Nasdaq 100 podbił w czwartek. Indeks wrócił w rejony 15 000.

Nasdaq Sala Notowań
J2T Trade

Popularne nowojorskie akcje w większości wzrosły podczas czwartkowego dnia handlu. Pozytywne nastroje zawdzięczono sektorowi technologicznemu, który pokazuje swoją atrakcyjność. Niemniej walka o kierunek była widoczna. Rynki do spadku skłaniały natomiast kolejne zeznania Jerome Powella. Prezes Fed potwierdził wczoraj, że bardzo prawdopodobne wydają się dwie podwyżki w 2023 roku. Na Wall Street najlepiej wypadł wczoraj właśnie indeks technologiczny. Nasdaq 100 podbił w czwartek. Dzięki temu indeks wrócił w rejony 15 000. Dziś kończy się walka w przedostatnim tygodniu czerwca. Jak spiszą się indeksy w piątek? Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

Nasdaq 100 podbił w czwartek

Wspomniana walka o nastawienie udzieliła się wszystkim głównym indeksom. Z opresji spadkowej najlepiej wyszedł jednak Nasdaq 100. Indeks technologiczny finalnie obrał kurs na zysk. Nasdaq 100 podbił w czwartek 1,18%. W przypadku tego indeksu oznaczało to 175 punktów zmiany ceny.

Spółki walczyły o pozycję

Tabela notowań indeksu w najlepszy sposób oddaje charakter wczorajszej sesji. Spółki wyraźnie walczyły o swoją pozycję. Większość opowiedziała się jednak za wzrostami. Jednak zmienność, która towarzyszyła stronie zyskownej raczej nie jest zadowalająca. Najlepiej wypadło Palo Alto Networks (NASDAQ:PANW), którego akcje wzrosły o 4,28%. Z kolei najgorzej wypadło Lucid Group (NASDAQ:LCID). Notowania spółki poleciały o 5,29%.

Punkt widzenia dzienny: indeks Nasdaq 100 wrócił w rejony 15 000

Podczas wczorajszej sesji mieliśmy okazję obserwować ruch, którego oczekiwaliśmy. Przypomnijmy poprzednią projekcję: „Scenariusz = powrót powyżej 14 850-14 870 (czerwona linia wyśrodkowanie przedziału)–>re-test od góry–>powrót do 15 000”.

FP Markets

W czwartek po otwarciu giełd, notowania Nasdaq’a poszły do góry. Indeks przedostał się powyżej 14 850-14 870 i błyskawicznie wykonał re-test tego zakresu. Wówczas zgodnie z założeniami rozpędził się i za cel obrał powrót do 15 000. Powrót się urzeczywistnił.

Co na dziś ?

Ostatniego dnia tygodnia handlowego spoglądamy na indeks o godzinie 13. Na ponad dwie godziny przed sesją indeks oscyluje w rejonach średniej SMA 55. Rynek wydaje się skłonny do wykonania zejścia.

Scenariusz = utworzenie wyższego (ew. równego) szczytu względem ostatniego–>szybkie zejście poniżej TDP–>re-test od dołu–>ruch do 14 750

Wykres indeks Nasdaq 100 H1
Indeks Nasdaq 100 interwał H1 23.06.2023

Punkt widzenia tygodniowy: główne zejście przed nami?

Rynek wypełnił już 2/3 z planowanego ruchu na ten tydzień. Indeks stoi przed szansą wykonania całości. Czy rzeczywiście postawi dziś na znaczne zejście?

Wykres indeks Nasdaq 100 D1
Indeks Nasdaq 100 interwał D1 23.06.2023

Konkluzja

Na dziś nie zaplanowano ważniejszych danych gospodarczych. Inwestorzy śledzić będą wstępne raporty dotyczące aktywności gospodarczej w różnych sektorach. Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.

TTR : 15 673

TSR : 15 446

TFR : 15 223

TDP : 14 991

TFS : 14 765

TSS : 14 541

TTS : 14 324

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.