Nasdaq 100 na minus we wtorek. Wzrok na sprawozdanie Tesli.

J2T Trade

Wczorajszą sesję w wykonaniu indeksu Nasdaq 100 zaliczyć można do tych ciekawszych. We wtorek w USA rynek pokazał zmienność, choć końcowy wynik tego nie pokazuje. Technologiczny Nasdaq 100 finalnie wyszedł bowiem drobnie na minus. Po zamknięciu sesji pojawił się raport spółki Microsoft. W dzisiejszej analizie spojrzymy w wynik kwartalny tego giganta. Wzrok akcjonariuszy kieruje się obecnie na sprawozdanie Tesli. Sytuacji technologicznego indeksu przyglądamy się w środę, 25 stycznia.

Nasdaq 100 ze zmienną sesją

Podczas wtorkowej sesji rynkowi uczestnicy byli świadkami zmiennej sesji technologicznego indeksu. Choć w godzinach wieczornych rynek wydawał się już tylko rosnąć, urwał przed samym zamknięciem. To właśnie ostatnia godzina zadecydowała o wyjściu indeksu Nasdaq 100 na minus we wtorek. Dzień zakończony został stratą rzędu 0,22%. Tym samym indeks wymazał ułamek zysków z poprzedniego dnia.

Strona strat podkreśliła obecność

Zdecydowana większość spółek z indeksu Nasdaq 100 opowiedziała się wczoraj po stronie strat, podkreślając ich obecność. Na ich czele stanęło przedsiębiorstwo Enphase z wynikiem -3,93%. Warto jednak zauważyć, że najwyższą, procentową zmianę ceny odnotowano po stronie wzrostowych składowych. Najlepiej spisało się PACCAR, którego akcje skoczyły o 8,64%.

Spadek zysku na akcję Microsoftu o 11% w skali roku

Po zakończeniu wtorkowej sesji handlowej zgodnie z planem, swoje kwartalne wyniki podał Microsoft. Technologiczny gigant poinformował, że jego przychody osiągnęły wartość 52,7 mld dolarów. Spółka podała, że wzrosły one o 2% w ujęciu rocznym, lecz nie pokryły oczekiwań. Microsoft odnotował spadek dochodu netto o 12% w stosunku roczny. Przełożyło się to na spadek wskaźnika zysku na akcję Microsoftu o 11% w analogicznym okresie 2021 roku.

FP Markets

Raport skomentowała wiceprezes spółki: „Skupiamy się na doskonałości operacyjnej, ponieważ nadal inwestujemy, aby napędzać wzrost. Przychody z chmury Microsoft wyniosły 27,1 mld USD, co oznacza wzrost o 22% w ujęciu rocznym, ponieważ nasze oferty komercyjne nadal zwiększają wartość dla naszych klientów”. 

Punkt widzenia – Nasdaq 100 wykonał większość wzrostu, pojawiło się urwanie

We wczorajszej analizie indeksu technologicznego zwracaliśmy uwagę na możliwość wykonania przez rynek ruchu wzrostowego. Treść projekcji brzmiała: „Indeks ma szansę kontynuować dziś ruch wzrostowy. Tym razem przed podejściem może pokazać cofnięcie. Strefą potencjalnej akumulacji zdaje się 11 730-11 760. To właśnie z tego zakresu obóz byków wygenerowałby wzrost. Następnie na zasadzie budowy wyższego dołka, rynek mógłby sięgnąć 12 000”.

Rzeczywiście zanim rynek zdecydował się na ruch wzrostowy, pokazał cofnięcie. Nie było ono, aż tak głębokie jak zakładaliśmy (11 730-11 760), gdyż rynek cofnął do 11 780. Warto zauważyć, że zostało ono wykonane tuż przed otwarciem giełd, a po dzwonku notowania przez chwilę tam zostały. Ruch wzrostowy indeksu rozpoczął się właśnie po tym zejściu. Rynek wyszedł powyżej 11 850 i z tych rejonów generował kolejny wzrost (zgodnie z dołączonym wczoraj wykresem). Jednak zyski zostały zatrzymane w rejonach 11 950. Wówczas pojawiło się urwanie i rynek cofnął.

Na wykres indeksu Nasdaq 100 patrzymy w środę, 25 stycznia o godzinie 10 rano (czas w Polsce). Notowania oscylują obecnie na zakresie średniej kroczącej SMA 55. Obecny układ sprawia, iż dziś bliżej przyglądamy się ruchowi spadkowemu.

Scenariusz główny – spadkowy

Rynek może zdecydować się dziś na pewny ruch spadkowy. Taki mógłby rozpocząć się od podbicia do zakresu cenowego 11 900. Wówczas notowania zebrałby się do ruchu spadkowego i powróciłyby do zakresu średniej SMA 55. Następnie przełamanie tego obszaru wywołałoby cofnięcie do 11 700.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 25.01.2023

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jednak rynek znajduje się na zakresie średniej kroczącej SMA 55 i może ten obszar utrzymać. Wówczas na zasadzie re-testu tego zakresu od góry, rynek mógłby podejść do 11 900. Z kolei z tych rejonów notowania mogłyby podbić do 12 000.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 25.01.2023

Konkluzja

Przed inwestorami kolejna sesja w tym tygodniu. Rynki niedługo rozpoczną handel w środę, 25 stycznia. Co przyniosą najbliższe godziny?

TTR : 12 118

TSR : 11 893

TFR : 11 670

TDP : 11 434

TFS : 11 210

TSS : 10 984

TTS : 10 770

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.