Mocny wzrost FTSE 100. Ponad 2% zysku indeksu FTSE w piątek.

J2T Trade

Podczas zeszłopiątkowej sesji handlowej indeks FTSE 100 wykazał mocny wzrost. Tego dnia notowania brytyjskiego indeksu giełdowego zyskały ponad 2%. W poniedziałek, 7 listopada patrzymy na indeks FTSE 100. Podsumujmy wydarzenia z ostatniej sesji i całego minionego tygodnia. Jak wygląda analiza londyńskiego FTSE na dziś?

Indeks notuje wzrost notowań

W miniony piątek, 4 listopada indeks FTSE 100 odnotował mocny wzrost notowań. W ogólnym sesyjnym rozrachunku FTSE 100 wykazało zysk rzędu 2,03%. Dla tego indeksu była to najlepsza sesja od miesiąca. Co ciekawe, FTSE 100 próg 2% zmiany wcześniej odnotowało dokładnie 4 października.

Najlepszy tydzień od stycznia

Ponadto warto zauważyć, że cały ubiegły tydzień handlowy (31.10-04.11) utrzymywany był w nastrojach wzrostowych. Cztery sesje zakończyły się zyskiem. Przełożyło się to na wysoki tygodniowy wynik indeksu FTSE 100. Popularny brytyjski indeks giełdowy zyskał w całym minionym tygodniu ponad 4%. Był to zarazem najlepszy tydzień od stycznia tego roku.

Wzrostowe nastawienie spółek

Piątkowy wynik indeksu sugeruje, że spółki go tworzące w większości wykazały wzrost. Rzeczywiście tak się stało, co więcej przeważająca większość spółek miała wzrostowe nastawienie. Na czele strony wzrostowej stanęła spółka Anglo American. Akcje tej spółki skoczyły o 11,13%. W piątek, 4 listopada straciło finalnie dziesięć składowych indeksu FTSE 100. Najgorzej wypadło przedsiębiorstwo Hikma Pharma, a jego notowania spadły o 3,82%.

FP Markets

Nowy plan podatków w Wielkiej Brytanii

Wczoraj, w niedziele w brytyjskich mediach pojawiła się informacja o planach kanclerza skarbu Wielkiej Brytanii. Jeremy Hunt zamierza wprowadzić podwyżkę podatków oraz cięcia wydatków. Jak na razie, projekt jest przygotowywany, a jego ujawnienie planowane jest wraz z oświadczeniem w czwartek, 17 listopada. Choć są to doniesienia, inwestorzy mogą w najbliższym czasie na nie reagować.

Punkt widzenia – indeks był bliski sięgnięcia 7 400

Już w piątkowej, europejskiej przedsprzedaży indeks FTSE 100 zorientowany był na generowanie zysków. Rozpoczęcie sesji w Europie wiązało się z mocnym ruchem wzrostowym. Pozytywne nastawienie pchało FTSE 100 do przodu. Po godzinie 15 rynek sięgnął okolic 7 380 i był bliski sięgnięcia pełnego poziomu 7 400. Pod koniec sesji tempo wzrostów przygasło, lecz handel zakończył się i tak wysoko (okolice 7 340). Dziś, przed godziną 7 rano notowania brytyjskiego indeksu oscylują w okolicach 7 320. Poziomy na dzisiejszą, poniedziałkową sesję zostały zmienione.

Scenariusz główny – spadkowy

Jak wspomnieliśmy wyżej, w piątek po godzinie 15 rynek wykonał silny impuls wzrostowy, tworząc maksimum sesyjne. Teraz otwarcie giełd w Europie może pokazać najpierw wzrost. Jeżeli ten ruch nie przebije piątkowego szczytu, warto będzie założyć następujące. Siła popytowa ustąpi i szybkim ruchem rynek może cofnąć poniżej dzisiejszych, przedsesyjnych dołków. Wówczas warto byłoby obserwować czy pojawi się re-test ich obszaru od dołu. Taki mógłby determinować ruch spadkowy do średniej kroczącej SMA 55, czyli w okolice 7 230.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 07.11.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jednak indeks postawić może na stabilizację na niższych zakresach. Rynek ma szansę cofnąć celem sprawdzenia nastawienia kupujących na nieco niższych poziomach. W grę wchodziłoby zejście do obszaru nowego poziomu TDP, czyli rejonów 7 275. W takim wypadku, jeżeli kupujący tę strefę utrzymają, istnieje sposobność na ruch wzrostowy kilkudziesięciu punktów.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 07.11.2022

Konkluzja

W ostatnich dniach barometr brytyjskiej gospodarki, czyli indeks FTSE 100 postawił na wzrost. W szerszej zależności taki ruch może być kontynuowany. Z perspektywy intraday, jednak dziś rozejrzymy się za układem korekcyjnym. Poziomy na dzisiejszą, poniedziałkową sesję rozpisane zostały poniżej.

TSR : 7 265

TFR : 7 175

TDP : 7 083

TFS : 6 993

TSS : 6 900

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.