Nasdaq 100 nieco niżej. Luty z najmniejszą zmianą od 2 lat.

Buy - Sell - Stop
J2T Trade

We wtorek, 28 lutego zakończyły się zmagania inwestorów w lutym. Podczas wczorajszej sesji nieco niżej wylądował amerykański indeks technologiczny Nasdaq 100. Na rynku ponownie górę wzięły obawy dotyczące ścieżki podwyżek jaką obierze Fed. Wczoraj zakończył się również drugi miesiąc handlu w 2023 roku. Jak się okazało, luty przyniósł najmniejszą zmianę notowań od dwóch lat. Nasdaq 100 rozpoczyna dziś zmagania w marcu. Jak zaprezentuje się indeks technologiczny podczas pierwszej sesji?

Nasdaq 100 finalnie niżej w lutym

Podczas wczorajszej sesji inwestorzy niewiele zrobili w kwestii zmiany wyniku miesięcznego. Nasdaq 100 miał do tego bowiem idealną okazję, a tymczasem bił się o kierunek. Zamknięcie wtorkowej sesji ujawniło, że znalazł się on finalnie nieco niżej. Wynik indeksu technologicznego z wczoraj to -0,13%.

Wczorajszym dniem Nasdaq 100 podkreślił wymowę całego miesiąca. Indeks w lutym miał skrajnie silne nastroje i finalnie pokazał niewielką zmianę w rozliczeniu miesięcznym. W lutym amerykański indeks poniósł ogólną stratę rzędu 0,49%. Była to najniższa zmiana notowań w miesiącu od 2 lat!

Walka o kierunek widoczna

Spółki tworzące indeks Nasdaq 100 nie potrafiły opowiedzieć się wczoraj za żadną ze stron. Tablica notowań pokazuje dokładnie, że  walka o kierunek rzeczywiście miała miejsce. Na czele wzrostów stanęło Rivian Automotive, którego notowania wzrosły o 4,61%. Warto dodać, że silnie indeks w górę pchał gigant technologiczny – spółka Meta, której akcje wzrosły o 3,19%. Po stronie czerwonych natomiast rządziło Constellation Energy. Wycena tego przedsiębiorstwa zmieniła się niekorzystnie o 4,44%. Jednak ta strona była również wspierana przez gigantów technologicznych. Dla przykładu Tesla straciła 0,92%.

FP Markets

Goolsbee z Fed wzywa do obserwacji realnej gospodarki

Prezes i dyrektor generalny Banku Fed w Chicago, Austan Goolsbee zabrał głos podczas wczorajszego wydarzenia w Ivy Tech Community. Bankier powiedział, że Rezerwa Federalna powinna przyglądać się przede wszystkim sytuacji z punktu widzenia realnej gospodarki. Zdaniem Goolsbee powinno być to ważniejsze niż stosowanie powszechnych wskaźników ekonomicznych. W swoim wystąpieniu powiedział: „najlepsi bankierzy centralni polegają na faktach”.

Punkt widzenia – Nasdaq 100 wycisza spadki, czas na kontrę?

Wykres indeksu Nasdaq 100 potwierdza wczorajszą walkę o kierunek. Notowania po rozpoczęciu sesji w USA skierowały się w stronę średniej SMA 55. Tam pojawiło się odbicie i po godzinie 19 (czas w Polsce) notowania oscylowały powyżej 12 150. Zmiany pojawiły się godzinę później. Wówczas indeks technologiczny urwał i powrócił do średniej. Co więcej, przebił się przez ten zakres i sesję zakończył poniżej jej obszaru.

Na sytuację technologicznego Nasdaq’a patrzymy w środowe południe. O godzinie 12 rynek oscyluje powyżej średniej oraz w rejonach 12 120. W tym tygodniu indeks wycisza spadki i pytanie czy teraz czas na kontrę, czy kolejne urwanie. Spójrzmy zatem na możliwe scenariusze.

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek wybrać może kontrę, a ta byłaby zdecydowana. Warto zatem będzie rozważyć dwie możliwości. Pierwsza zakłada, że ruch w górę rozpocznie się po zejściu do średniej SMA 55. Tam popyt udowodniłby, czy jest w stanie bronić tego zakresu. Jeżeli się na nim zbierze może wzbudzić impuls wzrostowy i podejść pod TDP. Z kolei przełamanie stworzy okazję dla kolejnego impulsu. Ten mógłby wynieść notowania do 12 300.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 03.01.2023

Alternatywnie może wydarzyć się tak, że rynek ruszy od razu do wzrostu. Wówczas warto będzie obserwować strefę między TDP, a szczytem z wczoraj. To w tym obszarze mógłby zebrać się do skoku pod 12 300.

Scenariusz poboczny – spadkowy

Pamiętajmy jednak, że tak długo, jak indeks oscyluje poniżej TDP, bezpieczniej jest zakładać ruch spadkowy. Brak przełamania poziomu TDP świadczyć będzie na korzyść ruchu spadkowego. Zejście do średniej i jej pokonanie otworzy drogę do 11 950.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 01.03.2023

Konkluzja

Za kilka godzin w USA rozpocznie się pierwsza sesja w nowym miesiącu. Inwestorzy przygotowują się do handlu i pytanie, co wybiorą dzisiaj.

TTR : 12 880

TSR : 12 653

TFR : 12 430

TDP : 12 200

TFS : 11 972

TSS : 11 748

TTS : 11 531

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.