Microsoft i PayPal – te spółki “chodzą” technicznie

Scalping Stocks
J2T Trade

Styczeń był naprawdę udanym miesiącem dla amerykańskich spółek. Nawet te największe, z sektora technologicznego i finansowego, zdołały się wzbić na nieosiągalne wcześniej poziomy. Pod sam koniec miesiąca doszło jednak do wielu rynkowych zawirowań. Czy oznaczały one, że wiele spółek osiągnęło już swoje maksima i zakończyło wielki rajd wzrostowy? Na to pytanie odpowiedzi udzieli nam prawdopodobnie kilka pierwszych sesji lutego na amerykańskim rynku. Przyjrzyjmy się jednak teraz jak od strony technicznej wyglądają wykresy dwóch dobrze znanym traderom spółek – Microsoft oraz PayPal. Zaczniemy od legendarnego giganta z branży IT – firmy o drugiej największej kapitalizacji w Stanach Zjednoczonych.

Microsoft – czy podwójny szczyt oznacza koniec rajdu?

Druga połowa stycznia była niezwykle udana dla spółki Microsoft. Po kilku miesiącach konsolidacji, akcje giganta branży IT zdołały wyraźnie pokonać średnią kroczącą EMA 50, a następnie wzbiły się na nierealny do osiągnięcia wcześniej pułap. Tak silna zwyżka zaowocowała osiągnięciem ceny 242.50 dolarów za akcję podczas sesji w czwartek 28 stycznia. Jak jednak doskonale pamiętamy, miniony piątek okazał się dniem spod znaku niedźwiedzi i praktycznie wszystkie czołowe spółki zanotowały wtedy dotkliwe spadki. W przypadku Microsoft, poziom 230 dolarów został jednak utrzymany.

Z kolei w poniedziałek inwestorzy pragnęli utwierdzić wszystkich w przekonaniu, że ostatnia sesja stycznia była tylko wypadkiem przy pracy. 1 lutego cena znów osiągnęła poziom 242.50 USD. Następnie jednak kurs akcji zamknął się poniżej 240 $. Takie zjawisko może zaniepokoić traderów, ponieważ cena naszkicowała na wykresie formację podwójnego szczytu. Należy więc teraz oczywiście zadać pytanie – co dalej? Z całą pewnością najbliższe sesje będą absolutnie kluczowe dla średnioterminowej tendencji kursu akcji spółki. Jeśli niedźwiedzie zdołają pójść za ciosem, pierwszym istotnym poziomem wsparcia, który powinien być silnie broniony, okaże się cena 230 USD. Jeśli zostanie ona pokonana, bardzo niedaleko poniżej niej znajdzie się średnia krocząca EMA 50. Jeżeli ją także niedźwiedzie zdołają wybić bez większych problemów, droga do średniej EMA 200 zostanie całkowicie otwarta. Spadek do takiego poziomu zwiastowałby powrót spółki do trendu bocznego, czyli konsolidacji.

Na ten moment, równie prawdopodobny jest jednak scenariusz, iż byki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Oznacza to, że podczas 2-3 najbliższych sesji kupujący mogą skutecznie zaatakować poziom 242.50 dolarów, zakończyć dzień ponad nim, a co za tym idzie kontynuować silną tendencję wzrostową i zanegować utworzoną formację podwójnego szczytu. Aby tego dokonać, przed wygenerowaniem silnego impulsu wzrostowego, cena nie powinna wyraźnie oddalać się od poziomu 240 USD. Czy to się uda? Dowiemy się już niebawem.

FP Markets

wykres Microsoft

PayPal pod linią trendu – czy uda się utrzymać silny ruch wzrostowy?

Sytuacja spółki PayPal wygląda zupełnie inaczej. Ten gigant branży finansowej od listopada utrzymywał jednostajny, konsekwentny ruch wzrostowy. Cena odważnie i stabilnie pięła się w górę, osiągając coraz to wyższe nowe historyczne maksima. 22 stycznia zdołała przekroczyć cenę 254 dolarów za akcję, a następnie powtórzyła ten wyczyn trzy dni później. Niestety, środa 27 stycznia okazała się sądnym dzień dla spółki PayPal. Cena jej akcji otworzyła się ponad 5 dolarów niżej w stosunku do wtorkowego zamknięcia amerykańskiej sesji. W konsekwencji, utrzymywana od wielu miesięcy i wspierająca Hossę linia trendu została w końcu wyraźnie wybita. Tak samo, jak i średnia krocząca EMA 50.


Just2Trade

Uzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade. Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.


Spółka jednak nie składa broni. Podczas następnych sesji zdołała wygenerować nowy, bardzo silny impuls wzrostowy. 1 lutego pokonała już średnią kroczącą EMA 50. Pytanie więc brzmi – czy w tym tygodniu zdoła wrócić powyżej wspierającej wzrosty przed poprzednie trzy miesiące linii trendu? Aby tego dokonać kupujący będą musieli w dość szybkim tempie podbić cenę do okolic 250 dolarów za akcję. Jeśli to się uda, a następnie zostanie on utrzymany, tendencja wzrostowa pozostanie niezagrożona.

Jeżeli jednak podczas najbliższych sesji kurs powróci poniżej średniej EMA 50, należy liczyć się z faktem, że tendencja obowiązująca w ostatnich miesiącach dobiegła końca. W takiej sytuacji będzie można spodziewać się spadku do poziomu średniej kroczącej EMA 200. Jeśli natomiast niedźwiedzie zdołają pokonać i tę przeszkodę, będzie można ogłosić rozpoczęcie trendu spadkowego na spółce PayPal. Do tego jeszcze jednak bardzo daleka droga, najlepiej więc bacznie obserwować jak wyklaruje się sytuacja w najbliższych dniach.

PayPal wykres


Inwestowanie i trading wiążą się z ryzykiem. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Just2Trade
Just2Trade jest wiodącą międzynarodową firmą inwestycyjną, zapewniającą swoim klientom bezpośredni dostęp do głównych światowych rynków akcji i walut. Zespół analityczny Just2Trade przygotowuje analizy, raporty poświęcone rynkowi akcyjnemu, walutowemu oraz towarowemu.