Nasdaq 100 na plus. Bankierzy Fed mówią o oddaleniu recesji.

J2T Trade

Optymizm na rynkach akcji w USA przetrwał w czwartek, 12 stycznia. Amerykański indeks technologiczny finalnie zyskał po burzliwej sesji. Nasdaq 100 wyszedł wczoraj na plus ogólnie o 0,50%. Rynkowi uczestnicy śledzili wczoraj kolejne komentarze członków Rezerwy Federalnej. Bankierzy Fed co raz śmielej mówią o oddaleniu recesji. W takim przekonaniu utwierdzają ich ostatnie dane napływające z gospodarki Stanów Zjednoczonych. Jak technologiczny Nasdaq zakończy zmagania w tym tygodniu? Analiza indeksu na piątek, 13 stycznia.

Nasdaq 100 z najlepszą serią od lipca 2022

Kolejna sesja na Wall Street pokazała, że pozytywne nastroje zza oceanem utrzymują się. Amerykański indeks technologiczny po raz kolejny pokazał wzrost. Zamknięcie giełd w czwartek, 12 stycznia ujawniło, że Nasdaq 100 zyskał 0,50%. Warto zauważyć, iż była to piąta wzrostowa sesja tego indeksu z rzędu. Tym samym indeks Nasdaq 100 prezentuje najlepszą serię od lipca 2022 roku. Czy dobre nastroje przeważą również dzisiaj?

Spółki wciąż chętne na zyski

Składowe indeksu Nasdaq 100 ponownie opowiedziały się za wzrostami. Jednak w czwartek różnica nie była aż tak widoczna jak w poprzednich dniach. Mimo to spółki w większości wciąż były chętne na zyski. Tablica notowań ujawniła, że najlepiej wypadło MercadoLibre, którego akcje skoczyły o 9,34%. Po stronie strat natomiast wyróżniła się Illumina. Wycena tej spółki ponownie spadła, w czwartek o 5,05%.

Ostatnie dane odsuwają ryzyko recesji?

Wczoraj w amerykańskich mediach opublikowana została wypowiedź prezesa Banku Rezerwy Federalnej w Richmond, Tom’a Barkina. Bankier Fed zauważył, że pomimo obaw, ostatnie dane dotyczące „wydatków, inwestycji i zatrudnieniazdają się odsuwać ryzyko recesji. Ponadto urzędnik stwierdził: „firmy wiedzą, że Fed podejmuje silne działania w celu walki z inflacją i zdają sobie sprawę, że stwarza to ryzyko spowolnienia”. Barkin dodał, że celem Rezerwy Federalnej pozostaje zmniejszenie inflacji, a nie szkodzenie gospodarce. Prezes Fed w Richmond podkreślił, że inflacja jest „zbyt wysoka”. 

FP Markets

Kolejny głos o niższych podwyżkach

Natomiast prezes Fed w Filadelfii, czyli Patrick Harker odniósł się do kwestii podwyżek stóp procentowych. Urzędnik wyraził przekonanie o mniejszych podwyżkach. Harker stwierdził: „dni podnoszenia ich o 75 punktów bazowych za jednym razem z pewnością minęły”. Ponadto bankier podał wczoraj swoje przewidywania dotyczące inflacji w USA. Zdaniem Harker’a inflacja spadnie do 3,5% w tym roku, a cel osiągnięty zostanie w 2025 roku.

Członek Fed również zwrócił uwagę na obawy związane z recesją. W następujących słowach wskazał: „rynki pracy są po prostu zbyt gorące, by wskazywać na znaczące spowolnienie w tym momencie”

Punkt widzenia – Nasdaq 100 respektował zakres średniej

Tak jak wspomnieliśmy wczoraj, sesja miała przynieść zmienność i tak też zrobiła. Na indeksie Nasdaq 100 gwałtowne ruchy rozpoczęły się wraz z początkiem amerykańskiej przedsprzedaży. Notowania momentalnie spadły o ponad 200 punktów, sięgając zakresu średniej. Właśnie tam rynek wyhamował spadek i zaczął odrabiać. Przed otwarciem giełd rynek zdołał sięgnąć poziomu 11 500. Po pierwszym dzwonku znów pojawiło się cofnięcie do zakresu średniej. Nasdaq 100 ponownie respektował jej obszar i z niej zebrał się do odrabiania. W godzinach wieczornych notowania powróciły powyżej 11 500, lecz dzień zakończył się w okolicach 11 450.

Indeksowi technologicznemu przyglądamy się na dwie godziny przed rozpoczęciem ostatniej sesji tego tygodnia. Notowania Nasdaq’a 100 oscylują poniżej 11 400 i zbliżają się do średniej. Co pokaże indeks dzisiaj?

Scenariusz główny – spadkowy

Należy rozważyć dziś możliwość spadkową. Oporem dla rynku zdają się rejony 11 475. Rynek podczas sesji może wykonać podejście do tego zakresu, a brak jego przełamania świadczyłby na korzyść spadku. Następnie cofnięcie do średniej i jej przełamanie nadałoby impetu spadkom. W tym wariancie notowania mogą powrócić do 11 200-11 250.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 13.01.2023

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Rynek ma szanse również dziś postawić na wzrost. Taki ruch mógłby rozpocząć się od pełnego przetestowania zakresu średniej kroczącej SMA 55. Nasdaq 100 mógłby nadbić jej obszar, jednak kluczowe jest jego utrzymanie. Na zasadzie re-testu od góry notowania mogłyby wykonać podejście do 11 600.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 13.01.2023

Konkluzja – Nasdaq 100 kończy tydzień

Rynki akcyjne kończą dziś drugi tydzień handlowy stycznia. Czy Nasdaq 100 przedłuży serię wzrostów? Projekcje na dziś zostały podane. Poziomy nie uległy zmianie i prezentują się poniżej.

TTR : 11 700

TSR : 11 475

TFR : 11 252

TDP : 11 015

TFS : 10 790

TSS : 10 565

TTS : 10 350

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.