Nasdaq 100 w dół po decyzji Fed. Indeks oscyluje na 12 700.

Indeks Nasdaq z mocnymi spadkami
J2T Trade

Amerykański indeks technologiczny okazał finalną słabość podczas środowej sesji, 23 marca. Negatywne nastroje pojawiły się za sprawą najnowszej decyzji Fed. Nasdaq 100 gwałtownie poszedł wówczas w dół. Kolejnego dnia sytuacja jednak uspokaja się przed godzinami handlu. Indeks technologiczny oscyluje obecnie na 12 700. Czy inwestorzy dziś reagować będą jeszcze na wczorajsze wydarzenia? Spójrzmy, jak wygląda analiza na czwartek.

Nasdaq 100 w dół po decyzji Fed

Podczas wczorajszej sesji niewiele się działo, aż do pewnego momentu. Rynki w USA wyciszone były w wyniku oczekiwań na oświadczenie ze strony Rezerwy Federalnej. Dopiero po decyzji Fed pojawiła się zmienność. Zagrała ona jednak końcowo niekorzystnie dla indeksu. Nasdaq 100 poleciał w dół po decyzji, notując przy tym wyraźną stratę. Technologiczny indeks stracił wczoraj ogólnie 1,37%. Tym ruchem wymazał znaczną część zysków z poprzedniego dnia. Warto dodać, że spośród głównych amerykańskich indeksów, Nasdaq 100 stracił najmniej.

Akcje spółek poleciały w środę

Podsumowanie sesji w postaci tabeli notowań pokazuje, że nie była ona łatwa dla spółek technologicznych. Prawie wszystkie składowe Nasdaq’a 100 straciły. Akcje spółek poleciały jednak „zachowawczo” w dół w środę. Najgorzej wypadło Datadog (NASDAQ:DDOG), którego wycena obniżyła się o 5%. Zysk wykazały jedynie trzy spółki. Były to AMD (NASDAQ:AMD), Lululemon Athletica (NASDAQ:LULU) i NVIDIA (NASDAQ:NVDIA). Akcje tych firm nie wzrosły jednak o więcej niż 2%.

Punkt widzenia dzienny: Nasdaq 100 walczy na 12 700

Technologiczny indeks w gruncie rzeczy dość spokojnie poruszał się we wczorajszym pre-markecie oraz po otwarciu giełd w USA. Większe zmiany pojawiły się dopiero po publikacji decyzji ws. stóp procentowych. Wówczas w pierwszej chwili notowania gwałtownie podbiły. Nasdaq 100 znalazł się momentalnie powyżej 12 950, jednak ten ruch został szybko zweryfikowany. Rynek wycofał wzrost i skierował się na południe. W nieco ponad godzinę notowania technologicznego indeksu spadły o blisko 400 punktów. W konsekwencji Nasdaq 100 zakończył wczorajsze zmagania poniżej 12 600.

FP Markets

Wykresowi indeksu przyglądamy się w czwartkowe przedpołudnie. Poza godzinami handlu w USA notowania Nasdaq’a 100 rosną. O godzinie 10 rano (czas w Polsce) notowania walczą na poziomie 12 700. Dziś w ujęciu dzienny zakładamy spadek.

Scenariusz = podejście do TSR (12 791) i brak przełamania tego poziomu –>zebranie podaży–>powrót do średniej SMA 55–>pokonanie jej obszaru–>zejście do 12 500

Wykres indeks Nasdaq 100 H1
Indeks Nasdaq 100 interwał H1 23.03.2023

Punkt widzenia tygodniowy:

Nasdaq 100 nadbił wczoraj strefę oporu (12 700-12 940), jednak było to chwilowe i indeks znów oscyluje poniżej niej. Pytanie, jak zachowa się teraz. Od dzisiejszej sesji zależeć będzie zapewne, czy zaneguje podany scenariusz.

Wykres indeks Nasdaq 100 D1
Indeks Nasdaq 100 interwał D1 23.03.2023

Konkluzja

Dzisiejsza sesja okazać się może kluczowa, jeżeli chodzi o realizację tygodniowego ruchu przez indeks technologiczny. Poziomy* przedstawione na wykresie nie uległy zmianie.

TTR : 13 017

TSR : 12 791

TFR : 12 568

TDP : 12 336

TFS : 12 110

TSS : 11 886

TTS : 11 669

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.