Nasdaq 100 w górę o 2,54%. Czas na ostatnią sesję w roku.

J2T Trade

Amerykański indeks technologiczny wykazał silny wzrost w czwartek, 29 grudnia. Notowania Nasdaq’a 100 poleciały w górę o 2,54%. Był to najlepszy dzień tego indeksu w grudniu. Rynki akcyjne kończą dziś zmagania w 2022 roku. Czas na ostatnią sesję handlową w tym roku. Co przyniesie inwestorom piątek, 30 grudnia? Zapraszamy na analizę indeksu Nasdaq 100.

Najlepsza sesja w grudniu

Technologiczny indeks zaskoczył wczorajszym nastawieniem. Inwestorzy pokazali optymizm, a ten przełożył się na pewny wzrost Nasdaq’a 100. Notowania tego indeksu w ogólnym rozrachunku wzrosły o 2,54%. Przełożyło się to na skok kursu o ponad 270 punktów. Tym samym Nasdaq wymazał znaczną część strat z poprzednich dni. Ponadto należy zauważyć, że czwartkowa sesja była najlepszą w grudniu.

Akcje spółek w górę

Spółki technologiczne pokazały wczoraj wzrostowe nastawienie. Akcje prawie wszystkich z nich pięły się w górę. Najlepiej wypadła Tesla, której notowania skoczyły o 8,08%. Najważniejsze dla indeksu spółki również nie pozostały w cieniu. Akcje Apple skoczyły o 2,83%, zaś Amazona o 2,88%. Wzrostów nie wykazały jedynie cztery spółki. Jednak notowane przez nie straty były niewielkie, gdyż nie przekraczały 1%.

Punkt widzenia – indeks realizuje wzrost

W czwartkowej analizie indeksu technologicznego przyglądaliśmy się również możliwemu ruchowi wzrostowemu. O takiej projekcji pisaliśmy: „Należy również liczyć się z tym, że notowania mogą stabilnie powrócić powyżej poziomu 10 800 oraz zakresu średniej. Taka sytuacja stanowiłaby na korzyść wzrostom. Notowania mogłyby zebrać się do skoku w rejony poziomu 11 000”.

FP Markets

Faktycznie Nasdaq 100 już w pre-markecie powrócił powyżej poziomu 10 800. Wczorajsze otwarcie giełd w USA pokazało, że rynek zamierza się na wspomnianych rejonach ustabilizować. Tak też się stało i rynek wygenerował ruch wzrostowy. Powrót powyżej średniej miał determinować dalsze zyski. Tak też się stało i notowania Nasdaq’a wykonały podejście do 11 000. Scenariusz z wczoraj uznać można zatem za zaliczony.

Jednak dziś rynkom od rana towarzyszy negatywne nastawienie. Na dwie godziny przed rozpoczęciem sesji w USA notowania Nasdaq’a 100 oscylują w rejonach 10 850.

Scenariusz główny – spadkowy

Indeks postawić może na pewny ruch spadkowy. Powrót w okolice TFS wiązałby się z próbą wykonania mocniejszego zejścia. Na zasadzie re-testu zakresu średniej od dołu rynek rozpocząłby cofnięcie. Notowania mają sposobność powrócić do 10 700.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 30.12.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Należy również liczyć się z tym, że okolice poziomu TFS ponownie posłużyć mogą jako miejsce zebrania popytu. Na zasadzie ich utrzymania i budowy wyższego, lokalnego dołka rynek wykonałby ruch w górę. Notowania mogłyby powrócić do 11 000.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 30.12.2022

Konkluzja

Ostatnie godziny handlu na amerykańskich rynkach przed nami. Niewątpliwie 2022 rok był obfity w zmienność głównych indeksów. Z okazji Nowego Roku składamy Państwu najlepsze życzenia na 2023 rok.

TTR : 11 700

TSR : 11 475

TFR : 11 252

TDP : 11 015

TFS : 10 790

TSS : 10 565

TTS : 10 350

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.