Kryptowaluty – inwestowanie długoterminowe czy trading – co wybrać?

inwestowanie w kryptowaluty

W ostatnim czasie kryptowaluty zdominowały nagłówki artykułów o finansach w Internecie, a ich popularność nieustannie rośnie. Kryptowaluty to inaczej waluty cyfrowe, nieposiadające swojego fizycznego odpowiednika w postaci monet czy banknotów, chociaż niektórymi z nich, np. Bitcoinem, da się również płacić w sklepach stacjonarnych i restauracjach. Dla większości posiadaczy kryptowalut celem nie jest jednak przeznaczanie ich na zakupy, a osiąganie dzięki nim zysków. Bitcoin i inne waluty cyfrowe to popularne instrumenty finansowe, w które można inwestować samodzielnie lub za pośrednictwem brokera, np. https://nsbroker.com/pl, który zarządza nimi w imieniu klienta, dążąc do maksymalizacji profitów.

Do kryptowalut można podejść na dwa sposoby: traktować je jako długoterminową inwestycję lub handlować kontraktami CFD na pary walut cyfrowych, w taki sam sposób, w jaki handluje się kontraktami CFD na pary Forex. Większość brokerów posiada w swojej ofercie zarówno waluty cyfrowe, waluty fiat, jak i inne aktywa, np. złoto, surowce, czy indeksy giełdowe. Wybór jest duży, a ponieważ kryptowaluty są stosunkowo nowym instrumentem, wiele osób zastanawia się, czy lepiej zainwestować w nich w perspektywie długoterminowej, czy zdecydować się na trading.

Nowoczesny instrument finansowy

Pierwsze kryptowaluty powstały już kilkanaście lat temu, ale dopiero ostatnio osiągnęły popularność nie tylko wśród fanów nowinek technologicznych. Wielu inwestorów wierzy w ich ogromny potencjał, nawet pomimo tego, że ich status nie jest do końca uregulowany. Uważa się, że waluty cyfrowe to technologia dysrupcyjna, czyli nowatorska, mogąca całkowicie zmienić sposób działania zarówno rynków finansowych, jak i innych dziedzin, co zresztą widać już teraz.

Kiedy technologie dysrupcyjne stają się instrumentami finansowymi, notują one zazwyczaj największe wzrosty w krótkim czasie. Przykładem mogą być akcje firmy Amazon, czy Tesla. Akcje Tesli notowane były na giełdzie w cenie około $40 zaledwie 5 lat temu, podczas gdy dzisiaj ich wartość wynosi ok. $600, co daje wzrost o 1500% w ciągu kilku lat. Tak wysokie zyski można osiągnąć, praktycznie tylko inwestując w innowacje.

FP Markets

Na czym polega trading kryptowalutami?

Jak już wspomniano, handel kryptowalutami nie różni się bardzo od handlu kontraktami CFD na pary walut tradycyjnych. Nic w tym dziwnego, że coraz więcej brokerów wprowadza je do swojego portfolio i umożliwia transakcje z ich wykorzystaniem na platformach tradingowych. Pary walutowe mogą obejmować walutę cyfrową i walutę fiat, na przykład Bitcoina i dolara amerykańskiego, bądź dwie waluty cyfrowe. Jedną z najpopularniejszych par krypto jest Bitcoin i Ethereum.

W obu sytuacjach zasada działania jest taka sama, to znaczy, że trader zyskuje lub traci, przewidując, czy dana strona osiągnie przebicie, czy spadek wobec drugiej. Ogólny mechanizm tradingu kryptowalutami jest zatem taki sam, jak handlu innymi towarami czy indeksami giełdowymi. Jego podstawą jest spekulacja i poprawne przewidzenie ruchów cenowych na rynku. Podczas kiedy inwestor kupuje kryptowalutę na okres kilku miesięcy, a może i lat, mając nadzieję, że jego wartość pójdzie w tym czasie w górę i będzie mógł sprzedać ją z zyskiem, trader wykonuje wiele operacji w krótkim okresie. Realizuje on kilkaset, a nawet kilka tysięcy transakcji kupna i sprzedaży kontraktów CFD dziennie, wykorzystując różnice w kursie, który nieustannie się zmienia, idzie w górę albo w dół.

Trzymać czy handlować?

Forma inwestowania

W przypadku kupna kryptowalut, są one przechowywane w formie cyfrowej w wirtualnym portfelu, dzięki czemu masz do nich dostęp w każdym momencie, możesz także przesłać je innej osobie lub wykorzystać na przykład na opłacenie zakupów. Coraz więcej firm, działających zarówno w sieci, jak i stacjonarnie, decyduje się na wprowadzenie płatności Bitmonetami, co czyni je regularnym środkiem płatniczym.

Inwestorzy, którzy trzymają kryptowalutę w swoim portfelu, oczekują, że jej cena wzrośnie w ciągu kilku miesięcy lub lat i będą mogli zbyć ją później z zyskiem, co nie oznacza oczywiście, że sprzedaż po krótszym czasie nie jest możliwa. Dla traderów wartość waluty jako taka, nie jest tak istotna, jak ruchy cenowe. Zarabiają oni dzięki fluktuacji, czyli wahaniom cen i osiągają zyski, jeśli dobrze jeśli przewidują ich kierunek. Kontrakty CFD to aktywa niematerialne, a operują nimi — w Twoim imieniu — brokerzy. Transakcji na rynku kryptowalut można dokonywać za pośrednictwem brokerów finansowych, w tym wspomnianego już NSBroker, korzystając na przykład z platformy Meta Trader 5. Jest to jedna z najpopularniejszych aplikacji tego typu, która pozwala na handel nie tylko walutą cyfrową, ale i innymi instrumentami, co oznacza, że nie musisz ograniczać się jedynie do niej.

Zyski

Jak wspomniano wcześniej trader wykonuje setki operacji w krótkim okresie i osiąga korzyści dzięki ruchom cenowym. Kryptowaluty to niezwykle dynamiczny instrument, co daje wiele okazji do wejścia w pozycje. Równocześnie, istnieje także ryzyko straty, chociaż to możliwe jest w przypadku każdej inwestycji, również długoterminowej. Ostatnie lata pokazały, że wartość Bitcoina wciąż rośnie, a osoby, które zdecydowały się na jego zakup kilka lat temu i konsekwentnie trzymały go w swoim portfelu, mogą teraz pochwalić się niemałymi zyskami. Takie rozwiązanie wymaga jednak czasu i cierpliwości. Nie da się jednoznacznie powiedzieć, która forma inwestowania jest bardziej rentowna, jako że obydwie opierają się na spekulacji i przewidywaniu cen kryptowalut.

Bezpieczeństwo

Rynek kryptowalut jest stosunkowo nowy, a większość transakcji dokonywanych na nim nie jest uregulowana prawnie. To oznacza, że w razie problemów, nie można zwrócić się do organu czy instytucji, zapewniającej bezpieczeństwo, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych giełd. Ponadto, ze względu na powyższe, zdarza się, że kryptowaluty wykorzystywane są przez organizacje przestępcze, które mogą w ten sposób dokonywać nielegalnych operacji i przesyłać pieniądze poza kontrolą rządów.

Podczas tradingu, broker kupuje bądź sprzedaje kontrakty CFD na pary walutowe. Handel kontraktami CFD możliwy jest jedynie za pośrednictwem brokerów, którzy zawierają transakcje w imieniu klienta. Ich działalność jest w pełni regulowana i kontrolowana przez instytucje finansowe, muszą oni posiadać licencje i działać zgodnie z prawem, przez co taki model inwestowania jest bezpieczniejszy i chroni środki klienta.

Podsumowanie

Trudno jest wskazać jednoznacznie, która forma jest lepsza, bo wszystko zależy to od indywidualnych preferencji oraz celów, a każda z nich ma swoje plusy i minusy. Wspólne dla obydwu jest oczywiście ryzyko, które trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na jedną z nich. Jest to nieodzowny element inwestowania, którego nie da się uniknąć, niezależnie czy inwestuje się w kryptowaluty, waluty fiat, indeksy giełdowe czy metale szlachetne.

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.