Na GPW spokojniej po trzech sesjach wzrostów

377
na gpw spokojnie
J2T Trade

Nastroje na GPW zostały opanowane po powstrzymaniu spadków i trzech dniach rosnących wycen akcji. Dopóki WIG20 utrzymuje się powyżej 2100 pkt., inwestorzy mogą czuć się bezpieczniej. Spokoju nie zaznają natomiast uczestnicy rynku walutowego – zarówno zamieszanie wokół Brexitu, jak i nowych ceł w USA wymuszają dużą zmienność cen.

Tematem dnia są dziś w Europie spekulacje dotyczące ewentualnych, przedterminowych wyborów do brytyjskiego parlamentu. Biorąc pod uwagę wyniki wyborów do Europarlamentu i ostatnie sondaże, mogłoby to oznaczać koniec rządów partii Borisa Johnsona. W tym kontekście nie wydaje się, by Partia Konserwatywna chciała rozwiązania parlamentu. Jednak według angielskiej prasy i bukmacherów rosną na to szanse. Przeciwnicy premiera Johnsona planują przegłosować dzisiaj zapisy, które nakażą mu opóźnienie Brexitu do 31 stycznia 2020 r., jeśli nie uda mu się wynegocjować nowej umowy z Unią Europejską. To według brytyjskiej prasy mogłoby skłonić Partię Konserwatywną do ogłoszenia przedterminowych wyborów.

Tymczasem USA odrzuciły wniosek Chin o opóźnienie wprowadzania nowych ceł. Wojna handlowa trwa więc w najlepsze. Warto zwrócić uwagę na wzrosty USD w stosunku do większości światowych walut. Nowe taryfy celne mają na celu ochronę konkurencyjności lokalnych, amerykańskich producentów. Jednak w sytuacji umacniającego się dolara, nawet pomimo nowych ceł, import do USA nie traci istotnie na atrakcyjności. Realizuje się więc czarny scenariusz będący efektem wojny handlowej rozpętanej przez Donalda Trumpa. Cła, poprzez utrudnienia w wymianie handlowej, uderzają w światową gospodarkę, ale z powodu silnego USD nie poprawiają sytuacji amerykańskich producentów.

W zeszłym tygodniu udało się powstrzymać wyprzedaż na GPW. Powrót WIG20 powyżej poziomu 2100 pkt. to dla inwestorów najważniejsza informacja. Dopóki indeks akcji blue chips utrzymuje się powyżej tego pułapu, „byki” mogą być spokojniejsze. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku wyprzedaż na GPW została powstrzymana w okolicach strefy 2100 pkt. trzykrotnie. W tej chwili uprawnione jest twierdzenie, że zarówno WIG, jak i WIG20, pozostają w szerokim, kilkunastomiesięcznym trendzie horyzontalnym. Dzisiaj na GPW warto obserwować wczorajszych liderów wzrostów, czyli Dino, Pekao i Orange.

FP Markets

W kraju nie będą dzisiaj publikowane żadne istotne dane ekonomiczne. Na rynkach zagranicznych również nie ma wiele kluczowych odczytów. O godz. 11:00 podane zostaną wskaźniki inflacji producenckiej w Strefie euro. Miesięczna i roczna dynamiki ma wynieść 0,2%. Następnie o 15:45 w USA podane zostaną wskaźniki koniunktury PMI, w tym ten dotyczący przemysłu, którego wartość ma być nieznacznie niższa od poprzedniego okresu i wynieść 51,1.

Maciej Leściorz, dyrektor ds. sprzedaży i edukacji, CMC Markets

Warszawa, 03.09.2019 (ISBnews/ CMC Markets)

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ISBnews
Agencja informacyjna ISBnews od lat dostarcza najistotniejszych informacji o życiu gospodarczym zarówno dla inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Szeroki przekój depesz ISBnews pozwala każdemu znaleźć interesujący go temat.