Lekcje informatyki na co dzień. „Algorytmy. Kiedy mniej myśleć i inne sposoby na racjonalne życie”

Algorytmy w naszym życiu

Algorytmy w naszym życiuKsiążka „Algorytmy. Kiedy mniej myśleć i inne sposoby na racjonalne życie” autorstwa Briana Christiana i Toma Griffithsa opowiada o tym, jak w codziennym życiu możemy wykorzystać znane z systemów komputerowych algorytmy. Okazuje się, że rządzą one naszym światem i naszymi myślami – od planowania dnia do wyboru życiowego partnera.

Christian i Griffiths – kim są autorzy “Algorytmów”?

„Algorytmy” to wspólne dzieło Briana Christana i Toma Griffithsa. Interdyscyplinarnie wykształcony Christian (informatyk, filozof, literaturoznawca) ma za sobą bogatą karierę jako naukowiec, dziennikarz, pisarz. Z kolei kognitywista Griffiths skupił się na relacjach między funkcjonowaniem ludzkiego mózgu i systemów komputerowych. Razem ten duet napisał zgłębiającą wiele dziedzin książkę tłumaczącą język informatycznych algorytmów na procesy, którymi ludzie kierują się w życiu domowym, zawodowym i uczuciowym.

Algorytmy – jak układają nasze życie?

W swojej publikacji autorzy, przy pomocy informatycznych schematów, odpowiadają na pytania takie jak:

  • jak porządkować domowe zbiory i czy zawsze jest to opłacalne?
  • jak daleko od celu podróży zacząć szukać miejsca parkingowego?
  • kiedy oświadczyć się wybrance serca i skąd wiedzieć, że to ta właściwa?

Trzeba przyznać, to szeroki wachlarz zagadnień. Wydaje się niemal niemożliwe, żeby sprowadzić tak skomplikowaną istotę, jaką jest człowiek, do szeregu algorytmów. Christian i Griffiths tego nie robią – ale przekazują szereg rozwiązań ułatwiających życie i redukujących masę spraw, o których musimy stale pamiętać. Co ważne, autorzy skupiają się nie tylko na kwestiach w oczywisty sposób związanych z używaniem pewnych algorytmów – jak sortowanie książek czy zastosowanie teorii gier w praktyce – ale też na kwestiach, które przeciętnemu człowiekowi wydają się zupełnie niesystemowe.

FP Markets

Oto dwa przykłady prosto z książki.

Lekcja 1: eksploracja vs eksploatacja, czyli nowe czy sprawdzone?

Jeden z rozdziałów poświęcony jest zagadnieniu eksploracji i eksploatacji (w oryginale: exploring vs enjoying), czyli wyborowi nowości (eksploracja) lub sprawdzonej opcji (eksploatacja). Autorzy skupiają się na metaforze wyboru między restauracją, o której wie się, że serwuje dobre jedzenie, a nowo otwartym lokalem, który może się okazać jeszcze lepszy, a może też być fatalny. Przedstawiają szereg algorytmów pomagających w szybkim i efektywnym podjęciu decyzji w tym, zdawałoby się, prostym wyborze, który jednak nie zawsze jest taki łatwy – co wie każdy, kto spędził kilka godzin z pustym żołądkiem, nie mogąc się zdecydować, gdzie na mieście zjeść.

Jedno z zaoferowanych przez Christiana i Griffithsa rozwiązań brzmi w przekładzie Dariusza Rostowskiego następująco: „Gdy bilansujemy ulubione doświadczenia z nowymi, nic nie ma tak wielkiego znaczenia jak interwał, w którym planujemy się nimi cieszyć”. Innymi słowy – nowości lepiej szukać tuż po przeprowadzce do nowego miasta niż tuż przed wyprowadzką. Ten prosty system wyjaśnia, dlaczego na początku wakacyjnego wyjazdu ludzie chętniej zwiedzają miejsce, do jakiego trafili, a pod koniec – wracają do sprawdzonych już lokali czy sklepów i po raz kolejny oglądają te same widoki. Jednocześnie podczas dokonywania podobnych wyborów kierujemy się algorytmami górnego kresu przedziału ufności – “restauracja z pojedynczą kiepską opinią klientów wciąż zachowuje szansę na to, że jest świetna, w odróżnieniu od restauracji z setkami takich opinii”. Podobnymi zasadami możesz się kierować np. przy wyborze bukmachera, u którego będziesz typować – jednorazowe lepsze kursy u danego bukmachera o niczym nie świadczą, ale jeżeli stale dostrzegasz korzystniejsze możliwości typowania w określonym miejscu, zapewne skłonisz się ku niemu. Albo jeśli jesteś przyszłym inwestorem, który myśli o wyborze platformy forex/cfd i zastanawiasz się czy wybrać polskiego brokera xtb z dobrymi opiniami czy też zagranicznego, który może nie ma polskiego supportu, ale ma rozbudowany dział edukacji jak nikt inny na rynku. Wybór zostaje ostatecznie w Twoich rękach i w tym co jest kluczowe dla ciebie.

Inną cenną lekcją z tego rozdziału jest przydatny w grach losowych algorytm wygrywasz-zostajesz, przegrywasz-zmieniasz. Rozwiązuje on tzw. „problem wielorękiego bandyty” – pociąganie za konkretną dźwignię jest opłacalne do momentu pierwszej przegranej i nie zależy od liczby wcześniejszych wygranych.

Lekcja 2: keszowanie, czyli jak porządkować własną pamięć

Interesującym zastosowaniem algorytmów w codzienności jest też korzystanie z tzw. „keszowania” (ang. caching), czyli po prostu pamięci podręcznej. Ludzka pamięć, tłumaczą Christian i Griffiths, jest analogiczna do pamięci komputerowej – im większymi dysponuje zasobami, tym trudniejszy i wolniejszy jest proces wyszukiwania. Dlatego też zdaniem autorów problemy z pamięcią u osób starszych mogą mieć związek nie z konkretnymi zaburzeniami, lecz ze zbyt dużą „bazą danych” wymagającą przeszukania.

Christian i Griffiths nie ograniczają się do zdiagnozowania problemu, lecz proponują rozwiązania zaczerpnięte z informatyki. W uporządkowaniu hierarchii pamięci i skutecznym keszowaniu najbardziej przydatnych informacji pomagają tzw. polityki zastępowania, czyli algorytmy zmieniające zawartość schowków (keszów). Obok algorytmu FIFO (First-In First-Out), polegającego na zastępowaniu najnowszą informacją informacji najstarszej, pojawia się bardziej skuteczny zdaniem autorów LRU (Least Recently Used), czyli algorytm, w myśl którego nowa informacja zastępuje tę, która była najdawniej używana. Podejście to wynika z założenia, że istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że przyda ci się informacja używana ostatnio parę lat temu, niż informacja, do której odwoływałeś się wczoraj. Taki system można wprowadzić np. do bibliotek – składowanie najbliżej wypożyczalni książek ostatnio oddanych jako tych o największym prawdopodobieństwie ponownego wypożyczenia – ale także do domowego składowania: np. wprowadzenie kilku etapów przechowywania ubrań (stojak na ubrania – szafa – pawlacz – piwnica) w zależności od częstotliwości sięgania po daną część garderoby.

W rozdziale o keszowaniu autorzy zastanawiają się też nad sensem sortowania niektórych elementów otoczenia. Jak dowodzą, w większości przypadków spędzimy więcej czasu np. na układaniu książek w pożądanym porządku, niż zajęłoby nam każdorazowe skanowanie biblioteczki w poszukiwaniu tego właściwego woluminu.

Algorytmy to informatyka dla każdego

Te i inne lekcje wyniesione z „Algorytmów” pozwalają postrzegać otaczający nas świat w innych kategoriach – bardziej racjonalnych i uporządkowanych. To z kolei zmniejsza czas tracony na podejmowanie nieważnych w długodystansowej perspektywie decyzji i redukuje ryzyko poświęcenia się bezsensownym czynnościom (jak rzeczone porządkowanie biblioteczki). Christian i Griffiths opakowują informatyczną wiedzę w przystępną formę i na barwnych przykładach pokazują, jak można ją zastosować w codziennym życiu.

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.