Najwyższa podwyżka BoE od 33 lat! FTSE 100 wyżej w czwartek.

Indeks FTSE 100
J2T Trade

Bank Anglii (BoE) zdecydował wczoraj o podwyżce rzędu 75 punktów bazowych. Była to tym samym najwyższa podwyżka BoE od 33 lat. Decyzja BoE była broniona w brytyjskim rządzie przez kanclerza skarbu Jeremy’ego Hunt’a. Podwyżka mocno uderzyła w brytyjskiego funta. Rynek akcyjny natomiast zyskał. Indeks FTSE 100 wylądował finalnie wyżej w czwartek.

FTSE 100 zyskało po podwyżce

Zwykle bywa tak, że agresywna podwyżka stóp procentowych działa na niekorzyść rynku akcyjnego. Wczoraj jednak byliśmy świadkami zgoła innej sytuacji. FTSE 100 mocno zyskało po podwyżce. Po ogłoszeniu przez BoE najwyżej od 33 lat podwyżki brytyjski indeks FTSE 100 silnie zyskał. Indeks wykonał ruch rzędu ponad 100 punktów. W ogólnym rozrachunku FTSE 100 zakończyło czwartkowe zmagania o 0,62% wyżej.

Bez wyraźnej dominacji

Przechodząc już do spółek indeksu FTSE 100, warto zauważyć, że żadna ze stron nie uzyskała wyraźnej dominacji. Największą, procentową zmianę ceny wykazała stratna spółka – BT Group. Akcje telekomunikacyjnego giganta spadły aż o 8,89%. Po stronie zyskownych składowych FTSE 100 najlepiej wypadło Sainsbury, którego notowania skoczyły o 6,95%.

BoE z agresywną podwyżką i niepokojącymi prognozami

Bank Anglii (BoE) ujawnił w czwartek, że zdecydował się podnieść kluczową stopę procentową o trzy czwarte punktu procentowego. Podwyżka o 75 punktów bazowych okazała się najwyższą od 33 lat! Za takim rozwiązaniem opowiedziała się większość członków Komitetu Polityki Pieniężnej (MPC) Banku Anglii.

FP Markets

Do oświadczenia o decyzji BoE dołączono prognozy. Te okazały się niepokojące dla Wielkiej Brytanii. Zakładają, że produkt krajowy brutto (PKB) będzie spadał w 2023 roku. Również inflacja ma jeszcze wzrosnąć. Zdaniem BoE szczyt inflacyjny opiewać będzie na okolice 11%. Inflacja ma zacząć cofać od początku przyszłego roku.

Komentarze broniące wysoką podwyżkę BoE

Wczoraj po decyzji Banku Anglii (BoE) przemawiał jej przewodniczący, Andrew Bailey. Gubernator BoE powiedział, że w  ciągu ostatnich dwóch miesięcy doszło do „znacznych zawirowań” na rynkach Wielkiej Brytanii i że „będą one miały pewne trwałe skutki”. Bailey podkreślił, że bank centralny będzie musiał teraz ciężko pracować, aby przywrócić płynność rynkową, chociażby z września tego roku.

Wśród osób broniących wysokiej podwyżki BoE znalazł się kanclerz skarbu, Jeremy Hunt. Urzędnik zaznaczył, że taki krok idzie w parze z celem, jakim jest obniżenie inflacji do jej poziomu docelowego. Hunt w następujących słowach zauważył: „Najważniejszą rzeczą, jaką brytyjski rząd może teraz zrobić, jest przywrócenie stabilności, uporządkowanie naszych finansów publicznych i doprowadzenie do spadku zadłużenia, tak aby podwyżki stóp procentowych były, jak najmniejsze”.’

Sektor usług najgorzej od stycznia 2021 roku

Również wczoraj, 3 listopada podany został raport dotyczący wskaźnika PMI dla sektora usług. Odczyt pokazał spadek wskaźnika do poziomu 48,8. Jak podano w raporcie, był to najniższy odczyt dla sektora usług od stycznia 2021 roku.

Punkt widzenia – słuszny wzrost?

Pomimo agresywnej podwyżki stóp procentowych, indeks FTSE 100 postawił wczoraj na pewny wzrost. Jednak czy czwartkowy ruch, rzeczywiście zbudowany był na słusznym wzroście? Brytyjskiemu indeksowi FTSE 100 z perspektywy wykresu przyglądamy się w piątek, 4 listopada. Dziś na godzinę przed rozpoczęciem sesji europejskiej indeks FTSE 100 oscyluje przy 7 240.

Scenariusz główny – spadkowy

Rynek może dopiero dziś zareagować na podwyżkę. W takim wypadku ruch spadkowy ma szansę wyglądać następująco. Cena cofnęłaby najpierw w stronę czwartkowego szczytu (okolice 7 200). Następnie odbyłoby się odbicie, mające na celu zduszenie siły popytowej. Wówczas ruchem w stylu impuls-korekta-impuls rynek mógłby postawić na zejście nieco poniżej 7 150.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 04.11.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jednak opisane wyżej cofnięcie w okolice 7 200 wiązać się może równie dobrze z zebraniem większego popytu. W takim wypadku na zasadzie re-testu tego zakresu od góry, rynek miałby sposobność zaatakowania wyższych rejonów. W grę wchodziłby nawet poziom ceny 7 300.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 04.11.2022

Konkluzja

Brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 dopiero dziś zareagować może na wczorajszą podwyżkę. Rynek ma sposobność wykonać cofnięcie. Poziomy nie ulegają jeszcze zmianie.

TSR : 7 265

TFR : 7 175

TDP : 7 083

TFS : 6 993

TSS : 6 900

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.