Najgorsze waluty świata, czyli gdzie szaleje inflacja?

inflacja
J2T Trade

Wiele krajów w bieżącej dekadzie znalazło się w bardzo trudnej sytuacji gospodarczej. Co gorsza, tegoroczna pandemia koronawirusa sprawiła, że szybkie wyjście z kryzysu stało się niemal nierealne. Często rządy tych państw decydują się luzować politykę pieniężną, aby jakoś powstrzymać narastające spowolnienie gospodarcze. Takie działanie z reguły skutkuje większą ilością pieniądza w obiegu, a co za tym idzie – wzrostem cen towarów i usług na rynku. Za tę samą kwotę możemy wtedy kupić coraz mniej. Jakie kraje aktualnie najmocniej borykają się z problemem inflacji? Które waluty w największym stopniu tracą na wartości? Dowiemy się w dalszej części tekstu, na początek jednak wyjaśnijmy sam termin inflacji.

Czym jest inflacja?

Inflacja to proces, w wyniku którego obserwujemy wzrost cen towarów i usług. Jest on więc równoznaczny ze spadkiem siły nabywczej pieniądza, czyli utratą jego wartości. Skutkami inflacji, oprócz wzrostu cen, są także:

  • Ograniczenie popytu konsumentów
  • Osłabienie aktywności gospodarczej
  • Spadek wartości wierzytelności i zobowiązań
  • Wzrost zakupu dóbr trwałych, gdyż posiadają one niezmienioną wartość
  • Ryzyko braku zysku z lokowania oszczędności

Jakie kraje borykają się obecnie z najwyższą hiperinflacją na świecie? Czwarte miejsce pod tym względem zajmuje aktualnie:

Liban

Liban to państwo położone w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym, graniczące z Syrią i Izraelem. Żyje w nim 4,5 miliona mieszkańców. Jego stolicą jest Bejrut, a językiem urzędowym arabski. Liban jest republiką parlamentarną – na czele państwa stoi prezydent wybierany co 6 lat, władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy parlament złożony z 128 członków (po 64 chrześcijan i muzułmanów) wybierany na 4 lata. Walutą tego kraju jest funt libański. Jego kurs wynosi obecnie zaledwie 0,0024 PLN.

FP Markets

W przeszłości Liban był wysoko rozwiniętym krajem arabskim. Nazywano go “Szwajcarią Bliskiego Wschodu”. Jednak po wybuchu wojny domowej w latach siedemdziesiątych państwo załamało się gospodarczo i wciąż nie zdołało powrócić do dawnej chwały. Produkt Krajowy Brutto wynosi 53,3 miliarda dolarów, a PKB na osobę 5858,2 USD.

Ile wynosi aktualna stopa inflacji funta libańskiego? Aż 136,8% w ujęciu rocznym. Co gorsza, z każdym miesiącem wzrasta.

Sudan Południowy

Sudan Południowy to afrykańskie państwo, które powstało 9 lipca 2011 roku w wyniku odłączenia się od Sudanu, na mocy porozumienia rządu sudańskiego z Ludową Armią Wyzwolenia Sudanu. Graniczy z Sudanem od północy, Republiką Środkowoafrykańską od zachodu, Demokratyczną Republiką Konga, Ugandą i Kenią od południa oraz Etiopią od wschodu. Żyje w nim ponad 13 milionów mieszkańców. Kraj pokrywają lasy tropikalne, tereny bagienne i sawanny. Jego stolicą jest Dżuba, a językiem urzędowym angielski. Sudan Południowy to niestety jedno z państw o najgorszych wskaźnikach zdrowotnych społeczeństwa.

Walutą Sudanu Południowego jest funt południowosudański. Jego kurs wynosi około 0,0214 PLN. Gospodarka tego kraju jest całkowicie zależna od produkcji ropy naftowej. Z jej eksportu pochodzi aż 98% jego PKB. Produkt Krajowy Brutto wynosi 18,9 miliarda dolarów, a PKB na osobę 1724,1 USD.

Ile wynosi aktualna stopa inflacji funta południowosudańskiego? Aż 212,3% w ujęciu rocznym i także z każdym miesiącem wzrasta.

Zimbabwe

Zimbabwe to państwo położone w południowej Afryce. Żyje w nim 15 milionów mieszkańców, a stolicą jest Harare. Językiem urzędowym jest angielski. Zimbabwe jest republiką – na czele państwa stoi prezydent wybierany na 6 lat przez parlament, władza ustawodawcza należy do parlamentu, nazywanego także Izbą Zgromadzenia, o kadencji sześcioletniej. Głosowanie odbywa się w wyborach powszechnych.

Walutą tego kraju jest dolar zimbabweński. Jednak w 2008 roku w Zimbabwe rozpoczęła się gigantyczna hiperinflacja. Z tego powodu w 2009 jako środek płatniczy zaczął obowiązywać dolar amerykański. Jednak nie powstrzymało to gigantycznego spadku wartości lokalnej waluty. Z tego powodu, we wrześniu 2015 całkowicie został wycofany z użycia i przestał być legalnym środkiem płatniczym. Sytuacja zmieniła się jednak w zeszłym roku, kiedy ogłoszono zakaz obrotu walutami zagranicznymi dolar zimbabweński powrócił do obiegu. Ile wynosi aktualna stopa inflacji tej waluty? 471,25% w ujęciu rocznym.

Wenezuela

Wenezuela to państwo położone w północnej części Ameryki Południowej. Jego stolicą jest Caracas, a językiem urzędowym hiszpański. Graniczy od zachodu z Kolumbią od południa z Brazylią, a od wschodu z Gujaną. Liczy sobie ponad 31 milionów mieszkańców. Walutą tego kraju jest boliwar.

Od kryzysu prezydenckiego, który rozpoczął się w 2018 roku, Wenezuela boryka się z tak poważnymi problemami, jak hiperinflacja, niedobór żywności oraz bieżącej wody. Z powodu upadku zaufania do pieniądza nastąpił rozkwit handlu wymiennego. Przyczyną kryzysu jest spadek cen ropy naftowej, której wydobycie jest głównym źródłem dochodów kraju.

W okresie prosperity Wenezuela nie utworzyła rezerw walutowych, w związku z czym po przecenie ropy rząd tego kraju nie był w stanie kupować za granicą wystarczającej ilości żywności oraz artykułów pierwszej potrzeby. W efekcie braku rezerw finansowych państwo nie jest w stanie zapewnić funkcjonowania państwowego koncernu wydobywającego ropę naftową.

Jednocześnie rząd Wenezueli odmawia przyjęcia pomocy gospodarczej i humanitarnej, uznając ją za próbę interwencji w kraju i przejęcia nad nim kontroli i uznając się za ofiarę wojny gospodarczej wywołanej przez Stany Zjednoczone. W konsekwencji, z kraju wyemigrowało już ponad 4 miliony obywateli, a ponad 90% jego mieszkańców nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb.

Na koniec 2019 roku, stopa inflacji boliwara wenezuelskiego wyniosła 9585,5%. Ile wynosi obecnie? 1813,1% w ujęciu rocznym. Z kolei aktualny kurs boliwara kształtuje się w wysokości 0,0000036029 PLN.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.