ENPH). Wycena tego przedsiębiorstwa skoczyła o 4,20%.

FP Markets

Punkt widzenia dzienny: indeks walczył o poziom TFR

W piątek negatywne nastroje pojawiły się tuż po otwarciu giełd. Notowania urwały o godzinie 16 (czas w Polsce) i indeks zszedł poniżej średniej. Wówczas re-testując jej zakres od dołu wygenerował kolejny spadek i cofnął poniżej poziomu TFR. Technologiczny indeks trafił w rejony 13 270 i dopiero tam pojawiła się reakcja kupujących. Odreagowanie pojawiło się po godzinie 20 i notowania powróciły powyżej TFR.

Warto zauważyć, iż indeks Nasdaq 100 o poziom TFR walczył również dziś w godzinach nocnych. Finalnie udało mu się utrzymać powyżej tego istotnego zakresu.

Co na dziś ?

W poniedziałkowe południe patrzymy na indeks technologiczny. Nasdaq 100 oscyluje obecnie na zakresie średniej SMA 55 w rejonach 13 400. Dziś zakładamy następujący ruch indeksu.

Scenariusz = zejście w rejony TFR–>walka sił–>zwycięstwo popytu–>powrót ponad średnią–>ew. podejście do 13 450-13 500

Wykres indeks Nasdaq 100 H1
Indeks Nasdaq 100 interwał H1 15.05.2023

Punkt widzenia tygodniowy: strefa 13 610-13 855 nadal celem

Rynek w ostatnim czasie nie potrafił zebrać się do zdecydowanego ruchu. Niemniej indeks technologiczny zorientowany był dążyć do wyższych zakresów. Nieudało się jednak dobić do strefy 13 610-13 855, która nadal jest celem dla rynku. Czy w tym tygodniu rynek dobije do niej i pokaże jakieś konkretne ruchy?

Wykres indeks Nasdaq 100 D1
Indeks Nasdaq 100 interwał D1 15.05.2023

Konkluzja

Dziś inwestorzy szczególną uwagą obdarzą wystąpienia członków Rezerwy Federalnej. Pojawią się one w godzinach amerykańskiego pre-marketu. Warto będzie śledzić wypowiedzi bankierów, które mogą wspomóc lub przeszkodzić dzisiejszemu ruchowi. Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.

TTR : 13 773

TSR : 13 546

TFR : 13 323

TDP : 13 091

TFS : 12 865

TSS : 12 641

TTS : 12 424

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.