Kursy kryptowalut – rynek powraca do wzrostów?

Ethereum, Bitcoin i Litecoin
J2T Trade

Pomimo szalejącej wojny na Ukrainie, rynek kryptowalut zdołał złapać drugi oddech. Od czwartkowego popołudnia ich kursy praktycznie nieustannie rosną. Warto dodać, że Bitcoin radzi sobie lepiej niż najpopularniejsze altcoiny. Czego możemy spodziewać się dalej? Zapraszam do analizy:

Bitcoin coraz bliżej 44 000 USD

Podczas czwartkowej sesji doszło do odwrócenia trendu na rynku Bitcoina. Agresja Rosji na Ukrainę w tym przypadku tylko w pierwszych godzinach poskutkowała nieznacznym pogłębieniem trwającej od połowy lutego fali spadków. Doszło wtedy z okolic 34 800 USD do pojawienia się nowego impulsu wzrostowego. Trwa on cały czas, a wczoraj w nocy byki podjęły nawet próbę ataku na poziom 44 tysięcy dolarów. Pierwsza próba została jednak powstrzymana przez niedźwiedzie. W efekcie obecnie cena oscyluje w granicach 33 500 USD.

Scenariusz I

Co dalej? Wydaje się, że kolejny atak na poziom 44 tysięcy dolarów, to tylko kwestia czasu, i to prawdopodobnie godzin. Jeśli bykom uda się znaleźć powyżej tego poziomy, będą na nich czekać kolejne dwa opory – pierwszy w okolicach 44 500 USD, a drugi 500 dolarów wyżej. Stanowiły one skuteczną barierę w lutym, zdołały wyhamować wzrosty w pierwszej połowie minionego miesiąca.

Scenariusz II

Jeżeli jednak niedźwiedzie powstrzymają kupujących i zdołają kontratakować, to ich pierwszym celem będzie poziom 42 tysięcy dolarów. To właśnie tam znajduje się najbliższy poziom wsparcia, który był skutecznie broniony w pierwszej połowie lutego.

FP Markets

Wykres Bitcoina

Ethereum już powyżej 2900 USD

Podczas czwartkowej sesji doszło również do odwrócenia trendu na rynku altcoinów, co jest doskonale widoczne na kursie największego z nich – Ethereum. Świeży popyt został wygenerowany w okolicy 2300 dolarów. Już dwa dni później kurs atakował wykładniczą średnią kroczącą EMA 100, lecz była ona silnie broniona przez niedźwiedzie i ostatecznie dopiero podczas wczorajszej sesji udało się skutecznie wybić jej poziom. W efekcie dziś cena znajduje się nieznacznie powyżej 2900 USD.

Scenariusz I

Co dalej? Krótko- i średnioterminowa tendencja wzrostowa jak najbardziej może być kontynuowana. Najbliższe poziomy oporu skutecznie bronione w poprzednim miesiącu znajdują się znacznie wyżej – w okolicach 3180 i 3250 USD. W efekcie kurs ETH nadal ma do nich stosunkowo daleko.

Scenariusz II

Jeśli natomiast w międzyczasie pojawiłby się kontratak ze strony niedźwiedzie, to jego celem z całą pewnością będzie atak na 100-okresową średnią EMA. Jednak jej wybicie absolutnie nie będzie obecnie należało do łatwych zadań.

Wykres Ethereum

Litecoin walczy z EMA 100

Litecoin także wygenerował impuls wzrostowy w czwartek 24 lutego. Jednak okazał się on o wiele słabszy. Cena wystrzeliła z poziomów znajdujących się poniżej 93 dolarów. Jednak skutecznie powstrzymuje ją wykładnicza średnia krocząca EMA 100. Pierwszy raz była ona testowana 26 lutego. Druga próba ataku rozpoczęła się wczoraj wieczorem i wciąż trwa.

Scenariusz I

Obecnie cena oscyluje w granicach 112 dolarów. Jeśli byki zdołają dziś zamknąć sesję ponad 100-okresową średnią EMA, tendencja wzrostowa powinna być kontynuowana. Najbliższe poziomy oporu skutecznie bronione w poprzednim miesiącu znajdują się znacznie wyżej – w okolicach 128 i 132 USD.

Scenariusz II

Jeśli jednak sprzedający zdołają wybronić średnią EMA 100, może dojść do kolejnej przeceny. Celem niedźwiedzi z całą pewnością będzie poziom 101 dolarów, który w ostatnim czasie pełnił rolę kluczowego wsparcia.

Wykres Litecoina

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.