Na podwieczorek kakao, czyli analiza kontraktów na kakao

629
Analiza kakao
Źródło: Admiral Markets MT5, COCOA wykres D1 od 13 czerwca 2018 do 06 września 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.
J2T Trade

Ostatnim z nowych towarów znajdujących się w ofercie Admiral Markets jest kakao. Znany i lubiany rynek wśród traderów profesjonalnych, a mimo to zazwyczaj pomijany i bardzo egzotyczny dla klientów indywidualnych. Zwłaszcza tych, którzy bazują stricte na CFD. Najpopularniejszym instrumentem finansowym opartym o cenę kakao są kontrakty futures, notowane na brytyjskiej giełdzie ICE. W Admiral Markets jednak oferowany jest CFD oparty o spotową cenę tego towaru.

Kakao podobnie jak wszystkie towary rolne, podlega silnym wahaniom cen w zależności od prognozowanych zmian pogodowych a także sezonowość. Ostatnio jednak, podobnie jak w przypadku kawy, brak jest doniesień o zmianach meteorologicznych, które miałyby szczególny wpływ na ten rynek. Mają na to także wpływ czynniki takie jak szeroka dystrybucja producentów kakao, którzy znajdują się zarówno w Ameryce południowej i północnej, w Europie zachodniej i wschodniej, na bliskim wschodzie, jak i w Afryce oraz co ciekawe także w Japonii.

Analiza kakao
Źródło: Admiral Markets MT5, COCOA wykres D1 od 13 czerwca 2018 do 06 września 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Wracając jednak do notowań, na wykresie widać, że znajdujemy się w chwili obecnej w trendzie rosnącym, mającym swój początek 20 sierpnia 2019 roku. Po bardzo bardzo dynamicznej korekcie ceny, nie ma na ten moment stref podażowych, które mogłyby ograniczać wzrosty. Najbliższa znajduje się na pułapie 2520 USD, z których dopiero co spadł rynek. Oznacza to, że szukając dogodnego wejścia w trend, który właśnie się klaruje, bardziej niż typowych wsparć i oporów, należałoby szukać dołków korekty.

Pozostawia to także pewną trudność w wytyczeniu scenariusza pośredniego oraz spadkowego. Naturalnie ewentualne spadki będą musiały zostać poprzedzone chociażby krótką dystrybucją, na ten moment jednak oczekiwałbym bardziej rozpoczęcia trendu bocznego. Aby dać rynkowi chwilę wytchnienia od szalonych wahań ceny, które obserwowaliśmy nieprzerwanie od zakończenia trendu spadkowego w sierpniu 2018 roku.

FP Markets

Patrząc na horyzont długoterminowy, trudno jednoznacznie określić, jaki będzie generalny sentyment uczestników rynku w ujęciu kilkumiesięcznym. Pozostaje nam, zatem obserwować uważnie wewnątrz sesyjne zachowanie ceny i szukać typowo day tradingowych okazji do zarobku.

Jan Kotowski

Sprawdź możliwości handlu u wielokrotnie nagradzanego brokera. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Powyższa treść ma wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treść ta sporządzona została rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715). Portal www.tradersarea.pl oraz dostawca treści nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu o udostępnione na stronie www.tradersarea.pl treści.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jan Kotowski
Zastępca dyrektora polskiego oddziału Admiral Markets. Pasjonat rynków finansowych i trader indywidualny z ponad 10 letnim doświadczeniem. Swoją przygodę z rynkami rozpoczął już w liceum od popularnej, internetowej gry giełdowej. Pierwsze sukcesy zachęciły go do dalszego zgłębienia tematu wirtualnego obrotu giełdowego. Już w trakcie zdobywania wykształcenia kierunkowego, profesjonalnie związał się z sektorem finansowym w 2010 roku. Zdobywał doświadczenie zawodowe po obu stronach rynku, pracując w dealing roomach i departamentach ekonomicznych największych spółek Skarbu Państwa, państwowych i międzynarodowych banków oraz w propriatry trading’u. Zafascynowany rzeczywistą mechaniką rynków i spojrzeniem/analizą badającą przede wszystkim order flow (z j.ang. strumień zleceń).