Musk rezygnuje z Twittera. S&P 500 traci 0,08%.

232
J2T Trade

Miliarder Elon Musk powiadomił w piątek, że rezygnuje z przejęcia Twittera. Kontrowersji w tym temacie z pewnością jeszcze nie zabraknie. Twitter podejmie się działań prawnych. Piątkową sesję handlową S&P 500 zakończyło, tracąc jedynie 0,08%. Rozpoczyna się nowy tydzień handlowy na indeksach.

Gorszy piątek

W ubiegłym tygodniu indeks głównie zyskiwał. Jedynie piątkowa sesja okazała się stratna. Indeks przerwał nią wzrostową serię. W piątek S&P 500 stracił na notowaniach 0,08%. Cały tydzień natomiast zakończył się zwyżką rzędu 1,94%. Amerykański indeks odrobił tym samym część strat z ostatniego niepełnego tygodnia czerwca.

Kierunek spółek

Piątkowe doniesienia wpłynęły w znacznym stopniu na wycenę spółki Twitter. Twitter odznaczył się największą zmiennością ze wszystkich komponentów. Akcje Twittera poleciały w dół o 5,10%. Była to jedyna spółka, która osiągnęła 5% poziom zmienności. Do spadkowego wyniku indeksu przyczynił się również fakt, że większość spółek traciła. Po stronie wzrostów warto zauważyć ruch spółki Enphase. Akcje Enphase wzrosły o 4,65%.

Musk rezygnuje

Elon Musk poinformował w piątek o zerwaniu umowy z Twitterem. Prezes Tesli zdecydował się zrezygnować z umowy, gdyż Twitter naruszył rażąco wiele jej postanowień. Ponadto zespół Elona Muska badał niedawne informacje Twittera o usuwaniu kont spamowych. Okazało się, że liczby podane przez Twittera nie są możliwe do zweryfikowania. Zaznaczyć warto, że spółka Twitter dość przedłużała temat związany z podaniem ilości kont spamowych.

FP Markets

Na odpowiedź zarządu spółki Twitter nie trzeba było długo czekać. Przewodniczący zarządu zapowiedział działania prawne, które mają być wymierzone w Elona Muska. Twitter zamierza prawnie wyegzekwować umowę przejęcia. Saga związana z platformą będzie zatem nadal trwać.

Punkt widzenia – kiedy 4 000?

Na piątkową sesję przewidywane były dwa scenariusze. Rynek podjął się częściowej realizacji scenariusza pobocznego. Wzrostowe założenie dotyczyło: „Utrzymanie jednak poziomu TFR powodować będzie mogło kontynuowanie ruchu wzrostowego. Poziom TFR może być nadbijany, ale nie może zostać wybity. Po utrzymaniu poziomu TFR rynek wytworzy impuls wzrostowy. Target w przypadku wypełnienia założeń to 3 940”.

Kluczowe założenie w piątek zostało spełnione. Poziom TFR rzeczywiście był nadbijany, jednak finalnie został utrzymany. Target nie został jednak osiągnięty. W okolicach 3 920 zebrana została siła podażowa, która sprowadziła rynek do 3 860.

Rynek podjął się dziś przetestowania zakresu średniej kroczącej SMA 88. Poziomy nie uległy zmianie względem piątkowej sesji. Obecnie rynek oscyluje na zakresie TFR.

Scenariusz główny – wzrostowy

W wariancie wzrostowy zakładać jako główne będę re-test i utrzymanie zakresu średniej kroczącej SMA 88. Ruch wzrostowy może zostać wykonany co prawda już nieco powyżej średniej kroczącej. Jednak dobrze byłoby, żeby to w godzinach sesji USA został przetestowany od góry zakres średniej. Targetem w tym przypadku będzie 3 900.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 11.07.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Utworzony może dziś zostać opór na zakresie TFR. Szybkie przebicie i powrót poniżej TFR determinować może siłę podażową. Na zasadzie budowy niższego szczytu rynek może wybudować schemat ruchu spadkowego. W przypadku realizacji celem będzie 3 840.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 11.07.2022

Konkluzja

Powyżej zostały opisane scenariusze na dzisiejszą sesję. Zakładam, że podczas dzisiejszej sesji indeks S&P 500 podejmie się realizacji scenariusza wzrostowego. Obserwować będę jednak zachowanie rynku na wszystkich wypisanych w scenariuszach poziomach. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na dziś.

TSR : 3 926

TFR : 3 881

TDP : 3 833

TFS : 3 786

TSS : 3 739

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.