Nasdaq 100 powraca we wtorek. Analiza indeksu 21.02.2023.

Index Nasdaq
J2T Trade

Piątkowa sesja handlowa upłynęła pod dyktandem spadków na amerykańskim indeksie technologicznym. Nasdaq 100 stracił wówczas 0,68%. Negatywne nastroje przeważyły w wyniku obaw o kolejne podwyżki Fed. Obawy napędzane były przez kolejne komentarze członków Rezerwy Federalnej. Co tym razem powiedzieli bankierzy z Fed? Nasdaq 100 powraca do handlu we wtorek. Zapraszamy na analizę indeksu w dniu 21.02.2023.

Nasdaq 100 uratował tygodniowy zysk

Ostatnia sesja minionego tygodnia ujawniła negatywne nastroje na giełdach w USA. Jeden z głównych indeksów – Nasdaq 100 odnotował wyprzedaż. Notowania technologicznego indeksu spadły w piątek, 17 lutego ogólnie o 0,68%. Była to druga sesja zakończona spadkiem w ubiegłym tygodniu handlowym (13.02-17.02). Piątkowym wynikiem indeks zadecydował również o ogólnych nastrojach w tych dniach. W piątek, 17 lutego pomimo straty Nasdaq 100 uratował tygodniowy zysk. W dniach 13.02-17.02 indeks ogólnie wzrósł o 0,43%.

Siła po stronie spadków, liderem Airbnb

Spółki z indeksu technologicznego w większości wybrały podczas ostatniej sesji stronę strat. Siła spadków wynikała również z istotnego wpływu tracących firm na cały indeks. Liderem wśród strat okazało się przedsiębiorstwo Airbnb, którego notowania obniżyły się o 8,13%. Wśród wzrostów wyróżniła się Tesla, której akcje wzrosły o 3,10%.

Mester z Fed nie wyklucza recesji

W piątek ponownie inwestorzy mogli wsłuchać się w słowa prezes Fed w Cleveland, Loretty Mester. Urzędnik tym razem wypowiedziała się na temat recesji. Mester powiedziała, że może ona zostać wywołana w USA przez działania banku centralnego. W swojej wypowiedzi bankier zauważyła, że wysokie stopy już spowalniają gospodarkę, a wzrost jest „znacznie poniżej trendu”. Bankier powiedziała również, że spowolnienie gospodarki amerykańskiej nie jest tym, czego spodziewała się na początku.

FP Markets

Liczby „trochę skaczą” mówi Bowman

Gubernator Rezerwy Federalnej Michelle Bowman podkreśliła w piątek, że bank centralny „nie widzi tego, co powinien w kwestii inflacji”. Bowman podkreśliła przy tym, że liczby „trochę skaczą”. Przemawiając w piątek, dodała: „Widzimy wiele niespójnych danych na temat warunków gospodarczych”. Urzędnik w wypowiedzi przypomniała, że inflacja jest zdecydowanie za wysoka i przed Fed dalsza droga do osiągnięcia celu 2%. Gubernator zaznaczyła, że w kwestii podwyżek stóp „jeszcze nie osiągnęliśmy celu”.

Punkt widzenia – indeks Nasdaq 100 walczy o utrzymanie TFS

Ostatnia sesja była stosunkowo spokojna na indeksie technologicznym. Piątkowa sesja rozpoczęła się od strat, a rynek w kilka godzin dotarł w rejony poziomu TFS. Tam wyhamowane zostały spadki i rynek wymazał straty. Wieczorne godziny sesji przyniosły negatywne nastroje i to właśnie one zadecydowały o wyniku indeksu.

Na wykres Nasdaq’a 100 patrzymy już we wtorek, 21 lutego. W południe, czyli o godzinie 12 (czas w Polsce) notowania indeksu znajdują się w rejonach piątkowego dołku. Poziom TFS został ponownie naruszony i indeks walczy o jego utrzymanie. Jak wyglądają scenariusze ruchu dla rynku na dziś?

Scenariusz główny – spadkowy

Perspektywa intraday powinna uświadamiać, że rynek zdecydować się może dziś na ruch spadkowy. Dobrze byłoby, aby taki rozpoczął się po podbiciu. Notowania mogą podejść zatem najpierw w rejony  średniej SMA 55. Wówczas na nich rynek zebrałby się do spadku. Szybciej zejście poniżej TFS i jego przełamanie otworzyłoby drogę do poziomu 12 000.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 21.02.2023

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Warto jednak rozważyć sytuację, w której notowania utrzymają poziom TFS. W takim wypadku rynek mógłby z nich wykonać silne odbicie. W takim układzie powrót do średniej wiązałyby się z próbą jej przełamania. Gdyby tak się stało, celem dla rynku okazałby się poziom TDP (12 460).

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 21.02.2023

Konkluzja

Indeks technologiczny powraca dziś do rynkowych zmagań. Za kilka godzin w USA rozpocznie się nowy, niepełny tydzień. Jak rynek zachowa się we wtorek?

TTR : 13 142

TSR : 12 915

TFR : 12 692

TDP : 12 460

TFS : 12 233

TSS : 12 010

TTS : 11 793

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.