Nasdaq 100 podtrzymał nastawienie. Indeks powyżej 14 500.

Nasdaq Sala Notowań
J2T Trade

Pierwsze dwa dni handlu w nowym miesiącu – czerwcu upłynęły pod znakiem dobrych nastrojów na amerykańskim parkiecie giełdowym. W piątek, 2 czerwca indeksy z Wall Street zakończyły kolejny tydzień zmagań. Nasdaq 100 podtrzymał dotychczasowe nastawienie i po raz kolejny zyskał. Pozytywne nastroje udzieliły się inwestorom w wyniku raportów o zatrudnieniu w USA. Zdaje się, że rynki ucieszyły się ze wzrostu stopy bezrobocia (wynik za maj – 3,7%). Jednak dane z rynku pracy ogólnie mogą budzić obawy o dalsze podwyżki. Informacje z sektora pozarolniczego (Non-farm Payrolls) okazały się ponownie lepsze niż oczekiwano. Był to 29 z rzędu miesiąc dodatniego wzrostu zatrudnienia. Po weekendzie rynki wracają dziś, w poniedziałek 5 czerwca. Indeks Nasdaq 100 znajduje się obecnie powyżej 14 500. Jak wygląda dokładne położenie indeksu? Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

Nasdaq 100 podtrzymał nastawienie

W miniony czwartek rozpoczęły się zmagania inwestorów w nowym miesiącu. Inwestorzy rozegrali dwie sesję czerwca, podczas których pokazali pozytywne nastawienie. Nowojorskie akcje rosły i główne indeksy przekuły to we wzrosty. Nasdaq 100 w czwartek (01.06) zyskał 1,31% zaś w piątek (02.06) zyskał 0,73%.

Ubiegły, niepełny tydzień handlowy (30.05-02.06) okazał się zyskowny dla technologicznego indeksu. Nasdaq 100 podtrzymał dotychczasowe nastawienie i w tym okresie zyskał 1,74%. Należy zauważyć, że był to już szósty zyskowny z rzędu tydzień tego indeksu.

Spółki świeciły się na zielono

Przedsiębiorstwa budujące indeks technologiczny w piątek jasno wyraziły swoje nastawienie. Zdecydowana większość spółek świeciła się na zielono. Liderem wśród zysków okazało się Lululemon Athletica (NASDAQ:LULU). Wycena tej firmy wzrosła podczas ostatniej sesji o 11,30%. Po stronie spadkowej wyróżniło się T-Mobile US (NASDAQ:TMUS), którego akcje spadły o 5,56%.

FP Markets

Punkt widzenia dzienny: indeks nadbił poziom 14 600

Patrzymy na zachowanie technologicznego indeksu z perspektywy wykresu. W czwartek indeks ruszył w górę i pokonując zakres średniej SMA 55 i poziomu TFR (14 366) dał sygnał do dalszych wzrostów. Najwyżej podczas czwartkowych zmagań sięgnął rejonów 14 500. W piątek natomiast indeks pokazywał mieszane nastawienie. Otwarcie giełd przyniosło najpierw reakcję wzrostową, a następnie silny spadek. Niemniej, indeks zdołał go wyciągnąć i powrócić w rejony 14 600, które nadbił.

Co na dziś ?

Na Nasdaq’a patrzymy w poniedziałkowy poranek. Przed południem notowania technologicznego indeksu znajdują się powyżej 14 500. Rynek jest w pędzie wzrostowym i ma szanse dalej w nim trwać.

Scenariusz = cofnięcie do średniej SMA 55–>reakcja–>powrót do 14 600 

*Uwaga brak utrzymania średniej (brak reakcji) skutkować będzie negacją scenariusza.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1
Indeks Nasdaq 100 interwał H1 05.06.2023

Punkt widzenia tygodniowy: brak punktów odniesienia

Analiza sytuacji z perspektywy interwału dziennego pokazuje, że na rynku obecnie nie ma aktualnych punktów odniesienia. Z tego powodu prognoza ruchu jest o tyle trudna, że należy zbadać zachowanie rynku na poziomach sprzed ponad roku. Rynek już w zeszłym tygodniu miał łapać oddech, co uczynił, lecz trwało to bardzo krótko. Indeks ma zatem szanse na to, aby w tym tygodniu wyraźniej spowolnić. Warto będzie obserwować, jak zachowa się wobec rejonów 14 600. Jest to obszar potencjalnej dominacji podaży. Skuteczna obrona tego zakresu przez sprzedających, skutkowałaby zejściem indeksu do 14 200.

Wykres indeks Nasdaq 100 D1
Indeks Nasdaq 100 interwał D1 05.06.2023

Konkluzja

Rozpoczyna się pierwszy tydzień handlu w czerwcu. Po dwóch dobrych występach, nastroje mogą zostać poddane weryfikacji. Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.

TTR : 14 815

TSR : 14 589

TFR : 14 366

TDP : 14 139

TFS : 13 907

TSS : 13 683

TTS : 13 467

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.