Albania to kraj oblewany, wokół którego znajdują się Morza Adriatyckie i Joński. Co więcej, charakteryzuje się on dziewiczą przyrodą oraz doskonałą tradycyjną, bałkańską kuchnią. Pomimo tego, że czasy komunizmu odcisnęły swoje piętno na Albanii, to z roku na rok staje się coraz chętniej wybieranym kierunkiem turystycznym. Rosnące zainteresowanie wycieczkami do tego kraju sprawiło, że wielu Polaków zastanawia się jaką walutę należy do niego zabrać. Czas odpowiedzieć na to pytanie – w Albanii obowiązującą jednostką monetarną jest lek albański. Czym się on charakteryzuje? Jaka jest jego historia? Przekonamy się poniżej.
Lek albański – waluta Albanii
Lek albański to, jak sama nazwa wskazuje, jednostka monetarna Albanii. Dzieli się ona na 100 qindarek, choć w obiegu praktycznie nie występują już monety o nominale niższym niż 5 leków. Międzynarodowy kod ISO tej waluty to ALL.
Warto wiedzieć, że na terenie Albanii występuje też znacznie krótsze oznaczenia w postaci pojedynczej litery “L”. Ze względu na niski poziom rozwoju gospodarczego Albanii i niewielki rozmiar gospodarki tego kraju, lek nie posiada większego znaczenia jako waluta międzynarodowa, nawet w skali Europy. Z tego powodu stosunkowo rzadko oferowana jest ona przez kantory w naszym kraju.
Ile kosztuje 1 lek albański? Kurs waluty w momencie pisania tego tekstu wynosi 3,7 grosza.
Lek albański – monety w obiegu
Bank Albanii podaje, że obecnie w obiegu znajdują się monety o następujących nominałach:
- 5 leków
- 10 leków
- 20 leków
- 50 leków
- 100 leków
Na początku XXI wieku można było jeszcze natrafić na monety o wartości 1 leku, jednak ze względu na inflację, przestały one być emitowane i z czasem zniknęły z obiegu.
Lek albański – banknoty
W Albanii możemy natknąć się również na następujące banknoty:
- 200 leków
- 500 leków
- 1000 leków
- 2000 leków
- 5000 leków
Już niebawem będzie można napotkać także banknoty o nominale 10 000 leków, ponieważ mają one zostać wprowadzone jeszcze w 2021 roku.
Lek albański – historia
Jednostka monetarna o nazwie “lek albański” została wprowadzona w 1926 roku i do 1947 obowiązywała wraz z frankiem albańskim. Dzieliła się wówczas na 100 qindar lek (podczas gdy frank na 100 qindar ar) i stanowiła równowartość 0,2 franka albańskiego. W czasie okupacji włoskiej od 1939 roku 1 lek równał się 1 lirowi włoskiemu.
Reforma monetarna z 1947 roku ustanowiła nowa walutę lek, będącą odtąd wyłączną jednostką monetarną w Albanii. Dzielił się on na 100 qindarek. W 1965 roku dokonano jego denominacji w stosunku 10:1. Emitowano wówczas monety: 5, 10, 20 i 50 qindarek, 1 lek oraz banknoty: 1, 3, 5, 10, 25, 50 i 100 leków.
W 1991 do obiegu weszły banknoty o wartości 500 leków. W 1992 wprowadzono nową jednostkę, zwaną lek valutë, równą 50 lekom. Wyemitowano niedatowane banknoty o nominałach 10 i 50 lek valutë (nominał 1 lek valutë został wydrukowany, lecz nie wszedł do obiegu), jednakże nowa waluta ostatecznie nie zastąpiła leka.
Lek albański – ciekawostki
Istnieją dwie wersje dotyczące genezy nazwy tej waluty. Pierwsza zakłada pochodzi od imienia piętnastowiecznego albańskiego księcia – Lekë Dukagjini. Natomiast według drugiej, Albańczycy nazwali swoją walutę od skróconego imienia Aleksandra Wielkiego. Za tą wersją wydarzeń świadczy fakt, że wizerunek Aleksandra Wielkiego został umieszczony na pierwszej monecie o tej nazwie, w 1926 roku.
Na awersie albańskich banknotów widnieją podobizny ważnych dla tego kraju osób, jak:
- 200 leków: Naim Frashëri – albański poeta
- 500 leków: Ismail Qemali – albański polityk i działacz niepodległościowy
- 1000 leków: Pjetër Bogdani – albański ksiądz, autor dzieł o tematyce religijnej; nazywane ojcem prozy albańskiej
- 2000 leków: Gentios – król Ilirii w latach 181-168 przed naszą erą
- 5000 leków: Skanderbeg – albański przywódca, powstaniec i bohater narodowy
Co ciekawe i dość osobliwe, starsi Albańczycy czasem podają jeszcze ceny według przelicznika sprzed denominacji (10:1), którą dokonano w 1965 roku. Taka absolutnie kuriozalna sytuacja powoduje nieporozumienia dotyczące cen. Jeśli jakieś ceny wydają nam się dziwne (dziesięciokrotnie zawyżone), to z pewnością warto dopytać, czy sprzedawca podaje je w nowym leku (jednostce po denominacji).
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!