Najlepsze i najgorsze giełdy na świecie w 2022 roku

124
Notowania giełdowe
J2T Trade

Dobiegający końca 2022 roku przejdzie do historii rynku finansowego jako wyjątkowy. Niestety, w negatywnym kontekście. Przez poprzednią dekadę mieliśmy bowiem do czynienia z rzadko spotykanym fenomenem, w ramach którego równocześnie zyskiwały wszystkie największe rynki akcji.

W minionym roku na giełdach zapanowała natomiast bessa. Dla niektórych rynków akcji minione 12 miesięcy było nawet najgorsze od kilkudziesięciu lat. Nie we wszystkich krajach giełdy w ubiegłym roku zanotowały jednak dotkliwe straty. Które rynki akcji okazały się zatem najlepsze, a które najgorsze przez minione 12 miesięcy? Przekonamy się poniżej:

Najlepsze giełdy w 2022

Borsa Istanbul (BIST)

Borsa Istanbul (BIST) to giełda papierów wartościowych działającą w Turcji od kwietnia 2013 roku. Łączy ona dawną Giełdę Papierów Wartościowych w Stambule, Giełdę Złota w Stambule i Giełdę Instrumentów Pochodnych w Turcji.

Na Borsa Istanbul notowanych jest ponad 590 spółek. Najistotniejszym indeksem tej giełdy jest BIST 100, w którego skład wchodzi 100 największych spółek z tureckiego rynku akcji. Jak sobie radził w 2022 roku?

FP Markets

Okazuje się, że przez minione dwanaście miesięcy odnotował on niesamowity wzrost rzędu 194%. Rozpoczął on bowiem 2022 rok na poziomie 1872 punktów, a zakończył osiągając wartość 5509 pipsów.Wykres indeksu BIST 100

 

Przyczyny wzrostu

W pierwszej kolejności warto zauważyć, że na koniec listopada 2022 inflacja w Turcji w ujęciu rocznym wyniosła aż 84,4%. Ponadto, sposobem na walkę z inflacją prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, jest nie podnoszenie, lecz cięcie stóp procentowych. W konsekwencji w 2022 roku spadły one do 9% wobec blisko 15% na koniec 2021 roku.

Ekonomiści zwracają również uwagę, że Borsa Istanbul rośnie również dlatego, że Turcy nie mają w co włożyć pieniędzy, by nie straciły na wartości.

Bolsa de Comercio de Buenos Aires (BCBA)

Bolsa de Comercio de Buenos Aires to giełda papierów wartościowych działającą w Argentynie od 1854 roku. Najistotniejszym indeksem tej giełdy jest MERVAL. W jego skład wchodzi ponad 20 spółek (obecnie 23, konkretna liczba nie jest określona), które spełniają wszystkie wymagania. Jak sobie radził w 2022 roku?

Okazuje się, że przez minione dwanaście miesięcy odnotował on niewiarygodny wzrost rzędu 142%. Rozpoczął on bowiem 2022 rok na poziomie 83 500 punktów, a zakończył osiągając wartość 202 085 pipsów.

Wykres indeksu MERVAL

Z czego wynika ten wzrost?

Przyczyny są zbliżone do tych wymienionych powyżej. Przede wszystkim spośród największych gospodarek świata, z największą inflacją w ujęciu rocznym na koniec listopada 2022 mieliśmy do czynienia właśnie w Argentynie. Wyniosła ona 92,4%.

Najgorsze giełdy w 2022

Moscow Exchange (MOEX)

Moscow Exchange to to giełda papierów wartościowych działającą w Rosji od grudnia 2011 roku. Powstała w wyniku połączenia dwóch największych wówczas giełd, czyli Moskiewskiej Międzybankowej Giełdy Walutowej (MICEX) oraz Rosyjskiego Systemu Handlowego (RTS).

Na Moscow Exchange notowanych jest ponad 210 spółek. Najistotniejszym indeksem tej giełdy jest MOEX, w którego skład wchodzi 50 największych spółek z rosyjskiego rynku akcji. Jak sobie radził w 2022 roku?

Okazuje się, że przez minione dwanaście miesięcy odnotował on dotkliwy spadek rzędu 43,7%. Rozpoczął on bowiem 2022 rok na poziomie 3826 punktów, a zakończył osiągając wartość 2154 pipsów. Co więcej, jego notowanie były zawieszone od 26 lutego do 23 marca.

Wykres indeksu MOEX

Przyczyny spadku

Z czego wynika ten bolesny spadek? Przede wszystkim z rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz sankcji nałożonych na Moskwę przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską i Wielką Brytanię.

Korea Exchange (KRX)

Korea Exchange to giełda papierów wartościowych w Korei Południowej, zlokalizowana w mieście Pusan. Powstała w 2005 roku. Na tym rynku akcji notowanych jest ponad 880 spółek.

Wszystkie spółki notowane na KRX wchodzą w skład najważniejszego koreańskiego indeksu giełdowego – KOSPI. Przez minione dwanaście miesięcy odnotował on wyraźny spadek rzędu 25,4%. Rozpoczął on bowiem 2022 rok na poziomie 2998 punktów, a zakończył osiągając wartość 2237 pipsów.

Wykres indeksu KOSPI

Taiwan Stock Exchange (TWSE)

Taiwan Stock Exchange to giełda papierów wartościowych na Tajwanie, zlokalizowana w stolicy kraju – Tajpej. Powstała w 1961 roku. Na tym rynku akcji notowanych jest ponad 800 spółek.

Wszystkie spółki notowane na TWSE wchodzą w skład najważniejszego tajwańskiego indeksu giełdowego – TAIEX. Przez minione dwanaście miesięcy odnotował on wyraźny spadek rzędu 22,6%. Rozpoczął on bowiem 2022 rok na poziomie 18 260 punktów, a zakończył osiągając wartość 14 138 pipsów.

Wykres indeksu TAIEX

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.