Najważniejsze osiągnięcia nauki w ubiegłym roku

264
nauka

naukaŻyjemy w niesamowitych czasach, kiedy ludzkość gna do przodu i rozwija się w zastraszającym tempie. Nigdy nie wiadomo, co stoi za rogiem – być może kolejny krok milowy w osiągnięciu nowego poziomu zaawansowania technologicznego, a może nic nieznaczące odkrycie. Niekiedy pozornie niewielkie odkrycie wywraca świat do góry nogami. Warto przejrzeć najciekawsze osiągnięcia naukowców z 2020 roku i zastanowić się przez chwilę, jak to może wpłynąć na otaczającą nas rzeczywistość. Być może już poczyniono pierwsze kroki, żeby standardowe rozrywki jak oglądanie VOD, gry wideo, czy jazda samochodem będą wyglądały inaczej… Dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez tych prozaicznych czynności, a jakiś czas temu nikt nawet nie wyobrażał sobie, że można tak żyć…

Oto zestawienie z najciekawszymi osiągnięciami nauki w 2020 roku. Świat miał związane ręce, ale naukowcy mimo wszystko starali się robić swoje i udało się osiągnąć kilka interesujących rzeczy.

Nowe informacje o czarnych dziurach

Obecnie jedną z największych tajemnic wszechświata są tajemnicze czarne dziury, które cechują się tak wykraczającymi poza wszelkie normy właściwościami, że każda informacja o nich jest niezwykle ważna. Odkrycie tego, jak działają te „zjawiska”, może dać podwaliny pod nowoczesne technologie, które dadzą ludzkości możliwości, o których dzisiaj jedynie można poczytać w książkach sci-fi. Roger Penrose, Andrea Ghez i Richard Genzel otrzymali nagrodę nobla z fizyki w związku z udowodnieniem, że czarne dziury są zgodne z ogólną teorią względności. Udowodniono także, że w centrum Drogi Mlecznej znajduje się czarna dziura o ogromnej macie. Bazując na tych informacjach, naukowcy z całego świata mają przetarty szlak i mogą o wiele łatwiej wyszukiwać tych tajemniczych zjawisk w innych galaktykach.

Uniwersalny język programowania ANS z Polski

Polski naukowiec Dr Jarosław Duda, który na co dzień wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim, stworzył nowatorski, uniwersalny język kodowania, który stał się podstawowym kodem stosowanych w elektronice i robotyce. Na standardowym człowieku być może to osiągnięcie nie robi szczególnie dużego wrażenia, ale w świecie elektroniki to coś porównywalnego do uznania języka angielskiego za oficjalny język ogólnoświatowy, dzięki któremu w przyszłości wszyscy ludzie świata będą mogli się porozumieć. Ujednolicenie kodu i uznanie go za podstawowy język stosowany w elektronice, znacząco ułatwi osiąganie wspólnych celów na tym polu przez naukowców z całego świata. Jak mówi przypowieść o Wieży Babel – im więcej języków, tym więcej zamętu i nieporozumień. W tym przypadku ujednolicenie pozwoli na wprowadzenie nowoczesnych technologii, dzięki którym ludzie z całego świata będą kodować w ten sam, uniwersalny sposób, a programy i urządzenia będą działały na tych samych zasadach.

FP Markets

Superenzym do szybkiego rozkładu plastiku

Naukowcy z Portsmouth w Wielkiej Brytanii połączyli już wcześniej znany enzym trawiący plastik (PETaza) z MHETazą, dzięki czemu udało im się stworzyć superenzym, który ma możliwość rozkładania wielu różnych rodzajów plastiku. W ten sposób proces został przyśpieszony z setek lat do kilku dni. Teraz pozostało już tylko wymyślić, jak zacząć wykorzystywać powstały enzym na masową skalę, a ludzkość pozbędzie się jednego z największych problemów cywilizacyjnych – gór plastiku, które gromadzą się w zastraszającym tempie.

Misja sondy Solar Orbiter

Słońce wydaje się nam doskonale znane. Od początków ludzkości przypisuje się mu boskie cechy oraz możliwość życia na ziemi. Praktycznie każdy mieszkaniec Ziemi codziennie może na nie popatrzeć. W rzeczywistości jednak niewiele wiemy o gwieździe Układu Słonecznego. W 2020 roku rozpoczęła się misja sondy Solar Orbiter, której zadaniem będzie odkrywanie Słońca. Już teraz dostępne są najbardziej szczegółowe zdjęcia gwiazdy, jakie kiedykolwiek udało się wykonać. Dzięki temu możliwe jest badanie natury gwiazd i być może uda się wyjaśnić wiele z procesów tam zachodzących, o których nikt wcześniej nie miał pojęcia.

Życie na Wenus

Grupa astrologów, w której skład wchodzi Polak, wykazała, że na Wenus znajduje się fosforowodór, który nie mógł powstać wskutek standardowych procesów zachodzących na tej planecie. Dokładne przebadanie gazu wykazało, że musi on pochodzić z procesów biologicznych. To dowodzi temu, że na Wenus znajdują się organizmy żywe, które mają jakiś związek z wydzielaniem się fosforowodorem. To pierwszy dowód na to, że we wszechświecie żyją… kosmici – jakkolwiek rozumieć to słowo. Może to być nawet najprostszy możliwy organizm, który jest niedostrzegalny ludzkim okiem.

Szczepionka na COVID-19

Pandemia koronawirusa sprawiła, że prawie wszystkie gospodarki świata znacząco wyhamowały. Szacuje się, że choroba dotknęła ponad 200 milionów ludzi, powodując około 3,5 miliona zgonów. Wszystkie kraje świata musiały wpompować w swoją gospodarkę ogromne zasoby pieniężne, w niektórych przypadkach przekraczające tryliardy dolarów. Oczywiste stało się, że wynalezienie szczepionki to światowy priorytet, który będzie ważniejszy od wszystkich innych badań. Po ponad 6 miesiącach ciężkiej pracy udało się stworzyć preparat leczniczy wywołujący odporność na zakażenie COVID-19. To bez wątpienia jedno z największych osiągnięć nauki ostatnich lat. Szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę początkowe prognozy, które mówiły nawet o dwóch latach oczekiwania na szczepionkę.

Wszystkie osiągnięcia przyczyniają się lepszemu życiu na ziemi

Niektóre z powyższych odkryć być może wydają się niewiele znaczące dla życia człowieka, ale warto wziąć pod uwagę fakt, że bardzo często pozornie nikomu niepotrzebne odkrycie okazało się oddziaływać na życie w całkowicie inny sposób, niż pierwotnie sądzono. Wyobraźnia człowieka jest ograniczona do tego, co poznane. Dlatego początkowo trudno jest pojąć rzeczywiste skutki osiągnięcia w danej dziedzinie. Dopiero z czasem, stopniowo wszystko zaczyna się klarować. Ludzie powinni cieszyć się z tego, że mogą zasiąść przed telewizorem lub monitorem i oddawać swoim ulubionym rozrywkom, jak granie na konsoli. Na każdą z tych rozrywek złożyły się tysiące mniejszych i większych odkryć.

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.