Nasdaq 100 traci przed wtorkową sesją. Indeks przy 13 000.

J2T Trade

Skrócony tydzień oraz święta już się zakończyły i rynki wracają do pełnego działania. Poniekąd handel wrócił już wczoraj, w poniedziałek 10 kwietnia, gdyż giełdy za oceanem były otwarte. Jednak niewiele się wczoraj działo i świat rynków finansowych skupia się już na dniu dzisiejszym. Popularne indeksy z USA spisują się słabiej w nieoficjalnych godzinach. Nasdaq 100 traci na godzinę przed wtorkową sesją. Indeks znajduje się obecnie przy 13 000. Jak wygląda sytuacja technologicznego indeksu? Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

Nasdaq 100 spokojnie rozpoczyna nowy tydzień

Zanim zaczniemy omawiać wydarzenia z wczorajszej, poniedziałkowej sesji, zwrócimy uwagę na miniony skrócony tydzień. Zauważymy, że handel na rynku kapitałowym odbywał się w głównych ośrodkach do piątku, 7 marca. Tym samym znane indeksy z Nowego Jorku otworzyły się cztery razy. W dniach 03.04-06.04 przeważyły negatywne nastroje. Nasdaq 100 spisał się w nich najgorzej na Wall Street. W ubiegłym, wspomnianym skróconym tygodniu notowania technologicznego indeksu spadły ogólnie o 0,90%.

Choć rozpoczął się nowy tydzień, indeks przedłużył pesymizm. W poniedziałek (10.04) tylko notowania Nasdaq’a zaświeciły się na czerwono na zamknięciu. Ten amerykański indeks stracił 0,09%. Zatem należy stwierdzić, że Nasdaq 100 spokojnie rozpoczyna nowy tydzień.

Większość zyskała w poniedziałek

Spółki tworzące indeks technologiczny pokazały wczoraj mieszane nastroje. Większość składowych Nasdaq’a 100 jednak finalnie zyskała w poniedziałek. Na czele wzrostów stanęło Micron (NASDAQ:MU), które zyskało 8,04%. Po przeciwnej stronie stanęło natomiast JD.com (NASDAQ:JD). Wycena tego przedsiębiorstwa spadła o 1,94%.

FP Markets

Punkt widzenia dzienny: indeks poniżej średniej i poziomu TFR

Czwartkowa sesja (06.04) pozostawiła technologiczny indeks w rejonach średniej SMA 55 oraz poziomu TFR (13 061). Nasdaq 100 nie był skory z tego skorzystać i wczoraj (w poniedziałek 10.04) przed sesją opuścił te zakresy. Re-test średniej od dołu pojawił się w godzinach amerykańskiego pre-marketu i po otwarciu rynek ciągnął w dół. Spadki wyhamowane zostały w rejonach 12 880. Rynek z tego miejsca odbił i wygenerował powrót do średniej i poziomu TFR.

Dziś w godzinach porannych ze wspomnianych zakresów próbował sił do wzrostu. Zostały one zatrzymane w rejonach 13 120, a nastawienie się odwróciło. Nasdaq 100 zszedł ponownie poniżej średniej i poziomu TFR i oscyluje tam przed otwarciem godzin amerykańskiej przedsprzedaży.

Co na dziś ?

Ze względu na wczorajszą słabość indeksu dzisiejszy scenariusz przybierze znamiona uspokojenia sytuacji. Inwestorów w tym tygodniu czeka wiele ważnych chwil i mogą oni poświęcić cenny czas na uspokojenie.

Scenariusz = zejście do 12 980-13 000–>walka sił–>nadbijanie tego poziomu–>finalne jego utrzymanie–>ew. próba powrotu do średniej 

Wykres indeks Nasdaq 100 H1
Indeks Nasdaq 100 interwał H1 11.04.2023

Punkt widzenia tygodniowy: indeks testował rejony i co teraz ?

Ostatnimi dniami indeks nad wyraz pokazał, że strefa cenowa 12 700-12 940 staje się wsparciem. Nasdaq 100 aż trzykrotnie testował ten zakres od góry, czym nieco drażnił inwestorów. Taka sytuacja sprawia, że rynek może gwałtownym ruchem ruszyć w górę w tym tygodniu. Wówczas wychodząc powyżej ostatnich szczytów, wykonałby ich re-test i za cel obrał inną ważną strefę, czyli rejony 13 610-13 855.

Wykres indeks Nasdaq 100 D1
Indeks Nasdaq 100 interwał D1 11.04.2023

Konkluzja

Trwający tydzień jest szczególny. Jutro, w środę 12 kwietnia opublikowany zostanie odczyt inflacji za marzec. Co więcej, w piątek rozpocznie się sezon publikacji wyników finansowych spółek za I kwartał 2023 roku. Inwestorzy z niecierpliwością oczekują na te wydarzenia. Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.

TTR : 13 510

TSR : 13 284

TFR : 13 061

TDP : 12 829

TFS : 12 603

TSS : 12 379

TTS : 12 162

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.