Litecoin – czy warto w niego inwestować?

582
Litecoin

Kryptowaluta Litecoin jest jedną z bardziej znanych walut wirtualnych, tuż po Bitcoinie, Ethereum czy Dogecoinie. Waluta ta powstała w 2011 roku, stworzył ją programista Charlie Lee. Litecoin jest bardzo podobny do Bitcoina pod względem technicznym, ale też kilkoma rzeczami się różni. Na rynku jest dość popularną walutą, o całkiem niezłej wartości – w połowie 2021 wynosi ona około 500 złotych. Może to wydawać się niewiele w porównaniu do giganta, jakim jest Bitcoin, ale z drugiej strony, to i tak więcej niż szerzej znany internautom Dogecoin. Czy w takim razie, inwestycja w Litecoina jest opłacalna? O tym dowiemy się w poniższym artykule.

Ciekawostki o Litecoin

Początkowo, Litecoin był głównym konkurentem dla Bitcoina z uwagi, chociażby na szybsze przetwarzanie bloku. Bitcoin przetwarza blok średnio co 10 minut, a Litecoin robi to w 2,5 minuty, co w większym obrazie daje znaczną przewagę nad Bitcoinem. Jeśli chodzi o ilość wyprodukowanych Litecoinów, to przewidywane jest wyprodukowanie około 84 milionów tej waluty. To oznacza, że będzie ich aż 4 razy więcej niż krypto giganta, jakim jest Bitcoin. Litecoin jest walutą zdecentralizowaną, ponadnarodową, niezależną od żadnego rządu. Póki co, zachowuje się bardziej stabilnie niż w przypadku Bitcoina, który ma tendencję do ogromnych wręcz wahań, zwłaszcza w przeciągu ostatnich 2 lat. Dlatego też coraz częściej słyszy się głosy sceptyków, odnośnie sensu inwestycji w kryptowaluty. Jednak należy zaznaczyć, że niektóre wahają się o wiele mniej, niż inne. Takim przykładem może być też Bitcoin Cash, który dużo łagodniej reaguje na wahania rynkowe w porównaniu do swojego starszego brata.

Czy warto inwestować w Litecoina?

Sama waluta ma kilka plusów. Przede wszystkim ma dobrze zorganizowaną społeczność, gdzie łatwo jest uzyskać wszelkie informacje na temat tej waluty, jak również statystyki i inne pomoce, które mogą się przydać, zwłaszcza jeśli to nasze pierwsze podejście do kryptowalut w ogóle. Technologia oparta jest na otwartej licencji MIT/X11, dzięki czemu programiści mogą zmodyfikować kod dokładnie pod swoje potrzeby. A jeśli chodzi o samo kopanie, to aktualnie w jednym bloku można wykopać około 12,5 litecoinów, z czego co 4 lata ta liczba będzie maleć o połowę. Dodatkowo, z uwagi na szybkość transakcji, Litecoin nie będzie potrzebował drastycznych zmian w oprogramowaniu, żeby dostosować się do rosnącego zapotrzebowania na tą kryptowalutę. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że inwestycja w Litecoin jest całkiem niezłym rozwiązaniem, jeśli chodzi o uzupełnienie swojego portfela inwestycyjnego o nieco bardziej stabilną pozycję. Po prostu ma to całkiem duży sens.

Podsumowanie

Litecoin pomimo kilkuletniego „stażu” na rynku kryptowalut, miał swoje wzloty i upadki. Zresztą jak większość walut wirtualnych. Tutaj jednak jego mocna pozycja została zgarnięta przez Bitcoin, który zostawił pozostałych konkurentów mocno w tyle, nawet pomimo jego ostatnich problemów związanych z polityką chińską w stosunku do tej kryptowaluty. Litecoin jednak ciągle jest uznanym graczem na rynku krypto, dodatkowo z odpowiednimi zabezpieczeniami portfela, opłacalnymi wynikami kopania i bardzo dobrze zorganizowaną społecznością, która jest naprawdę pomocna i łatwo jest w niej znaleźć potrzebne informacje. Twórca Litecoina założył ponadto Fundację Litecoin, która jest organizacją non-profit, mającą na celu rozwijanie Litecoina i umożliwienie korzystania z niego jak największej ilości osób. To daje z kolei nadzieję, że faktycznie ta waluta ma na celu poprawę życia inwestujących w nią ludzi, z możliwością lepszych opcji płatności, całodobowego dostępu do swoich finansów i całkowita kontrola, bez ingerencji banku czy rządu, zwłaszcza w wypadku sytuacji kryzysowych, które mogą się zdarzyć w najmniej spodziewanym momencie.

FP Markets

Mamy nadzieję, że decyzja o inwestycji zarówno w Litecoin, jak i w inne waluty będzie decyzją wyważoną i przemyślaną, co zaowocuje potencjalnymi zyskami dla inwestorów, którzy nie boją się ryzyka i chcą spróbować nowych źródeł inwestowania, jakimi ostatnio stały się kryptowaluty. Życzymy owocnych inwestycji na rynku krypto!

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.