Nasdaq 100 niżej we wtorek. Oczekiwanie na protokół FOMC.

174
Fed
J2T Trade

Amerykański indeks Nasdaq 100 zanotował spadek we wtorek. Nasdaq 100 stracił, jako jedyny z głównych indeksów na Wall Street. Notowania technologicznego indeksu wylądowały niżej o 0,23%. Dziś o godzinie 20 opublikowany zostanie protokół ostatniego posiedzenia FOMC. Inwestorzy oczekiwać będą przede wszystkim tego raportu.

Indeks poniżej kreski

Technologiczny amerykański indeks giełdowy Nasdaq 100 stracił finalnie we wtorek. Zamknięcie sesji pokazało, że w ogólnym rozrachunku notowania indeksu znalazły się poniżej kreski. Strata wyniosła zaledwie 0,23%. Jedynie część zysków z poniedziałku została wymazana.

Moderna z najwyższą zmianą ceny

Indeks Nasdaq 100 stracił wczoraj, a w znacznym stopniu przyczyniła się do tego jedna spółka. Notowania amerykańskiego indeksu w dół pociągnęła Moderna. Odnotowała ona najwyższy poziom procentowej zmiany ceny, gdyż kurs akcji Moderny spadł o 4,99%. Przewodziła ona tym samym składowym spadkowym, których było wczoraj znacznie więcej. Po przeciwnej stronie najlepiej poradziło sobie przedsiębiorstwo Ross Stores. Wycena firmy wzrosła o 2,75%.

Co wyniknie z protokołu FOMC?

Dziś o godzinie 20 Rezerwa Federalna opublikuje protokół ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). To dzisiejsze wydarzenie znajduje się w centrum uwagi inwestorów. Również analitycy próbują przewidzieć, co wyniknie z protokołu FOMC. W gwoli jasności warto przypomnieć czym tak właściwie jest, wspomniany już protokół. Jest to szczegółowy zapis posiedzenia komitetu. Daje to wgląd w stanowisko samej instytucji, ale także jej członków.

FP Markets

Punkt widzenia – pierwszy ruch zgodny

We wtorek indeks Nasdaq 100 podjął się w znacznej mierze realizacji scenariusza wzrostowego. Co ciekawe jednak obie podane wczoraj możliwości, podobnie opisały pierwszy ruch indeksu, który okazał się zgodny. Projekcja wzrostowa formułowała: „Rynek trwa w zależności wzrostowej i ogólnie rzecz ujmując, to pozycje długie mają szansę większego powodzenia. Warto zatem dziś spojrzeć również na to, jak wyglądać może potencjalny ruch wzrostowy. Zejście do poziomu TDP wiązać się może jedynie ze sprawdzeniem siły kupujących. Jeżeli strona popytowa okaże się silniejsza na tym zakresie, celem dla rynku będzie zakres 13 750-13 800. Kluczowe zatem jest utrzymanie poziomu TDP”.

Faktycznie rynek zszedł do bliskich okolic poziomu TDP. Do pełnego przetestowania tego poziomu zabrakło jedynie 10 punktów, co uznać można za błąd szacunkowy. Rynek jednak zebrać miał siłę popytową, co uczynił. Wczoraj wyznaczony cel nie został osiągnięty, gdyż cena sięgnęła najwyżej 13 730. W tym przypadku zatem również niewiele zabrakło. Nie utrzymane zostały jednak te zakresy i obecnie cena oscyluje wokół 13 550.

Scenariusz główny – spadkowy

Rynek ma szansę wykonać dziś nieco pewniejszy ruch spadkowy. Taki wyglądać mógłby w następujący sposób. Indeks podbić może przed rozpoczęciem sesji amerykańskiej do zakresu średniej kroczącej SMA 55. Wówczas dojść może jedynie do re-testu tego zakresu od dołu, gdyż rynek nie zbierze wystarczającej siły do przebicia średniej. W takim wypadku zejście utworzyć się może na zasadzie impuls-korekta-impuls. Cena sięgnąć może 13 400.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 17.08.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Zapomnieć nie można o tym, że indeks znajduje się w zależności wzrostowej. Kluczowe dla dzisiejszych wzrostów polega na utrzymaniu poziomu TDP. Dojść może do jego nadbijania, jednak ważne jest, aby cena szybko powróciła powyżej niego. Każdorazowy test od góry TDP stanowić może podstawę impulsu wzrostowego. Targetem mają szanse być okolice ceny 13 750.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 17.08.2022

Konkluzja

Od amerykańskich indeksów oczekiwać można dziś wzmożonej zmienności. Wiele zależeć będzie od tego, jak inwestorzy zareagują na protokół FOMC. Jednak sesja handlowa zaczyna się nieco szybciej i do czasu publikacji, część ruchu może zostać wykonana. Poniżej znajdują się poziomy na dzień 17.08.2022.

TTR : 14 174

TSR : 13 947

TFR : 13 724

TDP : 13 492

TFS : 13 266

TSS : 13 042

TTS : 12 825

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.