Nasdaq 100 obniżył kurs o 1,83%. Komentarze bankierów z Fed.

J2T Trade

Jeden z głównych indeksów z Wall Street, Nasdaq 100 dość słabo wypadł podczas wczorajszej sesji. W środę, 8 lutego technologiczny indeks obniżył kurs o 1,83%. Pesymizm na rynku wywołały w znacznym stopniu komentarze bankierów Rezerwy Federalnej. Urzędnicy Fed zwracali uwagę na konieczność dalszego zacieśniania. Wprost mówili, iż instytucja ma jeszcze „pracę do wykonania”. Rynki przechodzą już do końcówki tygodnia. Jak wygląda sytuacja technologicznego indeksu w czwartek, 9 lutego?

Indeks Nasdaq 100 z pewnym spadkiem

Za uczestnikami rynku już trzecia sesja na rynkach akcji w tym tygodniu. W środę na giełdach w Stanach Zjednoczonych panowały negatywne nastroje. Indeks Nasdaq 100 zakończył wczorajszą sesję z pewnym spadkiem notowań. Technologiczny indeks obniżył się ogólnie o 1,83% i wymazał znaczną część zysku z wtorku. Warto zauważyć, że wczorajsza sesja była drugą spadkową w trwającym tygodniu handlowym (06.02-10.02).

Akcje leciały w dół

Składowe indeksu technologicznego wybrały wczoraj w przeważającej większości stronę strat. Na czele strony spadkowej stanęło przedsiębiorstwo Illumina. Wycena tej firmy obniżyła się o 7,99%. Co ciekawe jednak, nie była to odnotowana wczoraj najwyższa procentowa zmiana notowań jednej spółki. Fortinet przewodziło wzrostom i zyskało 10,90%.

Drobne podwyżki najlepszą opcją – mówi John Williams

Wczoraj pojawił się komentarz jednego z członków Fed w Nowym Jorku. John Williams odniósł się w środę do kwestii podwyżek stóp procentowych. Zdaniem bankiera podniesienie kluczowej stopy do przedziału 5%-5,25% wydaje się „rozsądnym poglądem”. Zdaniem Williamsa najlepszą opcją do osiągnięcia celu są zatem drobne, pojedyncze podwyżki o 25 punktów bazowych. Bankier wskazał przy tym, że jest to konieczne, gdyż inflacja może okazać się „bardziej trwała”.

FP Markets

Fed nie skończył z podwyżkami – mówi gubernator

Lisa Cook, czyli gubernator Zarządu Rezerwy Federalnej zgodziła się co do tego, że inflacja złagodniała. Niemniej urzędnik zauważyła, że jest ona „nadal zbyt wysoka” i bank centralny nie skończył z podwyżkami. W ślad za innymi członkami Fed powiedziała, że instytucja musi utrzymać restrykcyjną politykę, aby osiągnąć cel 2%. Cook dodała, że możliwe jest powstrzymanie inflacji „bez dużego wzrostu bezrobocia”.

Amerykańska gospodarka będzie rosła – prognozuje Waller

Inny gubernator Rezerwy Federalnej, Christopher Waller również odniósł się do obecnej sytuacji. Bankier zaczął jednak od prognozy, że gospodarka amerykańska będzie rosła w umiarkowanym tempie w 2023 roku. Waller zwrócił również na kwestię ścieżki stóp procentowych. Jego zdaniem Fed musi przygotować się na „dłuższą walkę”.

Punkt widzenia – indeks Nasdaq 100 cofnął w rejony 12 500 i odbił

Technologiczny indeks już w godzinach amerykańskiej przedsprzedaży zorientowany był na straty. Po otwarciu giełd zza oceanu notowania gwałtownie urwały i rynek znalazł się na średniej. Następnie pojawiło się przełamanie tego zakresu i notowania zeszły w rejony 12 500. Tam jednak wyhamowane zostały spadki i kupujący zajęli się rynkiem. Dziś notowania powróciły do średniej i w czwartkowym pre-markecie znajdują się ponad nią. Jak wyglądają perspektywy dla indeksu Nasdaq 100 na najbliższe godziny?

Scenariusz główny – wzrostowy

Dziś warto będzie obserwować jak rynek zachowa się wobec zakresu średniej SMA 55. Jej utrzymanie stanowić może początek dla ruchu wzrostowego. Nie należy jednak wykluczać nadbicia średniej, gdyż możliwe, że będzie to jeden z elementów jej finalnego utrzymania. Z zakresu średniej rynek ruchem sekwencyjnym podszedłby do 12 900.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 09.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy zwrócić uwagę na to, iż poziom TFR stanowi dla rynku opór. Notowania znajdują się obecnie blisko niego i mogą się z niego odbić. Zejście do średniej i jej negacja otworzy drogę zejścia do 12 450.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 09.02.2023

Konkluzja

Niebawem rozpocznie się przedostatnia sesja w tym tygodniu handlowym. Nasdaq 100 w ostatnich tygodniach trwa w tendencji wzrostowej i może być ona dziś kontynuowana.

TTR : 13 142

TSR : 12 915

TFR : 12 692

TDP : 12 460

TFS : 12 233

TSS : 12 010

TTS : 11 793

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.