Kryptowaluty wykorzystywane są obecnie do spekulacji, co wynika w dużej mierze z braku odpowiednich regulacji oraz dużych wahań kursowych. Jakie warunki muszą zostać spełnione, by mogłyby one służyć jako codzienne narzędzie płatnicze? Odpowiadamy.
Czym są kryptowaluty?
Kryptowaluty, czyli waluty cyfrowe to wirtualne pieniądze, które opierają się na kryptografii (technice szyfrowania danych) wykorzystywanej do weryfikacji transakcji oraz tworzenia nowych jednostek, zwanych coinami. Są one zdecentralizowane, co oznacza, że kryptowalut nie kontroluje żadna instytucja finansowa. Kryptowaluty można kupować za tradycyjne pieniądze, co umożliwia między innymi kantor krypto, a niektóre z nich można także wydobywać, co wymaga jednak nie tylko odpowiednich umiejętności, ale posiadania również specjalistycznego sprzętu. Transakcje przeprowadzane z udziałem kryptowalut wykorzystują blockhain, czyli łańcuch bloków. Jest to typ rozproszonej bazy danych, którą można wykorzystywać do księgowania stale rosnącej liczby rekordów nazywanych blokami. Są one połączone, a każdy z nich zawiera kompletny rejestr, który udostępniany jest użytkownikom transakcji.
Do czego służą kryptowaluty?
Kryptowaluty służą obecnie przede wszystkim do spekulacji, co wynika z ich dużej zmienności kursowej. Z czego ona wynika? Przede wszystkim z braku kontroli nad rynkiem kryptowalut oraz tego, że ich cenę reguluje aktualny stosunek popytu do podaży. Ta druga w przypadku większości kryptowalut jest ograniczona, co powoduje, że wzrost popytu na daną kryptowalutę przyczynia się do wzrostu jej wyceny. W efekcie inwestowanie w kryptowaluty wiąże się ze stosunkowo wysokim poziomem ryzyka, co wynika z faktu, że ich wartość może zarówno bardzo szybko rosnąć, jak i błyskawicznie maleć. Korzystają na tym spekulanci, którzy skupiają się na wychwyceniu aktualnych trendów i zarabiają na zmienności kursowej kryptowalut.
Kryptowaluty a dokonywanie codziennych płatności
Jak wspomniano w poprzednim akapicie kryptowaluty wykorzystywane są obecnie przede wszystkim do spekulacji, umożliwiając tym samym inwestorom zarabianie na dużych wahaniach kursowych. Co musiałoby się zatem zmienić, by służyły jako narzędzie do codziennych płatności? Otóż, konieczne byłyby odpowiednie regulacje prawne, ponieważ instytucje finansowe i rządy musiałyby opracować jasne przepisy dotyczące ich użytkowania. Poza tym konieczne byłoby także wdrożenie odpowiednich rozwiązań technologicznych umożliwiających akceptację płatności kryptowalutami przez handel detaliczny. Bardzo ważną kwestię stanowi także bezpieczeństwo kryptowalut, co odnosi się zarówno do sposobów ich przechowywania, jak i edukacji społecznej w tym zakresie. W związku z tym należałoby wdrożyć rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo transakcji oraz przechowywania posiadanych środków, co umożliwia darmowy portfel kryptowalut. Powyższe nie oznacza jednak, że kryptowaluty nie mogą posłużyć jako środek płatniczy. Za prawny środek płatniczy uznano je w dwóch państwach, a mianowicie Salwadorze oraz Republice Środkowoafrykańskiej. W wielu innych krajach wprowadzane są natomiast przepisy, które z czasem mogą ułatwić uzyskanie przez kryptowaluty statusu płatniczego, a przykładem może być USA, Japonia, czy Brazylia.
Podsumowując należy stwierdzić, że aby kryptowaluty mogły zyskać status codziennego narzędzia płatniczego konieczne jest przeprowadzenie wielu istotnych zmian w kontekście prawnym, ekonomicznym oraz społecznym. Spowodowałoby to jednak, że podlegałyby one większej kontroli, a co za tym idzie utraciłyby jedną ze swoich cech charakterystycznych.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!