Nasdaq 100 dalej cofał. Głos z Fed o wstrzymaniu podwyżek.

Wig20
J2T Trade

Ostatnia sesja minionego tygodnia stała pod znakiem mieszanych nastrojów. Na Wall Street w piątek, 10 lutego stracił jedynie Nasdaq 100. Amerykański indeks technologiczny tym samym dalej cofał. Na rynku przeważyły obawy o przyszłe kroki polityki monetarnej. Nie pomógł pozytywny głos z Fed o wstrzymaniu podwyżek. Rozpoczyna się jednak nowy tydzień. Jak w poniedziałek, 13 lutego zaprezentuje się technologiczny indeks?

Przedłużona seria spadków indeksu Nasdaq 100

Piątkowa sesja podkreśliła i oddała charakter całego minionego tygodnia. W dniu (10.02) Nasdaq 100 odnotował ogólnie stratę w wysokości 0,62%. Dla technologicznego indeksu był to trzeci z rzędu dzień na minus. Warto zauważyć, że w tygodniu handlowym (06.02-10.02) była to natomiast czwarta spadkowa sesja. W tygodniowym rozrachunku stracił 2,14% i przerwał pięciotygodniową serię wzrostów.

Siła po stronie spadkowej

Tablica notowań z ostatniej sesji wskazuje, iż to strona spadkowa była tą silniejszą. Więcej składowych indeksu opowiedziało się właśnie za generowaniem strat. Najgorzej zaprezentowało się JD.com, którego akcje spały o 5,70%. Warto podkreślić, że Tesla czyli jedna z najważniejszych spółek straciła wówczas również ponad 5%. Natomiast wśród zyskownej części indeksu wyróżniło się DexCom. Wycena tej spółki wzrosła o 9,93%.

Warunek dla wstrzymania podwyżek – wskazuje Harker

Podczas ostatniej amerykańskiej sesji inwestorzy mieli okazję, aby wsłuchać się w wypowiedź jednego z bankierów Fed. Prezes Banku Rezerw Federalnych w Filadelfii, Patrick Harker powiedział w piątek, że główna stopa procentowa powinna przekroczyć 5%. Zdaniem Harkera dopiero po spełnieniu tego warunku będzie można wstrzymać podwyżki. Decydent zauważył, iż w prognozach nie widzi recesji, a prawdopodobieństwo miękkiego lądowania rośnie.

FP Markets

Harker odniósł się w wypowiedzi również do danych dotyczących rynku pracy w USA. Urzędnik Fed zapewnił, że nie wpłynęły one na decyzję o podwyżce stóp. Zauważył również, iż w trakcie zbijania inflacji bezrobocie może wzrosnąć.

Punkt widzenia – Nasdaq 100 uklepał dołek, podbija do średniej

Patrzymy już na wykres amerykańskiego indeksu technologicznego. Nasdaq 100 w piątkowym pre-markecie zszedł do poziomu TFS i  na nim oscylował. Tuż przed sesją z niego generował podejście, a dobre nastroje widoczne były tuż po otwarciu giełd. Jednak wzrosty nie sięgnęły rejonów 12 400 i już zostały zgaszone. Notowania cofnęły do TFS. Rynek pozostał tam do godzin wieczornych. Przed zamknięciem ponownie spróbował się z tego poziomu (TFS) wybić.

Potencjalne ruchy indeksu Nasdaq 100 badamy w poniedziałek, 13 lutego. Aktualnie to znaczy o godzinie 14 (czas w Polsce) indeks podbija do średniej kroczącej SMA 55. Jak wyglądają perspektywy ruchu na najbliższe godziny?

Scenariusz główny – wzrostowy

Obecnie warto będzie skupić się na tym, jak rynek zachowa się wobec zakresu średniej. Indeks zdaje się potrzebować siły do tego, aby w zdecydowany sposób ją przełamać. Tym samym poszukać może siły do wzrostu w nieco niższym zakresie. Potencjalną strefą akumulacji wydają się rejony 12 280-12 320. W tym obszarze byki mogłyby wynieść rynek ponad średnią. Następnie po jej re-teście od góry rynek otworzyłby drogę do 12 500.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 13.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy liczyć się z tym, że faktycznie możemy zobaczyć przekroczenie średniej. Rynek podbiłby do poziomu TDP i tam wyhamował wzrost. Przewaga podaży nakręciłaby spadek. Schematycznym ruchem notowania powróciłyby do TFS.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 13.02.2023

Konkluzja

Rozpoczyna się nowy tydzień handlu na parkiecie giełdowym w USA. Rynki rozegrają dziś pierwszą sesję w drugim, pełnym tygodniu lutego. Dzisiejsza sesja należeć może do tych spokojniejszych. Inwestorzy trwają bowiem w oczekiwaniu na raport dotyczący inflacji. Ten pojawi się jednak dopiero jutro.

TTR : 13 142

TSR : 12 915

TFR : 12 692

TDP : 12 460

TFS : 12 233

TSS : 12 010

TTS : 11 793

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.