FTSE 100 powiększa się o 1,06%. Najlepszy miesiąc w tym roku!

J2T Trade

Indeks giełdowy FTSE 100 wzrósł w piątek. Notowania FTSE 100 powiększyło o 1,06%. Piątkową sesją inwestorzy zakończyli lipiec. Był to najbardziej zyskowny miesiąc w 2022 roku! Rynki akcyjne rozpoczynają dziś pierwszą sesję nowego miesiąca. Jak reagować będą inwestorzy?

Największy wzrost

Brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 zyskiwał podczas piątkowej sesji. Finalnie notowania FTSE 100 skoczyły o 1,06%. Bezpośrednio przełożyło się to zmianę ceny rzędu blisko 80 punktów. W piątek rynki akcyjne zakończyły również miesiąc. W ogólnym rozrachunku miesięcznym, kurs notowań FTSE 100 wzrósł o 3,54%. Jest to najlepszy wynik procentowy dla wzrostów w bieżącym roku. Warto zaznaczyć, że był to piąty miesiąc zakończony zyskiem. Lipcowym wynikiem indeks wymazał część czerwcowych strat.

Akcje rosną

W piątek na indeksie dominowała spółka NatWest Group. Odznaczyła się ona największą zmiennością spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu FTSE 100. Akcje spółki wzrosły o 8,09%. Na wynik piątkowej sesji wpłynął również fakt, iż zdecydowana większość składowych FTSE 100 zakończyła sesję na zielono. Jedynie kilkanaście komponentów traciło. Stronie spadkowej przewodziło British American Tobacco. Wycena tego przedsiębiorstwa zmniejszyła się o 4,51%.

Problemy przedsiębiorstw UK!

W niedzielę raport opublikowała Konfederacja Przemysłu Brytyjskiego (CBI). Jak zauważa instytucja, przedsiębiorstwa w całej Wielkiej Brytanii nie spodziewają się odnotować wzrostu w nadchodzącym kwartale. Spowodowane jest to gwałtownie rosnącymi kosztami życia, które wywierają wpływ na konsumentów. Ponadto jeden z ekonomistów CBI zaznaczył, że aktywność sektora prywatnego spowolniła niemalże do zastoju.

FP Markets

Trwają publikacje

W dalszym ciągu trwają publikacje sprawozdań finansowych przez spółki akcyjne. Podczas piątkowej analizy wspominałem o raporcie ze spółki AstraZeneca. W drugim kwartale wzrosły rok do roku zarówno dochody spółki, jak i wartość wskaźnika EPS. Obie wartości okazały się dodatkowo wyższe od przewidywań analityków.

Dziś natomiast swój raport udostępni jeden z największych holdingów finansowych na świecie – HSBC. Spółka ma dość spory wpływ na rynek, zatem raport przykuje prawdopodobnie uwagę inwestorów. W najbliższych godzinach opublikowane zostaną wyniki.

Punkt widzenia – dojście do ograniczenia

FTSE 100 podjęło się realizacji scenariusza głównego. Jako główna w piątek określona została projekcja wzrostowa. Myśl piątkowych założeń: „Z uwagi na to, że wczoraj swoją istotność potwierdził poziom TFR, również dziś warto będzie na niego spoglądać. Ruch wzrostowy zależeć może dziś od zachowania kupujących w strefie wyznaczonej przez średnią kroczącą, a poziom TFR. Przewaga siły popytowej dać może początek wzrostom. Kluczowe zatem jest, aby wspominana strefa została utrzymana. Target obejmować będzie utworzenie nowego szczytu w tym tygodniu w zakresie 7 430-7 450”.

Rzeczywiście siła kupujących została sprawdzona w określonej strefie. Ponadto sam poziom TFR był kilkukrotnie dokładnie testowany od góry. Impuls wzrostowy się pojawił, a rynek pierwszy target przebił przed zakończeniem sesji. Drugi ze wskazywanych celów został strzelony w godzinach nocnych. Ruch wzrostowy zakończył się dojściem do górnego ograniczenia – poziomu TSR. Na tym zakresie siła podażowa dała o sobie znać i rynek obecnie oscyluje na poziomie 7 400.

Scenariusz główny – spadkowy

Mocny zrzut ceny, który miał miejsce po osiągnięciu poziomu TSR stanowić może preludium do kolejnego ruchu spadkowego. Zejście realizowane może być na zasadzie budowy niższego, względem piątkowego, szczytu. Podbicie w stronę nowego lokalnego szczytu pobudzić będzie mogło siłę podażową. Kluczowe jest zatem, aby nie został przebity poziom TSR. Następnie w myśl zasady impuls-korekta-impuls kontynuowany spadek dojść może do 7 340.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 01.08.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Możliwość wzrostowa polega na budowaniu ruchu schodkowego. Zejście w okolice średniej kroczącej dać może początek takiemu podejściu. Jeżeli zakres średniej zostanie utrzymany, cena stopniowo może piąć się wyżej. Dla tego przypadku target będzie oscylował na poziom 7 450.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 01.08.2022

Konkluzja

Zakończony pozytywnie lipiec cieszyć może akcjonariuszy. Rozpoczyna się kolejny miesiąc, w którym inwestorzy zmierzą się z kolejnymi rynkowymi problemami. Poziomy na 01.08.2022 kształtują się następująco.

TSR : 7 464

TFR : 7 374

TDP : 7 282

TFS : 7 192

TSS : 7 099

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.