Nasdaq 100 odrabia 0,77%. Apple podniesie ceny aplikacji.

Apple
J2T Trade

Poniedziałkową, zmienną sesję indeks Nasdaq 100 zamyka z zyskiem. Technologiczny Nasdaq 100 odrobił straty z piątkowej sesji. Amerykański indeks zyskał wczoraj, 19 września finalnie 0,77%. Jedna z najważniejszych spółek dla Nasdaq’a 100, Apple  zapowiedziało podwyżki cen aplikacji. Jak prezentuje się indeks giełdowy Nasdaq 100 przed wtorkową sesją?

Notowania w górę na początku tygodnia

Nowy tydzień handlowy, rozpoczął się od zysków w przypadku głównych amerykańskich indeksów. Notowania Nasdaq’a 100 po zmiennej sesji poszybowały finalnie w górę. Technologiczny indeks Nasdaq 100 zyskał w poniedziałek 0,77%. Tym samym odrobione zostały w pełni straty z poprzedniej, czyli piątkowej sesji handlowej.

Akcje Moderny osuwają się o 7,14%

Zaglądając wewnątrz indeksu Nasdaq 100, warto przede wszystkim zauważyć następujące. Pod względem zmienności indeks zdominowała spółka Moderna. Akcje tego przedsiębiorstwa osunęły się o 7,14%. Oznacza to, że spółka przewodziła stratnym komponentom. Natomiast na czele zyskujących składowych stanęła spółka Constellation Energy. Notowania tego przedsiębiorstwa uległy korzystnej zmianie o 4,43%.

Apple podnosi ceny

Drugie najbardziej wartościowe przedsiębiorstwo na świecie – Apple zapowiedziało, że podniesie ceny swoich aplikacji. Spółka podwyżkę zastosuje wobec użytkowników kilku krajów m.in. Polski czy Japonii. Choć firma nie podała szczegółów takiego posunięcia, analitycy domniemają, że jest to spowodowane mocnym wzrostem kursu dolara amerykańskiego względem walut poszczególnych nacji. Wczoraj, w poniedziałek 19 września akcje Apple skoczyły o 2,51%.

FP Markets

Punkt widzenia – podejście wzrostowe zrealizowane, co dalej?

Podczas wczorajszej analizy indeksu Nasdaq 100 zaprezentowane zostały dwie projekcje. Rynek podjął się realizacji scenariusza głównego, który opisywał wzrost. Treść projekcji brzmiała: „Dopóki poziom TFS, czyli 11 800 jest utrzymywany, rynek ma sposobność do tego, aby generować podejście. W takim układzie rynek sięgnąć może zakresu średniej SMA 55, a jej przełamanie otworzy drogę powrotu do 12 000”.

Rzeczywiście rynek nie zanegował poziomu TFS, gdyż podczas sesji amerykańskiej go utrzymywał. Co więcej Nasdaq 100 wykonał dokładny re-test poziomu 11 800 od góry, zanim ruszył do wyższych zakresów. Przełamanie średniej otworzyć miało rynkowi drogę powrotu do pełnego poziomu 12 000. Tak też się stało i w godzinach nocnych zaliczony został zakładany target. Rynek dotarł najwyżej w okolice poziomu TDP, czyli 12 020. Ten obszar pokazał, że stanowi dla rynku jak na razie opór, gdyż aktualnie cena oscyluje w okolicach 11 930.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dziś podejście do wyższych zakresów może być kontynuowane. Obszarem do szczególnej obserwacji będzie średnia. Utrzymanie zakresu średniej kroczącej SMA 55 determinować może ruch wzrostowy. Każdorazowy re-test od góry tego obszaru utwierdzać może w przekonaniu o chęci sięgnięcia wyższych zakresów. Prawdopodobnym celem zdaje się 12 100.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 20.09.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jeżeli jednak w dalszym ciągu rynek odbijać się będzie od poziomu TDP, warto będzie rozważyć zejście. Okolice 12 020 stanowią dla rynku opór, który zdaje się powstrzymywać przed wzrostami. Tak długo, jak siła podażowa przeważa na zakresie TDP, rynek budować ma szansę ruch spadkowy. Celem w takim wypadku będzie powrót poniżej 11 800.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 20.09.2022

Konkluzja

Obserwacji na dziś warto będzie poddać dwa zakresy: średnią kroczącą SMA 55 oraz poziom TDP. Już w pre-markecie rynek pokazać może swoje nastawienie wobec któregoś z opisanych obszarów. Nasdaq 100 ma potencjał do tego, aby kontynuować odrabianie strat z zeszłego tygodnia. Należy jednak pamiętać, że inwestorzy trwają w obawach związanych z jutrzejszą decyzją Fed. Poniżej rozpisane zostały poziomy na dziś 20.09.2022.

TTR : 12 705

TSR : 12 478

TFR : 12 255

TDP : 12 020

TFS : 11 795

TSS : 11 573

TTS : 11 356

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.