Główne indeksy na Wall Street odnotowały w większości straty podczas wtorkowej sesji. Inwestorzy wyrazili swoje obawy związane z limitem zadłużenia. Obserwatorzy rynku skierowali swoje zainteresowanie na rozmowy prezydenta Joe Bidena z republikanami. Oczekiwanie na przełom w negocjacjach narasta, gdyż coraz bliżej do niewypłacalności. W Nowym Jorku wyróżnił się jedynie technologiczny indeks. Nasdaq 100 zyskał niewiele i słaby był we wzroście. Niemniej uwagę przykuł fakt, iż Nasdaq strzelił wczoraj poziom 13 500. Inwestorzy czekają już na środową sesję. Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

Indeks Nasdaq 100 słaby we wzroście

Na amerykańskim parkiecie giełdowym zauważyć można było wczoraj mieszane nastroje. Inwestorzy nie byli zgodni co do kierunku, a to przełożyło się na zachowanie indeksów. Na Wall Street wyróżnił się tylko Nasdaq 100. Indeks technologiczny był jednak słaby we wzroście. Zyskał jedyne 0,09%, co oznaczało 12,5 punktu ruchu w górę.

Większość spółek straciła

Przedsiębiorstwa budujące indeks technologiczny zorientowane były wczoraj na jeden kierunek. Większość spółek straciła, jednak nie udało im się sprowadzić indeksu w dół. Na czele spadków stanęło Seagen (NASDAQ:SGEN), którego wycena obniżyła się o 5,97%. Po stronie wzrostowej wyróżniło się AMD (NASDAQ:AMD). Akcje tej spółki skoczyły o 4,19%.

Punkt widzenia dzienny: Nasdaq 100 strzelił 13 500

Indeks wykonał jedynie część scenariusza, o którym pisaliśmy we wczorajszej analizie. Przypomnijmy treść założeń: „Scenariusz = zejście do średniej–>utrzymanie–>ruch pod TFR–>przełamanie”. 

FP Markets

Rzeczywiście najpierw (względem analizy) ujrzeliśmy zejście do średniej. Miało to miejsce tuż przed rozpoczęciem handlu za oceanem. Następnie rynek pokazał jej utrzymanie i rozpoczął wzrost. Niemniej, tak jak zauważyliśmy na wstępie, był on ponownie niezwykle słaby. Nasdaq’owi udało się dobić w rejony TSR. Zdaje się, biorąc pod uwagę ostatnią zmienność, rynek i tak można pochwalić, gdyż strzelił poziom 13 500. W godzinach wieczornych indeks cofnął znaczną część zysków.

Co na dziś ?

Na indeks technologiczny patrzymy w środę o godzinie 13 (czas w Polsce). Notowania Nasdaq’a 100 znajdują się obecnie tuż nad zakresem średniej SMA 55. Rynek nie ma siły do wzrostów i jest w tyle ze spadkami za resztą, co stawia go w negatywnym świetle.

Scenariusz = przełamanie średniej–>zejście do 13 300-13 330 

Wykres indeks Nasdaq 100 H1
Indeks Nasdaq 100 interwał H1 17.05.2023

Punkt widzenia tygodniowy: rynek dobije 13 610?

Wygenerowanie solidnego wzrostu jest dla rynku nie lada wyzwaniem. Niemniej indeksowi coraz bliżej do strefy oporu 13 610-13 855. Nasdaq choć ledwo idzie w górę, ma szansę dobić tej strefy, aby wygenerować z niej zejście. Nieco odwracamy scenariusz na pozostałe sesje.

Wykres indeks Nasdaq 100 D1
Indeks Nasdaq 100 interwał D1 17.05.2023

Konkluzja

W środę trwa oczekiwanie na raporty z rynku nieruchomości. Wskaźniki dotyczące liczby wniosków o kredyt hipoteczny, a także rozpoczętych budów domów są szczególnie obserwowane przez członków Fed. Dziś ponadto kontynuowane będą rozmowy w sprawie problemu zadłużenia. Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.

TTR : 13 773

TSR : 13 546

TFR : 13 323

TDP : 13 091

TFS : 12 865

TSS : 12 641

TTS : 12 424

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.