Najnowsza mechanika automatów do gier

505

Fani internetowego hazardu doskonale wiedzą o tym, że w kasynach online dostępna jest olbrzymia gama różnego rodzaju gier. Są to gry stołowe, jak ruletka i kości, karciane jak poker, blackjack, bakarat i wiele innych tytułów. Ale oczywiście największą część oferty każdego z kasyn zajmują gry slotowe. Są one określane także jako jednoręki bandyta, automat do gier, maszyna slotowa, slot i jeszcze kilkoma innymi terminami. Ale ich cechy wspólne są takie, że opierają się one na kilku bębnach i symbolach, a rozgrywka  sprowadza się do tworzenia losowych układów symboli. Kombinacje identycznych oznaczają wygraną. W naszym dzisiejszym artykule omówimy sobie te gry nieco bliżej.

Mechanika, czyli podstawa gry slotowej

Na początek naszych rozważań musimy sobie zdefiniować pojęcie „mechaniki” — co to w ogóle takiego? Otóż termin ten oznacza zestaw funkcji i rozwiązań, które mają jak najdokładniej skopiować na ekranie komputera lub telefonu układ mechaniczny z tradycyjnego urządzenia typu slot. Wiemy, że to określenie może brzmieć niezbyt jasno, szczególnie dla osób początkujących, dlatego też za chwilę wyjaśnimy to nieco lepiej.

Otóż pod pojęciem mechaniki rozumiemy na przykład liczbę bębnów, na których opiera się dana gra losowa. Są to rzecz jasna bębny wyłącznie wirtualne, gra bowiem wyświetla na ekranie animację przypominającą kręcące się bębny i przesuwające na nich symbole — w rzeczywistości jednak jest to tylko efekt graficzny, a tak naprawdę symbole wybierane są na podstawie wyników pracy generatora liczb losowych, czyli specjalnego algorytmu, którego zadaniem jest podawanie losowych wartości na potrzeby gry.

Zatem można mechanikę maszyny slotowej określić jako zestaw bębnów oraz symboli w oknie gry. Stąd też biorą się określenia typu:

FP Markets
  • 5×3 — co oznacza pięć bębnów i trzy rzędy symboli. Jest to najpowszechniej spotykane rozwiązanie w maszynach slotowych.
  • 5×4 — tutaj z kolei jest także pięć bębnów oraz cztery rzędy symboli.
  • 3×3 — układ typowy dla gier owocowych i klasycznych, z trzema bębnami i trzema rzędami symboli.

Naturalnie występują także inne układy, znane są gry mające na przykład układ 10×10 i więcej bębnów!

Funkcje specjalne

Oprócz rozwiązań związanych z samym tylko kręceniem bębnami, maszyny slotowe mogą (choć wcale nie muszą) oferować graczom dodatkowe atrakcje. Najpopularniejszymi rozwiązaniami stosowanymi przez automaty online są symbole na bębnach, które mają specjalne znaczenie. Należą do nich między innymi Wildy i Scattery.

Wildem jest symbol pełniący rolę wieloznacznika. Inaczej mówiąc, służy on do zastępowania innych symboli na bębnach, gra traktuje go jako dowolny symbol pasujący do obecnej kombinacji. Na przykład, jeśli na aktywnej linii wygranych pojawi się układ cytryna — cytryna — wiśnia — cytryna, to gra nie uzna tego za układ, dla którego należy wypłacić wygraną. Ale jeśli będzie to cytryna — cytryna — Wild — cytryna, to wtedy jednoręki bandyta uzna Wilda za cytrynę i wypłaci nagrodę równoważną kombinacji czterech symboli cytryny.

Inne często spotykane rozwiązanie to Scatter. Tutaj z kolei mamy do czynienia z symbolem, który nie jest przywiązany do aktywnej linii wygranych. Jeśli na przykład gra wypłaca nagrodę za trzy Scattery, to dostaniesz odpowiednią kwotę pieniędzy także wtedy, jeśli trzy takie symbole nie będą leżały na zdefiniowanej przez grę linii wygranych, ale na przykład wszystkie trzy znajdą się na jednym bębnie (tworząc pionową linię). Bardzo często Scattery zapewniają także graczom wygraną w postaci darmowych spinów, czyli możliwość zakręcenia zupełnie bezpłatnie bębnami w grze przez określoną liczbę razy — przy czym wszystkie wygrane zostaną oczywiście graczowi wypłacone.

Poza tym w grach tego typu mamy też liczne inne opcje, jak choćby mnożniki wygranych, darmowe spiny, darmowe respiny, gry bonusowe i wiele innych rozwiązań służących do uatrakcyjnienia rozgrywki.

Tworzenie wygrywających kombinacji

Wspomnieliśmy powyżej o wygrywających kombinacjach. Pojęcie to określa układ symboli, który zapewnia wygraną. Co ważne — pod uwagę brane są wyłącznie symbole widoczne na ekranie gry, w liczbie definiowanej przez rodzaj zastosowanej mechaniki. Na przykład dla układu 5×3 obejmuje to 15 symboli, a dla 3×3 tylko 9 symboli.

Maszyny slotowe definiują także aktywne linie wygranych — zazwyczaj w liczbie od 1 do 50, ale nie należą do rzadkości tytuły oferujące na przykład ponad ćwierć miliona linii. „Linia” definiuje sposób, w jaki symbole muszą zostać ułożone w oknie gry, by gracz otrzymał wypłatę nagrody. Najpopularniejsza opcja to linia pozioma biegnąca przez środkowe pola każdego z bębnów. Trzy jednakowe symbole znajdujące się na trzech kolejnych bębnach od lewej strony oznaczają wtedy wygrywającą kombinację.

Najnowocześniejszym rozwiązaniem, które na rynku występuje od stosunkowo niedawna, bo od paru lat, są kombinacje klastrowe. Termin ten oznacza brak linii wygranych. Zamiast tego premiowane są wszystkie układy odpowiedniej liczby symboli stykających się ze sobą w poziomie lub w pionie. Zazwyczaj rozwiązanie to jest połączone z większą od pięciu liczbą bębnów, na przykład 7, 8, 9 lub nawet 10. Często występuje razem z nim efekt lawinowy. Polega on na tym, że jeśli na ekranie gry powstanie wygrywająca kombinacja symboli, to po wypłaceniu wygranej znikają one z okna gry. Na wolne miejsca spadają z góry pozostałe symbole uzupełnione także nowymi — jeśli wtedy znów powstanie wygrywająca kombinacja, to proces się powtarza.

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.