Nasdaq 100 urwał we wtorek. Słowa Powella wywołały obawy.

Indeks Nasdaq z mocnymi spadkami
J2T Trade

Wtorkową sesję handlową indeks technologiczny z USA zapisał do stratnych. Amerykański Nasdaq 100 urwał we wtorek i stracił ogólnie ponad 1%. Negatywne nastroje pojawiły się za sprawą zeznań prezesa Fed. Słowa Jerome Powella wywołały obawy o stabilność gospodarczą kraju. Na indeks Nasdaq 100 patrzymy podczas środkowej sesji tygodnia. Co pokazać może technologiczny indeks w najbliższych godzinach?

Nasdaq 100 z wyraźną stratą

Wczorajszemu dniu zmagań na giełdzie w Nowym Jorku towarzyszyły pesymistyczne nastroje. Indeks Nasdaq 100 urwał we wtorek i zakończył sesję z wyraźną stratą. Zamknięcie giełd ujawniło, iż notowania technologicznego rynku obniżyły się o 1,22%. Przełożyło się to na niekorzystną zmianę kursu indeksu względem poniedziałkowego o 150 punktów.

Pełna deklasacja ze strony spadkowej

Spółki technologiczne opowiedziały się wczoraj w zdecydowanej większości za generowaniem strat. Inwestorzy byli świadkami pełnej deklasacji właśnie ze strony spadkowej. Najgorzej wypadł firma Rivian Automotive (NASDAQ:RIVN), która straciła na wycenie 14,54%. Notowania producenta aut elektrycznych zakończyły wtorkowe zmagania na poziomie 14,64 USD. Spółek, które zyskały, było osiem. Jednak wśród nich tylko jedna osiągnęła zmianę powyżej 1%. Było to przedsiębiorstwo AMD (NASDAQ:AMD), którego akcje wzrosły o 1,17%.

Słowa Powella wywołały obawy

Wczoraj zapowiadaliśmy, że nastroje inwestorów uzależnione będą od wypowiedzi przewodniczącego Rezerwy Federalnej. Tak też się stało i słowa Jerome Powella wywołały obawy wśród inwestorów. Spójrzmy, co dokładnie powiedział Powell.

FP Markets

Przyspieszenie tempa podwyżek realne

Powell ostrzegł wczoraj, że bank centralny prawdopodobnie będzie musiał podnieść swoje kluczowe stopy procentowe wyżej. Przy tym dodał, że poziom może okazać się wyższy, niż początkowo oczekiwali tego decydenci. „Ostatnie dane gospodarcze napłynęły silniejsze niż oczekiwano, co sugeruje, że ostateczny poziom stóp procentowych będzie prawdopodobnie wyższy niż wcześniej przewidywano. Jeśli całość danych wskazywałaby, że uzasadnione jest szybsze zacieśnianie, bylibyśmy gotowi zwiększyć tempo podwyżek stóp” – zaznaczył Powell.

Fed utrzyma wysiłki w walce z inflacją

Prezes Fed zeznając przed Kongresem, powiedział, że Fed utrzyma wysiłki na rzecz przywrócenia cen. Bankier zauważył jednak, że gospodarka jest obecnie „bardzo daleko” od tego punktu. W tym temacie Powell zaznaczył, że Fed nie szuka możliwości podniesienia stopy bezrobocia. „Staramy się urealnić podaż i popyt poprzez garść kanałów, w tym otwarcia miejsc pracy. Staramy się stworzyć dezinflację” – wyjaśnił Powell.

Powell zaznaczył również, że niepowodzenie w przywróceniu cen doprowadzi do „gospodarki typu góra-dół”. Przy tym wskazał, że jeśli inflacja pozostanie wysoka, ludzie i firmy będą oczekiwać podwyższonych cen, a wówczas inflacja napędzać się będzie sama.

Punkt widzenia – Nasdaq 100 zanegował wzrost, notowania poniżej TFR

We wczorajszych rozważaniach dotyczących technologicznego indeksu zastanawialiśmy się nad ruchem wzrostowym. Nasdaq 100 zanegował scenariusz na wzrost i wykonał zejście do rejonów 12 140. W tych okolicach wyhamowane zostały spadki.

Na wykres indeksu patrzymy już w środę, 8 marca. Na kilka godzin przed rozpoczęciem sesji (dokładnie o godz. 12 czas w Polsce) patrzymy na sytuację. Notowania Nasdaq’a 100 znajdują się obecnie nieco poniżej TFR. Dzisiejszy ruch uzależniony będzie od tego, jak zareagują inwestorzy na kolejną wypowiedź Powella oraz na dane z rynku pracy.

Niemniej dziś przychylamy się w stronę ruchu spadkowego. Oporem dla rynku jest dziś średnia SMA 55 zobrazowana na wykresie interwału H1. Każdorazowe podejście do średniej wiązać się może dziś z obiciem z tego zakresu. Rynek w głównym ruchu spadkowym ma sposobność powrotu do 12 000, czyli TDP.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1
Indeks Nasdaq 100 H1 08.03.2023

Negacją dla scenariusza będzie wyjście ponad średnią i ustabilizowanie w strefie pomiędzy nią a poziomem TFR. Wówczas pewnym impulsem rynek mógłby podejść pod 12 450.

Konkluzja

Dziś znów przemawia Powell. Jednak, tym razem retoryka może się nieco zmienić. Prezes Fed może powiedzieć dziś więcej o rynku pracy oraz przybliżyć stan gospodarki w znaczeniu jej perspektyw. Rynkom warto będzie przyglądać się już w godzinach pre-marketu, gdyż opublikowane zostaną istotne dane dotyczące rynku pracy.

TTR : 12 685

TSR : 12 458

TFR : 12 235

TDP : 12 003

TFS : 11 777

TSS : 11 553

TTS : 11 336

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.