Lepsze dane z sektora usług. S&P 500 w górę 1,56%.

Profesjonalny trader
J2T Trade

Główne amerykańskie indeksy giełdowe zyskiwały w środę. Również indeks S&P 500 osiągnął znaczny zysk. Notowania S&P 500 poszły w górę 1,56%. Euforia towarzyszyła inwestorom po tym, jak raport dotyczący krajowego sektora usług ujawnił wyższy odczyt. Analiza indeksu S&P 500 na czwartkową sesję.

Pierwszy zysk w sierpniu

Amerykański indeks spółek dużych zakończył środową sesję ze wzrostem. S&P 500 odnotowało pierwszą zysk w sierpniu. Kurs notowań zwiększył się o 1,56%. W całości zostały zatem odrobione straty z poprzednich sesji bieżącego tygodnia.

Wyróżnione cztery spółki

Warto zwrócić uwagę na to, że wczoraj aż cztery spółki wyróżniły się pod względem zmienności ze wszystkich komponentów indeksu S&P 500. Wszystkie cztery przekroczyły bowiem 10% poziom zmiany ceny w ciągu jednej sesji. Trzy spośród wyróżnionej czwórki traciły wczoraj.

Najwyższy poziom zmienności odnotowała spółka SolarEdge Technologies, gdyż jej wycena zmalała w środę o 19,13%. Przewodziła ona spółką spadkowym, których było znacznie mniej. Stroną wzrostową natomiast kierowała Moderna, a jej akcje wzrosły o 15,97%.

FP Markets

Sektor usług z 3-miesięcznym szczytem

Aktywność w amerykańskim sektorze usług przyspieszyła w lipcu. Wskaźnik ISM dla usług wyniósł w lipcu 56,7 wzrastając tym samym o 1,4 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego miesiąca. Analizujący raport zwrócili uwagę, że sektor usług osiągnął trzymiesięczny szczyt w lipcu.

Ważne dane w czwartek

Dziś inwestorzy, jak co tydzień otrzymają ważne dane, które dotyczyć będą rynku pracy. W godzinach pre-marketu podana zostanie liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Analitycy spodziewają się wzrostu tej wartości za ubiegły tydzień.

Ponadto również o 14:30 w USA podany zostanie bilans handlowy kraju. Wartość dotyczyć będzie czerwca, a analitycy spodziewają się polepszenia sytuacji bilansowej.

Punkt widzenia – cel zaliczony wieczorem

Na wczorajszą sesję przewidywane były dwa scenariusze. Rynek podjął się realizacji scenariusza głównego, który określał wzrost. Środowe założenie dotyczyło: „Ruch wzrostowy może towarzyszyć indeksowi już od godzin pre-marketu. Założenie główne polega dziś na przełamaniu poziomu TFR. Dopiero po przełamaniu rozglądać będzie się można za wzrostami. Jeżeli po przebiciu TFR okolice tego poziomu będą utrzymywane, prawdopodobnym będzie ruch wzrostowy. Siła popytowa tym razem chcieć może nawet do poziomu 4 160”.

Faktycznie rynek przełamał dziś poziom TFR, spełniając pierwsze z założeń dla wzrostu. Poziom TFR był utrzymywany, a co więcej rynek testował od góry ten zakres. Cel zakładany wczoraj zaliczony został w godzinach wieczornych. Obecnie rynek oscyluje właśnie w okolicach środowego targetu. Poziomy na dziś uległy zmianie.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dalsza wspinaczka amerykańskiego indeksu odbyć się może na poniższych warunkach. Kluczowe założenie na dziś związane jest z utrzymaniem nowego poziomu TDP. Rynek w pierwszym ruchu chcieć może zejść właśnie w te rejony, które w poprzednich sesjach stanowiły opór dla rynku. Tym razem jednak cena znajduje się powyżej tego zakresu, i retest od góry poziomu TDP może być swoistym wypełnieniem zasady zmiany biegunów. Okolice TDP stałyby się zatem dla rynku wsparciem, z którego ten generować mógłby impulsy wzrostowe. W przypadku takiego obrotu spraw targetem na dziś będzie 4 190. 

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 04.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Zejście ceny utożsamione zostało dziś ze swoistą negacją kluczowego założenia dla wzrostów. Nieutrzymanie poziomu TDP w najbliższym czasie determinować może siłę podażową, która zepchnie rynek do zakresów sprzed wczorajszej sesji. Celem dla zejścia będzie poziom 4 100. 

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 04.08.2022

Konkluzja

S&P 500 ma szansę dziś kontynuować wzrost. Kluczowe założenie dla wzrostów opiera się na utrzymaniu ceny powyżej poziomu TDP, czyli 4 142. Liczyć należy się jednak, że założenie może zostać zanegowane. Najważniejszym zatem jest obserwacja rynku w newralgicznym punkcie. Poniżej znajdują się poziomy na dzień 04.08.2022.

TSR : 4 235

TFR : 4 189

TDP : 4 142

TFS : 4 094

TSS : 4 047

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.