Od czasu, kiedy świat usłyszał o Bitcoinie i możliwości zarobku na kryptowalutach, powstały setki giełd zajmujących się specjalnie tą branżą. Wielu inwestorów zastanawia się, które z nich generuje największy obrót i poszukuje rzetelnych informacji na ten temat. Nic dziwnego, ponieważ najpopularniejsze giełdy dają większą pewność stabilności i przede wszystkim dużej płynności. Poznaj więc największe giełdy kryptowalut na świecie.
Binance
Binance to zdecydowanie największa i najpopularniejsza platforma. Powstała w Szanghaju w 2017 roku, a obecnie jej siedziba mieści się na Malcie. Aktualnie posiada ponad 10 milionów zarejestrowanych użytkowników.
Oferuje swoim klientom prawie 200 kryptowalut, które są obsługiwane przez 600 par kryptowalutowych. Ogromną zaletą jest oczywiście także ich wysoka płynność. Praktycznie nie da się nie znaleźć drugiej strony transakcji na platformie. Uchodzi za dobrze zabezpieczoną i działa bez większych problemów technicznych.
Ciekawy jest również jej system prowizyjny. Funkcjonuje on w sposób regresywny, oparty o poziomy obrotów klienta lub zasobności jego portfela w tokeny Binance Coin (BNB). Prowizja maker oraz taker startuje tutaj z jednego poziomu – 0,1%, aby przy maksymalnym poziomie obrotów osiągnąć odpowiednio 0,02% i 0,04%. Poziom obrotów proporcjonalnie odpowiada zasobowi tokenów BNB w portfelu użytkownika. Aby osiągnąć minimalną prowizję należy posiadać minimum 11 tysięcy BNB.
Co ciekawe, prowizje można także opłacać tymi tokenami i wtedy, niezależnie od poziomów, jest ona zmniejszona o 25%. Z kolei prowizje od wypłat uzależnione są od kryptowaluty. Dla Bitcoina wynosi ona 4,33 USD, dla pozostałych średnio 0,53 $.OD bieżącego roku Binance umożliwia także handel na parach z walutami fiducjarnymi (FIAT).
CoinBene
Omawiając największe giełdy kryptowalut na świecie nie można pominąć CoinBene, gdyż co ciekawe pod kątem klasycznych obrotów samej wymiany Bitcoin jest on obecnie największą giełdą kryptowalutową. To chińska platforma handlu założona w 2017 roku.
Wyróżnia ją fakt, że Bitcoin stanowi na niej aż 85% łącznego obrotu, inne kryptowaluty są więc tutaj znacznie mniej popularne. Korzysta z niej obecnie ponad 5 milionów użytkowników, którzy dziennie generują około miliona transakcji.
Giełda wyposażona jest w wysokiej klasy zabezpieczenia oraz rozwiązania wydajnościowe. Do dyspozycji klienta jest 150 kryptowalut, a wysokie wolumeny pozwalają zachować dobrą płynność handlu.
Prowizje transakcyjne są naprawdę niskie (maksymalnie 0,1%, zależnie od kryptowaluty), z kolei za wpłaty i wypłaty platforma nie generuje dodatkowych kosztów. CoinBene nie obsługuje walut fiducjarnych.
Kraken
Kraken to amerykańska giełda kryptowalut, która powstała w 2011 roku w San Francisco. Oferuje stosunkowo małą ilość kryptowalut – dokładnie 27, lecz koncentruje się na ich jakości – handel odbywa się w oparciu o 121 par, w tym również w wielu walutach fiducjarnych, takich jak dolar amerykański i kanadyjski, jen japoński czy funt brytyjski.
Prowizje są liczone na podstawie regresywnego systemu, uwzględniając obrót klienta. Stawki prowizji maker rozpoczynają się od 0,16%, a kończą na 0,00%. Prowizja taker – od 0,26% do 0,1%. W przypadku wypłat, prowizje są uzależnione od kryptowaluty. Dla Bitcoina wynosi ona 4,33 USD, dla pozostałych średnio 0,58 $.
BiBox
BiBox to estońska giełda kryptowalut, która powstała w 2017 roku. Oferuje 150 kryptowalut.
Prowizja wynosi 0,1% od każdej transakcji. Istnieją jednak dwa sposoby by ją obniżyć. Pierwszy to generowanie wysokich obrotów dziennych. Druga polega na opłacaniu prowizji tokenami BIX, które są emitowane przez giełdę. Obniża to wartość prowizji o 50%.
Cechą wyróżniającą platformę, jest wypłacanie tygodniowej dywidendy swoim użytkownikom. Dzieli ona na swoich klientów 30% dziennego zysku z opłat transakcyjnych. Jakie warunki należy spełniać, aby taką nagrodę co piątek otrzymywać? Udział w zyskach przysługuje jedynie posiadaczom minimum 500 tokenów BIX.
Giełda charakteryzuje się wysokim wolumenem, nie ma więc na niej problemu z płynnością. Dodatkowo, dostępna jest opcja udzielania pożyczek innym użytkownikom i generowania w ten sposób dochodów pasywnych. BiBox nie obsługuje walut fiducjarnych.
Coinbase
Coinbase to amerykańska giełda kryptowalut. Powstała w 2014 roku w San Francisco. Oferuje stosunkowo mało kryptowalut – 26. Jednak zostały one starannie wyselekcjonowane i można nimi handlować za pomocą 56 par, w tym walut fiducjarnych, takich jak dolar amerykański, funt brytyjski czy euro.
Prowizje zależne są od wartości obrotów klienta. System jest oczywiście regresywny. Prowizja maker wynosi od 0,5% do 0,04%, a taker od 0,5% do 0,00%. Co więcej, za wpłaty i wypłaty kryptowalut platforma nie generuje dodatkowych kosztów. Z kolei za wpłaty i wypłaty w euro zapłacimy 0,15 EUR, w dolarach odpowiednio 10 i 25 USD, natomiast w funtach wpłaty są darmowe, a wypłaty kosztują 5 GBP.
OKEx
OKEx to giełda kryptowalut założona w 2014 roku w Hongkongu. W 2018 przeniosła swoją siedzibę na Maltę. Oferuje handel aż 207 skatalogowanymi kryptowalutami w obrębie 370 par. Obsługuje również jedną walutę fiducjarną – dolara amerykańskiego, w którym można dokonywać wpłat i wypłat.
Prowizje bazują na regresywnym systemie obrotów klienta. Prowizja maker wynosi od 0,1% do 0,06%, a taker od 0,15% do 0,09%. Z kolei prowizja od wypłat kryptowalut jest zależna od danej monety. Dla Bitcoina wynosi 4,33 USD, a dla pozostałych średnio 0,43 $. Dobowy obrót kryptowalutami na platformie przekracza aż 600 milionów dolarów, lepszym wynikiem może pochwalić się tylko Binance.
Bittrex
Bittrex to kolejna amerykańska giełda kryptowalut. Powstała w 2014 roku w Las Vegas i uchodzi za jedną z najbezpieczniejszych platform na świecie. Do tej pory nigdy nie została skutecznie zhakowana. Bittrex oferuje klientom aż 254 starannie wyselekcjonowane kryptowaluty, które tworzą razem 317 par. Od niedawna giełda obsługuje również jedną walutę fiducjarną – dolara amerykańskiego, w którym można dokonywać depozytów.
Co ciekawe, w tym przypadku prowizje nie opierają się o system regresywny, tylko są stałe. Oblicza się je na podstawie działania: ilość kryptowalut x cena zakupu x 0,0025%. Dodatkowo, prowizja nalicza się dopiero po zrealizowaniu transakcji, tak więc w przypadku jej anulowania przed realizacją, cała suma wraca do portfela.
Prowizja od wypłaty uzależniona jest od danej kryptowaluty. Dla Bitcoina wynosi 4,33 USD, a dla innych monet średnio 0,24 $.
Bittrex posiada również interesującą funkcję automatycznej sprzedaży coinów Auto Sell. Po jej aktywowaniu system co 10 sekund sprawdza saldo. Jeśli znajduje się na nim nadwyżka, od razu zostaje sprzedana po aktualnym kursie.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!