Najpopularniejsze metody wyceny spółek

J2T Trade

Wycena na podstawie wartości księgowej

Wycena wartości księgowej to podstawa wyceny przedsiębiorstw. Wartość księgową spółki stanowi kapitał własny, czyli różnicę pomiędzy aktywami przedsiębiorstwa i jego zobowiązaniami, czyli długiem.

Przykładowo, przedsiębiorstwo posiadające 10 milionów złotych aktywów (nieruchomości, maszyn, gotówki, należności) i 5 milionów złotych zobowiązań (kredytów, długów wobec dostawców itp.) będzie miało wartość księgową 5 milionów złotych. W przypadku spółek akcyjnych, istotnym będzie iloraz bieżącej ceny rynkowej przedsiębiorstwa i wartości księgowej, czyli wskaźnik C/WK, czyli cena do wartości księgowej.

W przypadku „zdrowych” przedsiębiorstw, generujących tak zwaną wartość dodaną dla swoich właścicieli, wskaźnik ten będzie wynosił więcej niż 1, czyli wartość rynkowa spółki będzie przekraczać wartość księgową. Wskaźnik C/WK poniżej 1 oznacza, że (teoretycznie) dane przedsiębiorstwo możemy kupić poniżej wartości aktywów pomniejszonych o długi. W takim przypadku opłacalne wydaje się kupienie przedsiębiorstwa w celu restrukturyzacji lub podziału i sprzedania na części (podobnie jak w przypadku handlu samochodami, więcej możemy uzyskać za samochód sprzedając go w częściach niż jako całość, o ile oczywiści części te możemy sprzedać).

Dlaczego teoretycznie? Ponieważ wartość księgowa to jedno, a możliwość sprzedaży za taką cenę to drugie. Mimo, że w danym przedsiębiorstwie po stronie aktywów widnieje działka budowlana o powierzchni hektara warta według księgi 5 milionów złotych, to wcale nie oznacza, że za 5 milionów złotych uda nam się ją sprzedać w momencie podziału przedsiębiorstwa. Dlaczego? Powód jest prosty – musimy znaleźć kupca.

FP Markets

Ceny transakcyjne często znacząco się różnią od teoretycznej wyceny, dlatego też trzeba być ostrożnym w kontekście inwestycji w oparciu o wartość księgową. Niemniej jednak współczynnik C/WK daje dobry ogląd na sytuację w przedsiębiorstwie. Ciekawym przykładem jest wskaźnik C/WK w przypadku spółek technologicznych, szczególnie tych w fazie startup’owej, ale już po zdobyciu strategicznego inwestora. Wówczas współczynnik jest „z kosmosu” i wynosi nawet kilkadziesiąt lub kilkaset. Dlaczego?

W przypadku startup’u, inwestor (tak jak to zostało wspomniane wcześniej) kupuje plany na przyszłość, a nie wartość przedsiębiorstwa. Firmy takie praktycznie nie mają wartości księgowej, a ich cena po zdobyciu finansowania dochodzi do kilkudziesięciu czy kilkuset milionów (tutaj wstaw odpowiednią walutę).

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

1
2
3
4
5
Ekonomista
Doktor nauk ekonomicznych. Posiada dogłębną wiedzę z zakresu makroekonomii, finansów i instrumentów finansowych takich jak akcje, obligacje i instrumenty pochodne. Doskonale rozumie mechanizmy funkcjonowania rynków finansowych i instytucji działających w ich obrębie – giełd, regulatorów i banków centralnych. Praktyk rynkowy – potrafi przełożyć wiedzę teoretyczną na praktyczne aspekty inwestowania i wykorzystać je na realnym rynku.