Najwyższa podwyżka stóp od 27 lat! FTSE 100 z mieszaną sesją.

245
Londyn
J2T Trade

W czwartek, 4 sierpnia Bank Anglii (BoE) podniósł stopy procentowe. Wczorajszą decyzją BoE podwyżka wyniosła 50 punktów bazowych. Była to tym samym najwyższa podwyżka stóp od 27 lat. Podczas wczorajszej sesji FTSE 100 przybrało mieszane nastawienie. Finalnie dzień zakończył się z nieznacznym zyskiem. Indeksy kończą dziś pierwszy tydzień sierpnia.

FTSE 100 rośnie jedyne 0,03%

Wczorajsza sesja stała pod znakiem decyzji Banku Anglii. Inwestorzy wyrazili mieszane uczucia, a brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 zakończył sesję z nieznacznym zyskiem. Notowania FTSE 100 wzrosły w ogólnym rozrachunku o jedyne 0,03%.

Przewaga liczebna komponentów

Wczoraj na indeksie dominowała spółka Rolls-Royce Holdings. Odznaczyła się ona największą zmiennością spośród wszystkich wchodzących w skład indeksu FTSE 100. Spółka przewodziła stronie stratnych składowych, zmniejszając jednocześnie swoją wycenę o 8,97%. Do finalnego wyniku indeksu przyczynił się fakt, iż strona wzrostowa osiągnęła przewaga liczebną komponentów. Zyskownej stronie przewodziło przedsiębiorstwo Tui, którego akcje wzrosły o 6,24%.

Najwyższa podwyżka stóp od 27 lat

Podjęta wczoraj decyzja Komitetu Polityki Monetarnej (MPC) wykazała, że Bank Anglii podniósł referencyjną stopę procentową z 1,25 proc. do 1,75 proc. Oznacza to, że podwyżka stóp procentowych wyniosła 50 punktów bazowych. Była to pierwsza tak wysoka pojedyncza podwyżka od 27 lat. Poprzednio w 1995 roku Bank Anglii wykonał podobny ruch. Była to jednocześnie szósta w tym cyklu podwyżka stóp procentowych.

FP Markets

Wielka Brytania wejdzie w recesję?

Bank centralny wydał również fatalną prognozę dla wzrostu gospodarczego. Bank Anglii przewiduje, że Wielka Brytania wejdzie w recesję od IV kwartału 2022 roku, a recesja potrwa pięć kwartałów. Również w IV kwartale inflacja osiągnie swój szczyt, sięgając powyżej 13%. Do takich wniosków skłoniły dane napływające z gospodarstw domowych.

Punkt widzenia – zabrakło do 7 500

Brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 wykonał wczoraj ruch opisany w scenariuszu głównym. We wczorajszej analizie, jako główna opisana została projekcja wzrostowa. Treść projekcji brzmiała: „Projekcja wzrostowa na czwartkową sesję prezentuje się następująco. Kluczowym miejscem na dziś do obserwacji, wydaje się być zachowanie rynku na zakresie średniej kroczącej SMA 55. Rynek prawdopodobnie najpierw zejdzie w ten rejon, celem sprawdzenia nastawienia byków. Utrzymanie zakresu średniej będzie mogło zatem stanowić potwierdzenie chęci dalszego podejścia. Targetem na dziś 7 500”.

Rzeczywiście rynek zszedł wczoraj najpierw do zakresu średniej kroczącej SMA 55. Rejony średniej zostały dokładnie zbadana, a po re-teście od góry cena zaczęła się wspinać. Maksimum osiągnął rynek w okolicach 7 490. Do osiągnięcia pełnego targetu zabrakło jedynie kilku punktów. Projekcję została zatem wypełniona.

Scenariusz główny – wzrostowy

Ruch wzrostowy określony może dziś zostać za pomocą zachowania rynku w strefie wyznaczonej przez zakres średniej kroczącej SMA 55 oraz poziom TFR. Cena może chcieć zejść właśnie do tej strefy przed kontynuacją wzrostów. Utrzymanie strefy świadczyć będzie na korzyść kupujących. Targetem w przypadku spełnienia założeń będzie mógł być poziom 7 520. 

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 05.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Negacja założenia o utrzymaniu strefy: średnia krocząca SMA 55 a poziom TFR, wiązać się będzie mogło z chęcią zejścia brytyjskiego indeksu. Przecena odbyć mogłaby się po tym, jak rynek wykona re-test od dołu poziomu TFR. Celem dla tego wariantu będzie 7 380.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 05.08.2022

Konkluzja

Inwestorzy indeksu FTSE 100 już wczoraj reagowali po decyzji Banku Anglii. Rynek negatywnie zareagował na najwyższą od 27 lat podwyżkę stóp procentowych. Dziś prawdopodobnie inwestorzy w dalszym ciągu analizować będą wczorajsze posunięcie banku centralnego Wielkiej Brytanii.

TSR : 7 533

TFR : 7 443

TDP : 7 352

TFS : 7 262

TSS : 7 168

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.