Popularne akcje na Wall Street zaświeciły się w piątek na czerwono. Główne indeksy okazały się gorsze podczas ostatniej sesji minionego tygodnia. Negatywne nastroje pojawiły się za sprawą trwających problemów w Kongresie Stanów Zjednoczonych. W dalszym ciągu nierozwiązany pozostaje problem limitu zadłużenia. Odnotowane spadki w Nowym Jorku nie były jednak znaczące. Najwyższy wynik odnotował indeks technologiczny. Nasdaq 100 w piątek zakończył sesję ze stratą rzędu 0,37%. Indeks stu spółek walczył podczas godzin handlu o istotny poziom TFR, czyli 13 323. Rynkowi udało się go wybronić i korzysta na tym w poniedziałek, 15 maja. Inwestorzy rozpoczynają nowy, trzeci tydzień maja. Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.
Nasdaq 100 w piątek ze stratą
Amerykańskie indeksy giełdowe okazały słabość podczas ostatniej sesji. W piątek, 12 maja zorientowane były na spadek i takie nastroje dominowały na Wall Street. Warto zauważyć jednak, że negatywne nastawienie nie było szczególnie silne. Na nowojorskim parkiecie giełdowym najgorzej wypadł technologiczny indeks. Rozliczenie pokazało, iż Nasdaq 100 zakończył sesję ze stratą rzędu 0,37%. W ujęciu nominalnym było to 50 punktów spadku.
Kolejny zyskowny tydzień
Wraz z zakończoną, piątkową sesją rynki zamknęły kolejny tydzień handlowy. W dniach 08.05-12.05 indeks technologiczny zaprezentował się z dobrej strony. Zyskał w minionym okresie 0,61% i dzięki temu, był to kolejny, już trzeci zyskowny tydzień.
Strona spadkowa silniejsza
Chcąc doszukiwać się przyczyn wyniku indeksu, należy spojrzeć na tabelę notowań. Na pierwszy rzut oka pokazuje ona, iż w piątek spółki nie były zgodne co do kierunku. Jednak strona spadkowa okazała się silniejsza, chociażby ze względu na zmiany jakiej jej towarzyszyły. Najgorzej zaprezentowało się Rivian Automotive (NASDAQ:RIVN), którego akcje spadły o 6,72%. Po stronie wzrostowej wyróżniło się Enphase (NASDAQ:ENPH). Wycena tego przedsiębiorstwa skoczyła o 4,20%.
Punkt widzenia dzienny: indeks walczył o poziom TFR
W piątek negatywne nastroje pojawiły się tuż po otwarciu giełd. Notowania urwały o godzinie 16 (czas w Polsce) i indeks zszedł poniżej średniej. Wówczas re-testując jej zakres od dołu wygenerował kolejny spadek i cofnął poniżej poziomu TFR. Technologiczny indeks trafił w rejony 13 270 i dopiero tam pojawiła się reakcja kupujących. Odreagowanie pojawiło się po godzinie 20 i notowania powróciły powyżej TFR.
Warto zauważyć, iż indeks Nasdaq 100 o poziom TFR walczył również dziś w godzinach nocnych. Finalnie udało mu się utrzymać powyżej tego istotnego zakresu.
Co na dziś ?
W poniedziałkowe południe patrzymy na indeks technologiczny. Nasdaq 100 oscyluje obecnie na zakresie średniej SMA 55 w rejonach 13 400. Dziś zakładamy następujący ruch indeksu.
Scenariusz = zejście w rejony TFR–>walka sił–>zwycięstwo popytu–>powrót ponad średnią–>ew. podejście do 13 450-13 500
Punkt widzenia tygodniowy: strefa 13 610-13 855 nadal celem
Rynek w ostatnim czasie nie potrafił zebrać się do zdecydowanego ruchu. Niemniej indeks technologiczny zorientowany był dążyć do wyższych zakresów. Nieudało się jednak dobić do strefy 13 610-13 855, która nadal jest celem dla rynku. Czy w tym tygodniu rynek dobije do niej i pokaże jakieś konkretne ruchy?
Konkluzja
Dziś inwestorzy szczególną uwagą obdarzą wystąpienia członków Rezerwy Federalnej. Pojawią się one w godzinach amerykańskiego pre-marketu. Warto będzie śledzić wypowiedzi bankierów, które mogą wspomóc lub przeszkodzić dzisiejszemu ruchowi. Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.
TTR : 13 773
TSR : 13 546
TFR : 13 323
TDP : 13 091
TFS : 12 865
TSS : 12 641
TTS : 12 424
Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.
Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji.
*Oznaczone poziomy:
Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.