Nasdaq 100 trwał we wzrostach. Indeks rozpoczyna tydzień.

28
Nasdaq Sala Notowań
J2T Trade

Amerykański indeks technologiczny zakończył ostatnią sesję minionego tygodnia powyżej kreski. W piątek, 13 stycznia Nasdaq 100 na notowaniach zyskał 0,71%. Był to kolejny dzień, kiedy trwał we wzrostach. Z uwagi na poniedziałkowe święto w USA, indeks rozpoczyna tydzień handlowy dzisiaj. Jak wygląda analiza technologicznego indeksu na wtorkową sesję?

Nasdaq 100 dalej zyskowny

Ostatnia, czyli piątkowa sesja zakończyła się na plus dla amerykańskiego indeksu Nasdaq 100. Tego dnia rynek potwierdził swoje ostatnie nastawienie, zyskując 0,71%. W dniach (09.01-13.01), czyli w drugim tygodniu stycznia rynek każdą sesję zakończył ze wzrostem. Łącznie w tym okresie notowania tego indeksu skoczyły w górę o 4,54%. Warto również dodać, że Nasdaq 100 trwał we wzrostach przez ostatnie sześć sesji. Czy dzisiaj indeks będzie dalej zyskowny?

Akcje drożały w piątek

Spółki tworzące technologiczny indeks opowiedziały się podczas ostatniej sesji w większości za przedłużeniem wzrostów. Akcje przedsiębiorstw drożały w piątek, 13 stycznia. Największy procentowy zysk wykazało MercadoLibre, którego notowania poszybowały o 5,72%. Po przeciwnej stronie dominowało Rivian Automotive, z wynikiem spadkowym rzędu 6,43%.

Mieszane oczekiwania gospodarcze na 2023 rok

Prezes Banku Fed w Filadelfii, Patrick Harker zauważył podczas piątkowego przemówienia, że oczekiwania gospodarcze na 2023 rok są mieszane. Takie spostrzeżenia bankiera Fed pojawiły się na podstawie ankiety, którą przeprowadzono w Filadelfii. Harker powiedział, że amerykańskie firmy czują się niepewnie ze względu na różne bieżące czynniki ryzyka. Przeprowadzone badanie wykazało, że największe wyzwanie stanowił element zatrudnienia.

FP Markets

Punkt widzenia – Nasdaq 100 wykonał zakładany wzrost, co dalej?

Analiza indeksu Nasdaq 100 na piątkową sesję uwzględniała m.in. scenariusz wzrostowy. O takim ruchu pisaliśmy: „Rynek ma szanse również dziś postawić na wzrost. Taki ruch mógłby rozpocząć się od pełnego przetestowania zakresu średniej kroczącej SMA 55. Nasdaq 100 mógłby nadbić jej obszar, jednak kluczowe jest jego utrzymanie. Na zasadzie re-testu od góry notowania mogłyby wykonać podejście do 11 600”. 

Rzeczywiście rynek postawił na pełny test zakresu wspomnianej średniej. Jej obszar został nadbity, a powrót powyżej wiązał się z re-testem od góry. Notowania wówczas rozpoczęły wzrost, który sięgnął bliskich okolic 11 600. Na wykres indeksu Nasdaq 100 patrzymy we wtorkowych godzinach przedsprzedaży. Notowania znajdują się obecnie w rejonach 11 500, gdzie przypada również zakres średniej. Jak wyglądają perspektywy na dziś?

Scenariusz główny – spadkowy

W najbliższych godzinach rynek zdecydować się może na cofnięcie, w ramach drobnej korekty. Brak utrzymania notowań na zakresie poziomu TSR i/lub zakresu średniej, skutkować będzie możliwością zejścia do 11 300.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 17.01.2023

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Natomiast podobnie jak w piątek, rynek ma szansę przetestować zakres średniej. Na zasadzie nadbicia jej zakresu i jego późniejszego utrzymania, Nasdaq 100 wygenerowałby podejście. W takim wypadku celem byłby zakres 11 650-11 700.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 17.01.2023

Konkluzja – Nasdaq 100 z potencjałem cofnięcia

Rozpoczyna się tydzień handlowy dla amerykańskich indeksów giełdowych. Czy rozpocznie się on od zysków? Nasdaq 100 może pokazać dziś cofnięcie, w ramach korekty ostatniego układu wzrostowego. Poziomy z wykresów nie uległy zmianie, a rozpisane znajdują się poniżej.

TTR : 11 700

TSR : 11 475

TFR : 11 252

TDP : 11 015

TFS : 10 790

TSS : 10 565

TTS : 10 350

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.