Nasdaq 100 cały czas w górę. Zyskał w tym roku blisko 40%!

Index Nasdaq
J2T Trade

Po tygodniu absencji wracamy do codziennych analiz głównych indeksów ze wschodniego wybrzeża USA. Miniony tydzień (12.06-16.06) był kolejnym zyskownym dla popularnych amerykańskich akcji. Inwestorzy mieli powody do optymizmu. W zeszły wtorek (13.06) pojawiły się dane o inflacji. Roczna stopa tempa wzrostu cen spadła do poziomu 4%. Dzień później natomiast nastroje determinowała decyzja Fed’u. Bank centralny Stanów Zjednoczonych, zgodnie z prognozą, wstrzymał podwyżki stóp procentowych. Nasdaq 100 tym samym cały czas idzie w górę. Obecne roczne tempo wzrostu indeksu jest najwyższe w XXI wieku! Indeks zyskał w tym roku blisko 40%, a minęła dopiero jego połowa. Po przedłużonym weekendzie (wczorajsze Juneteenth) Wall Street wraca do gry. Dzisiaj, 20 czerwca spoglądamy na indeks technologiczny. Co pokaże Nasdaq 100? Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

Nasdaq 100 cały czas w górę

Amerykański indeks technologiczny w minionym tygodniu wypadł bardzo dobrze. Indeks odnotował cztery zyskowne sesję i jedną spadkową. Ogólne rozliczenie pokazało, iż w dniach 12.06-16.06 zyskał 3,82%. Był to kolejny wzrostowy tydzień w tym roku.

Dobra passa Nasdaq’a 100 jest zauważalna. Indeks cały czas pnie się w górę osiągając coraz to wyższe pułapy. Minęła połowa roku i Nasdaq zyskał już blisko 40%! Badając dostępne dane statystyczne, nie sposób powiedzieć, że obecny wzrost jest najszybszym w XXI wieku!

Co słychać u spółek?

Spółki technologiczne w minionym tygodniu miały się bardzo dobrze. Akcje przedsiębiorstw z grupy Big Tech wyraźnie rosły. W zeszłotygodniowym rajdzie indeksu uczestniczyła również Tesla (NASDAQ:TSLA). Akcje spółki Elona Muska wzrosły na przestrzeni ostatniego tygodnia o ponad 12%. Najlepszą spółką okazało się jednak Intel (NASDAQ:INTC), którego wycena wzrosła aż o 16%. Najgorzej miało się Warner Bros Discovery, którego akcje spadły o 8%.

FP Markets

Punkt widzenia dzienny: indeks technologiczny może cofnąć

Nasdaq 100 bardzo pewnie zmierzał w górę podczas sesji minionego tygodnia. Indeks skorzystał z ostatnio kilkutygodniowej fali wzrostowej. Notowania sięgnęły najwyżej rejonów 15 300 i tam się zatrzymały. Rynek nie był zdolny iść i z tych okolic wykonał cofnięcie. Ogólnie było widoczne, gdyż ponad 200 punktowe.

Co na dziś ?

Indeks znajduje się w tendencji wzrostowej. Jednak podczas czwartkowej (15.06) i piątkowej (16.06) sesji pokazał schemat, który może dziś potwierdzić swoje przeznaczenie. Nasdaq 100 ma bowiem sposobność do tego aby cofnąć.

Scenariusz = podejście do SMA 55–>brak przełamania–>re-test od dołu–>zejście do 14 800 

Wykres indeks Nasdaq 100 D1
Indeks Nasdaq 100 interwał D1 20.06.2023

Punkt widzenia tygodniowy: Nasdaq 100 w strefie oporu

W czerwcu obserwujemy prawdziwy rajd indeksu Nasdaq 100. Rynek przełamywał dotąd ważniejsze poziomy i pomijał ich istotność. Obecnie, patrząc z wykresu D1 dobił to ważnej strefy wsparcia. Jest to obszar 15 040-15 275, który służy obserwacji. Z niego indeks może wykazać solidne zejście.

Wykres indeks Nasdaq 100 D1
Indeks Nasdaq 100 interwał D1 20.06.2023

Konkluzja

Dziś rozpoczyna się skrócony tydzień na Wall Street. W kalendarzu brak ciekawszych danych, które mogłyby dyktować nastroje rynkowe. Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.

TTR : 15 673

TSR : 15 446

TFR : 15 223

TDP : 14 991

TFS : 14 765

TSS : 14 541

TTS : 14 324

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.