Nasdaq 100 utrzymał zysk. Fed opublikuje dziś Beżową Księgę.

Flaga USA
J2T Trade

Amerykański indeks Nasdaq 100 jako jedyny z głównych wykazał we wtorek wzrost. Po zmiennej sesji technologiczny indeks utrzymał nastawienie na zysk. Wczorajszy dzień był siódmym na plus dla Nasdaq’a 100. Dziś rynki zdaje się również czekać będzie zmienna sesja. Zaplanowane zostały raporty danych ekonomicznych, a Fed opublikuje dzisiaj swoją Beżową Księgę. Ponadto wzrok inwestorów przykuwa Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Jak wygląda sytuacja technologicznego indeksu w środę, 18 stycznia?

Nasdaq 100 dalej w passie

Wtorkowe zamknięcie giełd w USA ujawniło, że wśród głównych indeksów z Wall Street zyskał jedynie Nasdaq 100. Notowania technologicznego rynku akcji wzrosły po zmiennej sesji ogólnie o 0,14%. Była to natomiast siódmy dzień handlowy zakończony powyżej kreski. Indeks Nasdaq 100 bardzo dobrze prezentuje się w styczniu. Jak dotąd wynik za ten miesiąc wynosi 5,64%.

Tesla zadecydowała o wyniku

Wczoraj spółki z technologicznego Nasdaq’a wykazały mieszane nastawienie. Pod względem liczebnym podobnie wypadła zarówno strona wzrostowa, jak i spadkowa. Największą zmianę ceny we wtorek odnotowała Tesla, która jednocześnie zadecydowała o wyniku całego indeksu. Notowania tego motoryzacyjnego giganta z USA wzrosły o 7,43%. Po stronie strat wyróżniło się przedsiębiorstwo JD.com, którego akcje spadły o 5,72%.

Polityka Fed „wydaje się teraz działać” – mówi sekretarz pracy USA

Sekretarz pracy Stanów Zjednoczonych, Marty Walsh wypowiedział się wczoraj na temat krajowego rynku pracy. W wywiadzie dla CNBC* zauważył, że ostatnim danym wskazującym na obniżenie inflacji towarzyszą silne dane z rynku pracy. Walsh podkreślił, że przyjęta przez Rezerwę Federalną polityka „wydaje się teraz działać”. Na łamach gazety podano również, że sekretarz wyraził optymizm co do utrzymania stopy bezrobocia w USA poniżej 5%.

FP Markets

Inwestorzy spoglądają dziś na dane

Podczas dzisiejszej sesji opublikowanych zostanie kilka raportów ekonomicznych istotnych dla gospodarki USA. W godzinach przedsprzedażowych podany zostanie odczyt tzw. inflacji producentów. Analitycy szacują, że wynik wskaźnika PPI w ujęciu miesięcznym wyniesie -0,1%.

Zmienności na rynku akcji zapewne dostarczy publikacja raportu Fed w postaci tzw. Beżowej Księgi. Dane dostarczą informacji o zaobserwowanej kondycji gospodarki w dwunastu różnych okręgach Rezerwy Federalnej.

Punkt widzenia – indeks Nasdaq 100 chodzi po średniej

Wczorajszą sesję indeks Nasdaq 100 spędził na badaniu zakresu średniej kroczącej SMA 55 od góry. Rynek choć wykonywał z niej ruchy wzrostowe, jednak w konsekwencji cofał do jej zakresu. Notowania przebiły się we wtorek przez poziom 11 600, lecz rynek nie zdołał utrzymać się powyżej nich.

Na wykres indeksu Nasdaq 100 patrzymy w środę na godzinę przed rozpoczęciem pre-marketowych zmagań. Ostatnie tempo wzrostów zwolniło, co oznaczać może chęć cofnięcia. Czy to właśnie w najbliższych godzinach pojawi się ruch spadkowy?

Scenariusz główny – spadkowy

Cofnięcie może rozpocząć się od wygaszenia popytu w strefie określonej przez średnią i bliskie rejony poziomu 11 620. Należy jednak liczyć się z tym, że rynek ma sposobność nadbić górne ograniczenie tej strefy. Przewaga podaży doprowadziłaby do zejścia poniżej średniej. Taka sytuacja świadczyłaby na korzyść ruchu spadkowego. Potencjalnie notowania cofnąć mogą do 11 400.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 18.01.2023

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Należy zauważyć natomiast, iż dopóki zakres średniej jest utrzymywany można mówić o dalszych wzrostach. Tym samym wyjście powyżej 11 620, skuteczne utrzymanie powyżej i re-test od góry dawałby szansę na ruch wzrostowy. Celem byłby zakres 11 800.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 18.01.2023

Konkluzja – Nasdaq 100 i zmiana poziomów

Podczas dzisiejszej sesji indeks może pokazać większą zmienność niż wczoraj. Inwestorzy walczą o dość istotny obszar, a na nastroje wpływać będzie w najbliższych godzinach nieco więcej czynników. Poziomy uległy zmianie, ze względu na ostatnie zyski technologicznego indeksu.

TTR : 11 847

TSR : 11 620

TFR : 11 397

TDP : 11 165

TFS : 10 939

TSS : 10 715

TTS : 10 498

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.