Dziś wieczorem odbędzie się wielkie wydarzenie. Mianowicie, będzie miał miejsce trzeci halving Bitcoina, w wyniku którego nagroda za wydobycie zostanie zmniejszona o połowę.
Inwestorzy zadają sobie obecnie pytanie, jak tym razem taki ruch wpłynie na kurs Bitcoin, a eksperci nie są zgodni w swoich przewidywaniach. W przeszłości, po halvingach, BTC notował silne wzrosty przez wiele miesięcy. Jednak nie ma pewności, czy związane to było bezpośrednio z tą kwestią, czy z po prostu wciąż gwałtownie rosnącą jej popularnością prowadzącą do zdecydowanej nadwyżki popytu.
Kurs Bitcoin obecnie
Obecnie sytuacja jest zupełnie inna. Bitcoin notował historyczne szczyty 2,5 roku temu, następnie nie potrafił się nawet do nich zbliżyć, a jego obecna wartość nie stanowi choćby połowy tamtej kwoty. Przyjrzyjmy się więc najpierw zachowaniom ceny BTC w mniej odległym terminie.
Otóż, od połowy marca kryptowaluta znajdowała się w silnym trendzie wzrostowym, odrobiła większość spadków spowodowanych załamaniem na rynkach finansowych i zaczynała atakować psychologiczną granicę 10 tysięcy dolarów amerykańskich. Wielu ekspertów przewidywało, że to właśnie przygotowania pod halving i jeszcze w maju zobaczymy nowe tegoroczne szczyty, które będą dopiero początkiem nowego rajdu wzrostowego. Rzeczywistość dość szybko okazała się inna.
Podczas niedzielnej sesji Bitcoin stracił na wartości aż 8,5%, co przekłada się na ponad 800 dolarów. Ostatecznie kontrakty futures na tę kryptowalutę, które nie są notowane w weekendy, otworzyły się w poniedziałek z luką wynoszącą ponad 1250 USD, co jest historycznym rekordem. Podczas dzisiejszej sesji jest jeszcze gorzej – kurs Bitcoin przecenia się o kolejne 3% i oscyluje teraz w granicach 8400 $. Zdołał więc wybić silny i wielokrotnie broniony poziom wsparcia wynoszący 8600 dolarów, choć wciąż ma szanse, by niezwłocznie ponad tę strefę powrócić. Jeśli tak się nie zdarzy, to z technicznego punktu widzenia jego kurs może więc spadać do następnej bariery, umiejscowionej na 6600 USD. Stanowiła ona najpierw opór pod koniec marca, a następnie wsparcie w pierwszej połowie kwietnia. Tę sytuację można prześledzić na poniższym wykresie dziennym BTCUSD.
Kurs Bitcoin w ujęciu długoterminowym
W dłuższym ujęciu czasowym, na drodze spadku kursu BTC, przed wyżej wskazanym poziomem, znajdują się dwa potencjalne wsparcia z minionego roku. Pierwsze było bronione w październiku i zlokalizowane jest na poziomie 7700 dolarów, a drugie w grudniu i stanowi je strefa 7050-7150 USD. Takie więc te poziomy będą bronić kurs Bitcoina przez niedźwiedziami. Można to zauważyć na poniższym wykresie tygodniowym.
Należy jednak pamiętać, iż dzisiejszy halving może dużo w tej sytuacji namieszać i momentalnie zahamować spadki. Skoro nagroda za wydobycie Bitcoina zmniejszy się o połowę, przy tak niskim kursie kryptowaluty, górnicy mogą wyłączyć swoje koparki ASIC i zrezygnować ze swojego zajęcia, ponieważ przestanie ono być rentowne. A inwestorzy za nic w świecie nie chcieliby do takiego rozwiązania dopuścić. W zasadzie byłoby ono na rękę jedynie sceptykom, którzy od lat nie akceptują rynku kryptowalut i przepowiadają jego nieuchronną klęskę.
Analiza zrealizowana przy współpracy z Bernstein Bank.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!