Amerykański indeks technologiczny zakończył czwartkową sesję poniżej kreski. Wczoraj notowania indeksu Nasdaq 100 poleciały w dół ogólnie o 1,59%. Przyczyną negatywnego sentymentu była rosnąca niepewność ekonomiczna o przyszłość gospodarki. Dodatkowo inwestorzy zmierzyli się z wypowiedziami członków Rezerwy Federalnej. Bankierzy zwrócili wczoraj uwagę na potrzebę utrzymania podwyższonych stóp procentowych. Rynki akcyjne kończą tydzień. Co w piątek, 6 stycznia pokaże Nasdaq 100? Spójrzmy na to, jak może zostać zamknięty pierwszy tydzień nowego roku.
Nasdaq 100 zanotował poważniejszą stratę
Technologiczny Nasdaq 100 rozpoczął wczorajszą sesję od strat i w negatywnych nastrojach trwał do jej zamknięcia. Rozliczenie dnia pokazało, że notowania tego indeksu obniżyły się ogólnie o 1,59%. Była to druga w tym roku sesja na minus dla technologicznego rynku. Tym razem jednak Nasdaq 100 zanotował poważniejszą stratę.
Spadkowe nastawienie spółek
Spółki tworzące indeks technologiczny opowiedziały się podczas ostatniej sesji w przeważającej większości za stratami. Spadkowe nastawienie spółek widoczne było również w osiąganych przez nie wynikach. Najgorzej w czwartek zaprezentowało się przedsiębiorstwo Crowdstrike Holdings. Akcje tej firmy poleciały o 9,08%. Po przeciwnej, czyli zyskownej stronie wyróżniło się Pinduoduo. Wycena tego chińskiego przedsiębiorstwa z Nasdaq 100 wzrosła o 4,80%.
„Przyjazne oznaki” złagodzenia presji inflacyjnej
Prezes Fed w Kansas City, Esther George udzieliła wczoraj wywiadu w CNBC*. Na łamach gazety podano, że bankier najnowsze dane traktuje jako „przyjazne oznaki” złagodzenia presji inflacyjnej. George podkreśliła przy tym, że istnieje jednak konieczność utrzymania podniesionych stóp procentowych, dopóki ceny nie zostaną w pełni opanowane. Urzędnik odniosła się również do kwestii recesji. Członkini Fed nie prognozuje spowolnienia, ale wskazała na ryzyko jego wystąpienia.
Niewystarczająco restrykcyjna stopa procentowa – mówi Bullard
Również prezes Banku Fed w St. Louis, James Bullard odniósł się do kwestii wysokości stóp procentowych. Przedstawiciel banku centralnego wskazał, że rynek pracy pozostaje silny i dlatego instytucja zdecydować się może na kolejne podwyżki. Bullard wyjaśnił ponadto: „stopa polityki nie jest jeszcze w strefie, którą można uznać za wystarczająco restrykcyjną, jest coraz bliżej”. James Bullard postawił tezę, że w 2023 roku rzeczywista inflacja podąży za jej oczekiwaniami.
Punkt widzenia – indeks Nasdaq 100 blisko 10 700, co dalej?
We wczorajszej analizie indeksu technologicznego bliżej przyjrzeliśmy się wariantowi spadkowemu. O takim ruchu pisaliśmy: „Dziś kluczowe do obserwacji okazać się może zachowanie sił rynkowych w strefie 11 000-11 030. Jeżeli notowania dobiłyby do tego zakresu, stery nad rynkiem przejąć mogłaby podaż. Ze wspomnianego obszaru rozpoczęłoby się zejście, a przełamanie z potwierdzeniem zakresu średniej determinowałoby spadek poniżej 10 790”.
Weryfikując już czwartkową projekcję, warto zauważyć, że rynek nie miał sił na podbicie do zakładanej strefy podaży. Niemniej jednak reszta spełniła się zgodnie z założeniami. Przełamanie średniej pojawiło się i skutkowało zejściem do 10 790. W godzinach późnego po południa rynek oscylował właśnie w tych okolicach, czyli poziomu TFS. Dziś na indeks Nasdaq 100 patrzymy o godzinie 13. Na ponad dwie godziny przed otwarciem giełd w USA notowania znajdują się blisko 10 700. Na co zdecydować się może rynek?
Scenariusz główny – spadkowy
W najbliższych godzinach rynek kontynuować może zejście. Tym razem jednak przed mocnym ruchem dobrze byłoby zobaczyć podbicie. Strefą dla podaży będzie 10 790-10 830. Podbicie do tego obszaru zmobilizowałoby obóz niedźwiedzi do kolejnego spadku. Przełamanie poziomu 10 700 nadałoby impetu spadkom nawet do 10 550-10 570.
Scenariusz poboczny – wzrostowy
Jednak należy również rozważyć sytuację, w której rynek skutecznie powróci powyżej 10 800. Taki wariant uzmysłowić powinien o czuwaniu kupujących. Powrót ponad zakres średniej i re-test jej zakresu od góry dawałby potencjał podbicia nawet do 11 000.
Konkluzja – indeks Nasdaq 100 pokaże zmienność
O ile nad ruchem indeksu rozprawiać można na wiele sposobów, tak na temat zmienności większość powinna się zgodzić. Indeks Nasdaq 100 pokaże dziś zapewne zmienność. Warto będzie czujnie obserwować rynkowe ruchy. Poziomy z wykresów rozpisane zostały poniżej.
TTR : 11 700
TSR : 11 475
TFR : 11 252
TDP : 11 015
TFS : 10 790
TSS : 10 565
TTS : 10 350
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!