Nasdaq 100 w górę 2,17%. Kolejna „znaczna” podwyżka stóp?

J2T Trade

Amerykański indeks Nasdaq 100 poszybował w piątek, 9 września w górę o 2,17%. Tego dnia wypowiadał się również jeden z najważniejszych członków Fed – Christopher Waller. Bankier zaznaczył, że bank centralny powinien zgodzić się kolejny raz na „znaczną” podwyżkę stóp. Co ciekawe ostatnie nastawienie członków Rezerwy Federalnej skomentował Elon Musk.

Passa tygodniowych strat przerwana

Podczas ostatniej sesji ubiegłego tygodnia indeks giełdowy Nasdaq 100 mocno zyskał. Notowania Nasdaq’a 100 poleciały finalnie w górę o 2,17%. Piątkowa sesja podkreśliła wzrostową wymowę całego ostatniego tygodnia handlowego. W ujęciu tygodniowym indeks wzrósł ogólnie o 4,05%. Przerwana została tym samym trzytygodniowa passa strat.

Zscaler awansuje o 21,88%

Komponenty wzrostowe w całości zdominowały w piątek, 9 września indeks Nasdaq 100. Co ciekawe dwie spółki szczególnie wyróżniły się pod względem zmiany ceny. Mowa o przedsiębiorstwach Zscaler oraz DocuSign. Jednak na szczególną uwagę zasługuje wynik firmy Zscaler, gdyż kurs jej akcji awansował finalnie o 21,88%. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, że jedynie trzy spółki straciły. Najmocniejszy spadek odnotowało O’Reilly Automotive.

Christopher Waller popiera „znaczną” podwyżkę

W miniony piątek, członek Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej Christopher Waller wypowiedział się na temat przyszłej polityki banku centralnego. Zdaniem Wallera bank centralny powinien zgodzić się na „znaczną” podwyżkę stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu. Bankier powiedział: „W oparciu o to, co wiem dzisiaj, popieram znaczną podwyżkę na naszym następnym spotkaniu„.

FP Markets

Musk komentuje wypowiedzi członków Fed

Prezes Tesli, Elon Musk ostrzegł w tweecie, że kolejna podwyżka stóp procentowych w USA może spowodować uderzenie deflacji w gospodarkę kraju. Elon Musk komentuje sytuację po ostatnich, licznych wypowiedziach członków Rezerwy Federalnej (Fed).

Punkt widzenia – 12 600 strzelone

Amerykański indeks Nasdaq 100 w piątek, 9 września podjął się realizacji scenariusza wzrostowego. Treść dla tej projekcji brzmiała: Teraz od technologicznego indeksu oczekuje się, aby pokazał czy zamierza utrzymać się powyżej poziomu 12 400. Tak długo jak cena utrzymywać się będzie powyżej tego zakresu, rynek ma sposobność do generowania wzrostu. Potencjalnym celem będzie 12 600”.

Rzeczywiście rynek utrzymywał się powyżej obszaru TDP, czyli okolic 12 400. Taka sytuacja determinować miała podejście pod wyższe zakresy i tak też się stało. W godzinach wieczornych rynek strzelił poziomem 12 600.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dziś rynek ma szanse przed dalszym podejściem nieco cofnąć. Jednak ruch wzrostowy uzależniony może być w głównej mierze od zachowania ceny wobec poziomu TFR, czyli okolic 12 650. Przełamanie tego poziomu i jego test od góry stanowić będzie podstawę dla wzrostów. Targetem prawdopodobnie będzie 12 800.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 12.09.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak warto będzie zwrócić uwagę, czy rynek nie utworzy oporu na zakresie TFR. Wówczas na zasadzie budowy niższego dołku cena zejść może ponownie do 12 450.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 12.09.2022

Konkluzja

Amerykański indeks ma szansę dziś kontynuować podejście. Takie odbyć może się w oparciu o opisane wyżej warunki. Uwagę warto będzie zatem poświecić na obszarze poziomu TFR. Poniżej rozpisane zostały poziomy na dzień 12.09.2022.

TTR : 13 105

TSR : 12 878

TFR : 12 655

TDP : 12 423

TFS : 12 197

TSS : 11 973

TTS : 11 756

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.