Mieszane nastroje na Wall Street. Dow Jones zyskuje 0,27%.

J2T Trade

Główne amerykańskie indeksy giełdowe z Wall Street zamknęły się różnie. Dow Jones 30 zyskał 0,27%. Wraz z indeksem Nasdaq 100 notowania świeciły się na zielono. Analiza indeksu na ostatnią czerwcową sesję.

Największa zmienność

Najstarszy amerykański indeks giełdowy Dow Jones 30 zakończył wczorajszą sesję z wynikiem +0,27%. Spośród głównych indeksów to właśnie Dow Jones 30 odznaczył się największą zmianą ceny. Jest to o tyle ciekawe, ponieważ na ogół Dow Jones kończy sesje z najniższym poziomem zmienności. Wczorajszy wzrost przełożył się na korzystną zmianę notowań o ponad 80 punktów.

Zyskuje McDonald’s

Wśród komponentów niewielką przewagę miały spółki spadkowe. Pod względem spadków wyróżniło się Caterpillar. Spółka straciła 2,11% i to jej wynik był najwyższym w kategorii zmienności. Drugą spółką, która zakończyła sesję ze zmiennością powyżej 2%, było McDonald’s. Akcje fast-food’owego giganta wzrosły dokładnie o 2,02%.

Napływające dane

Dziś w godzinach pre-marketu podane zostanie kilka istotnych danych makroekonomicznych. Jak co czwartek podana zostanie liczba Joblessów. Inwestorzy przyglądać się będą napływającemu raportowi z rynku pracy. Oczekiwany jest spadek liczby złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

FP Markets

Istotnym będzie również odczyt dotyczący bazowego indeksu cen wydatków konsumpcyjnych. Będzie to odczyt za poprzedni miesiąc (maj). Nazywany inaczej indeksem PCE mierzy zmiany cen dóbr i usług zakupionych na potrzeby konsumpcji. Co ciekawe wyłączone z badania jest żywność, a także energia. Dane podane przez biuro statystyczne zinterpretowane zostaną zapewne również przez inne ważne instytucje tj. Rezerwa Federalna. Szacowany jest wzrost wartości za maj.

Równocześnie z tego samego biura wydany zostanie raport dotyczący wydatków osobistych w Stanach Zjednoczonych w maju. W tym przypadku analitycy zgodni są do tego, że wartość zmiany będzie niższa niż w poprzednich miesiącach.

Punkt widzenia – spóźniona realizacja

We wczorajszej analizie indeksu przedstawione zostały dwa scenariusze. Dow Jones 30 podjął się realizacji scenariusza spadkowego. Założenie przedstawione dotyczyło: „Rynek podchodzić może jednak przed sesją do poziomu TFR, a tym samym do zakresu średniej kroczącej SMA 88. Na tych zakresach zakładam pojawienie się reakcji podażowej, która zepchnie rynek. Schemat spadkowy może zostać zrealizowany w formie re-testu od dołu poziomu TFR. Target w przypadku respektowania założeń to 30 700”.

Rzeczywiście rynek wykonał pierwszy ruch zgodnie z założeniem. Rynek w pierwszym ruchu podbił do biskich okolic wspominanej strefy. W tej strefie pojawiła się siła podażowa, a utworzony schemat niższego lokalnego szczytu dał pretekst dalszemu zejściu. Target został osiągnięty jednak dopiero dzisiaj.

Obecnie rynek oscyluje poniżej poziomu ceny 30 650. Na dzisiejszą sesję przygotowałem dwa scenariusze. Ponownie to ruch wzrostowy określę głównym. Dzieje się tak dlatego, że indeks nie zanegował jeszcze struktury wzrostowej, która rozpoczęła się w połowie czerwca.

Scenariusz główny – wzrostowy

Kluczowe założenie na dziś to utrzymanie poziomu TFS. Amerykański indeks znajduje się, już poniżej niego jednak zakładam, że szybkim ruchem wróci powyżej tego poziomu. Jeżeli tak się stanie, utrzymanie poziomu w późniejszych godzinach i oscylowanie powyżej niego świadczyć będzie korzystniej dla ruchu wzrostowego. Wzrost może się odbyć na zasadzie podejścia schodkowego. Target to 31 000 w przypadku respektowania założeń.

Wykres DJ30 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Scenariusz spadkowy natomiast może polegać na utworzeniu schematu niższego dołka. Pierwszy ruch polegać będzie na podbiciu do strefy 30 780-30 830. Na tym zakresie siła podażowa może przetestować „apetyt” sprzedających. Powrót poniżej TFS stanowić będzie o chęci dalszego cofania. Celem będą poziomu znane dla poziomu TSS.

Wykres DJ30 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Dow Jones 30 30.06.2022

Konkluzja

Przypuszczam, że indeks podejmie się dziś realizacji scenariusza wzrostowego. Jednak nie wykluczam realizacji scenariusza spadkowego. Obserwować będę wszystkie podane poziomy i założenia. Poniżej podaję poziomy na dzisiejszą sesję.

TSR : 31 471

TFR : 31 219

TDP : 30 966

TFS : 30 717

TSS : 30 472

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.