Napięcie między USA a Chinami. S&P 500 traci 0,67%.

248
Konflikt usa chiny
J2T Trade

Główne akcje na Wall Street zakończyły wtorkową sesję stratami. Amerykański indeks S&P 500 stracił 0,67%. Wczoraj wzrosło napięcie między USA a Chinami. Marszałek Izby Stanów Zjednoczonych, Nancy Pelosi przybyła wczoraj na Tajwan. Pomimo ostrzeżeń Pekinu, administracja Waszyngtonu udała się z wizytą na Tajwan.

Notowania S&P 500 spadają 0,67%

Amerykański indeks spółek dużych, czyli S&P 500 wykazał stratę z drugiej sierpniowej sesji. We wtorek notowania S&P 500 spadły w ogólnym rozliczeniu o 0,67%. Na indeksie odnotowano w sierpniu już drugi raz spadek wielkości obrotu.

Nastawienie spadkowe komponentów

Najwyższą zmienność osiągnęła wczoraj spółka Molson Coors Brewing. Wchodząca w skład indeksu S&P 500 spółka przewodziła stronie spadkowej. Akcje przedsiębiorstwa spadły o 10,46%. Na ujemny wynik indeksu wpłynął również fakt, iż większość komponentów przybrała wczoraj spadkowe nastawienie. Po stronie wzrostowej wyróżniło się Monolithic. Wycena spółki zmieniła się korzystnie o 9,39%.

Caterpillar poniżej oczekiwań

We wczorajszej analizie wspomniałem o planowanych publikacjach sprawozdań finansowych dwóch spółek: Caterpillar oraz Marriott. Przychody obu spółek wzrosły w skali roku. Warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku spółki Caterpillar wielkość przychodów okazała się niższa względem oczekiwań analityków. Obie spółki natomiast zaskoczyły pozytywnie wynikiem wskaźnika zysku na akcję.

FP Markets

Pelosi odwiedza Tajwan

Przewodnicząca Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi odwiedziła we wtorek Tajwan. Rozpoczynając wczoraj swoją wizytę, Pelosi stała się pierwszym przywódcą Izby, który odwiedził Tajwan od 1997 roku. Przedstawicielka Izby złożyła wizytę pomimo ostrzeżeń Chin, że za taką decyzją pójdą „poważne konsekwencje”.

Wizyta marszałka Izby Stanów Zjednoczonych wydaje się sprawą aktualnie wysokiej wagi. Trwające od dłuższego czasu silne napięcie pomiędzy Pekinem a Waszyngtonem zostało podsycone decyzją Pelosi. Całą sytuację zaostrzyła Moskwa, która opowiedziała się po stronie Chin. Pekin ogłosił ćwiczenia wojskowe, które aktualnie przeprowadzane są wokół Tajwanu.

Punkt widzenia – ruch ze strefy

Na wczorajszą sesję przewidywane były dwa scenariusze. Rynek wykonał ruch po części opisany w projekcji wzrostowej. Treść wczorajszej projekcji: „Ruch wzrostowy realizowany może być na podstawie zachowania sił rynkowych w strefie określonej przez średnią kroczącą SMA 88 i poziom TDP. Prawdopodobnie właśnie na tym zakresie rynek będzie chciał przetestować apetyt kupujących. Strefa może być nadbijana, jednakże nie może zostać przełamana. Utrzymanie jej jest konieczne, aby można było mówić o ruchu wzrostowym. W przypadku wypełnienia założeń przez rynek celem będzie 4 130”.

Faktycznie ruch wzrostowy wygenerowany został wczoraj ze wskazanej strefy. Strefa nie była nadbijana zatem kluczowe założenie było respektowane. Rynek wypełnił założenia i osiągnął target w godzinach wieczornych. Maksimum indeks ustanowił wczoraj w okolicach ceny 4 143. Godzinę później rozpoczęła się przecena, a po re-teście od dołu TFR rynek powrócił do poziomów, z których wygenerował wczorajszy wzrost. Obecnie cena oscyluje na wysokości 4 100.

Scenariusz główny – wzrostowy

Ruch wzrostowy może towarzyszyć indeksowi już od godzin pre-marketu. Założenie główne polega dziś na przełamaniu poziomu TFR. Dopiero po przełamaniu będzie rozglądać się można za wzrostami. Jeżeli po przebiciu TFR okolice tego poziomu będą utrzymywane prawdopodobnym będzie ruch wzrostowy. Siła popytowa tym razem może uzyskać nawet poziom 4 160. 

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 03.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Projekcja spadkowa również zakłada, że punktem odniesienia na dziś będą najprawdopodobniej okolice poziomu TFR. Podbicie do tego poziomu może wiązać się z pobudzeniem siły podażowej na tym zakresie. Jeżeli szybkim ruchem cena przebije TFR i powróci poniżej niego, utworzony może zostać jeden ze schematów zejścia. Wówczas przełamanie zakresu średniej kroczącej SMA 88 może spowodować powrót rynku do ceny 4 040.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 03.08.2022

Konkluzja

Amerykańskie indeksy zyskiwały na początku wczorajszej sesji. Zyski zostały jednak zgaszone w godzinach wieczornych i finalnie rynki akcyjne odnotowały niewielkie straty. Dziś istnieje sposobność do tego, aby sesja zamknęła się na wyższych poziomach. Poniżej poziomy na dzień 03.08.2022.

TSR : 4 166

TFR : 4 120

TDP : 4 073

TFS : 4 025

TSS : 3 978

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.