Ostatnia sesja nie rozwiązała problemu zmienności na Wall Street. W piątek, 21 kwietnia główne rynki akcji zamknęły się lekko na zielonym tle. Podkreśliło to jedynie wymowę całego tygodnia, który okazał się stratny dla indeksów z USA. Amerykański Nasdaq 100 tym samym dalej funkcjonuje bez konkretnego ruchu. Zastój indeksu technologicznego w kwietniu jest widoczny. Czy coś zmieni się w ostatnim tygodniu trwającego miesiąca? Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.
Nasdaq 100 ostatnio stracił swój atut
Piątkowa sesja z dnia 21 kwietnia była swoistą kontynuacją marazmu wcześniejszych dni. Nastroje również ostatniego dnia tygodnia były niejasne i końcowy wynik indeksów był niewielki. Indeks technologiczny zyskał jedyne 0,11%, co odpowiada ogólnemu ruchowi rzędu 15 punktów. Nasdaq 100 w ostatnich dniach stracił swój atut, którym niewątpliwie była zmienność. Czy powróci ona wraz z ostatnim tygodniem miesiąca?
Stratny tydzień indeksu technologicznego
Cały miniony tydzień zapisał się do jednego z najmniej zmiennych w historii Nasdaq’a 100. W dniach 17.04-21.04 notowania pokazały różnicę względem poprzedniego ogólnie o 0,60% na minus. Co ciekawe, jednak był to dopiero piąty stratny tydzień w 2023 roku.
Większość wypadła pozytywnie
Kierując już wzrok w stronę piątkowej tabeli notowań, należy zauważyć, iż większość spółek wypadła pozytywnie. Po stronie wzrostowej notowana była również nieco większa zmiana kursów akcji. Liderem wśród zyskownej grupy okazało się CSX (NASDAQ:CSX), którego wycena spadła o 3,28%. Dobry wynik odnotował również gigant technologiczny – spółka Amazon (NASDAQ:AMZN), gdyż jej notowania skoczyły w górę o 3,03%. Po stronie strat wyróżniło się natomiast Zoom Video (NASDAQ:ZM), kurs akcji tej spółki spadł o 2,62%.
Punkt widzenia dzienny: indeks walczy o średnią przed sesją
Podczas piątkowej sesji technologiczny indeks tak naprawdę nic nie pokazał. Otwarcie giełd za oceanem przyniosło spadek wielkości stu punktów, który został wyhamowany w rejonach 12 900. Tym samym indeksowi nieco zabrakło, aby sięgnąć dolnego ograniczenia. Co więcej, następnie wspomniany spadek został odrobiony w kolejnych godzinach. Notowania Nasdaq’a 100 pod wieczór sięgnęły zakresu średniej SMA 55 i sesja zakończyła się tuż poniżej jej.
Co na dziś ?
Na wykres patrzymy na początku nowego tygodnia. W poniedziałek przed sesją notowania znajdują się w rejonach 13 000, czyli nieopodal piątkowego zamknięcia. Dziś przed sesją indeks walczy o średnią SMA 55.
Scenariusz = przełamanie średniej–>re-test od góry–>podbicie do górnego ograniczenia konsolidacji (rejony 13 100)–>próba ich pokonania

Punkt widzenia tygodniowy: nowa projekcja
Sytuację na wykresie dziennym poddajemy aktualizacji. Do wykresu dołączamy wskaźnik RSI (wskaźnik siły relatywnej) oraz drugą średnią kroczącą SMA 77. W tym roku rynek to właśnie po jej potwierdzeniu buduje ruch wzrostowy (miejsca zaznaczone strzałkami).
Warto będzie spoglądać, jak rynek zachowa się wobec strefy cenowej 12 700-12 940. W dalszym ciągu jej utrzymywanie, świadczy na korzyść ruchu wzrostowego. Nasdaq być może będzie chciał jednak w pełni zbadać ten zakres, aby nieco zbliżyć do siebie zakres obu średnich. Wówczas po utrzymaniu wspomnianej strefy ruszyłby na podbój wyższych zakresów.

Konkluzja
Oczy inwestorów zwrócone są na tydzień kończący kwiecień. W nim pojawią się wyniki finansowe najważniejszych spółek technologicznych oraz innych dużych firm z USA. Inwestorzy trwają w oczekiwaniu na właściwy ruch.
TTR : 13 541
TSR : 13 314
TFR : 13 091
TDP : 12 859
TFS : 12 632
TSS : 12 408
TTS : 12 192
Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.
Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji.
*Oznaczone poziomy:
Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.